Společenství SKŽ
Společenství křesťanského života (SKŽ) je světové veřejné sdružení, jehož všeobecné zásady schválilo Valné shromáždění SKŽ 7. září 1990. Církevní schválení udělila tomuto společenství Papežská rada pro laiky dekretem z 3. 12. 1990. Výkonné centrum je toho času v Římě. SKŽ existuje v 54 zemích. SKŽ navazuje na ideály a činnost Mariánských družin (MD).
První Mariánskou družinu pro studenty gymnázia založil r. 1563 v Římě jezuita P. Jan Leunis. Tuto družinu schválil papež Řehoř XII. bulou z 5. 12. 1584. Mariánské družiny (MD) pak vznikaly především na místech, kde působili jezuité. Členové (sodálové, sodálky) družin převážně "stavovských" (např. gymnazistů, akademiků, šlechticů, měšťanů, mužů, dívek, paní, učitelek) se po uplynutí čekatelské lhůty slavnostně družinským záslibem zavazovali žít jako horliví katoličtí křesťané a prostřednictvím Ježíšovy matky, Panny Marie, usilovat nejen o vlastní zdokonalení, ale také o duchovní prospěch druhých lidí. Řídili se duchem a zásadami, které dal jezuitům do vínku jejich zakladatel sv. Ignác z Loyoly (+1556) ve svých exerciciích (Duchovních cvičeních) a řádových Stanovách. Mezi světci katolické církve je celá řada sodálů a sodálek.
V naší zemi měly MD velký podíl na obnově katolické víry. Mj. se např. sodálové zúčastnili při obraně Prahy (l648) a Brna (1594).
První MD studentů v našich zemích založil v Praze r. 1575 jezuita sv. Edmund Campion, u nás zvaný Kampián, který po návratu do rodné Anglie zemřel jako mučedník pro víru. Mariánské družiny, které zahrnovaly všechny sociální vrstvy, od inteligence po prosté venkovany, pokračovaly ve své činnosti i po zrušení řádu r. 1773. Vedení MD v našich zemích se jezuité ujali až několik desítek let po obnovení řádu (1814), v Praze např. r. 1879. Do r. 1950 pomáhal rozvíjet život Družin v Čechách, na Moravě a ve Slezsku sekretariát MD v Praze, mj. i vydáváním časopisu Ve službách Královny. V r. 1946 existovalo v Čechách, na Moravě a ve Slezsku na 87 místech 116 Mariánských družin. R. 1950 po deportaci řeholníků z jejich domů musel ukončit svou činnost sekretariát MD v Praze u sv. Ignáce, vedený jezuity. V následujících 40 letech nemohly MD pro náboženský útlak působit veřejně a tak některé svou činnost obnovily až po r. 1989.
Po Druhém vatikánském koncilu (1962-1965) vyšel z řad členů MD a jezuitů podnět k tomu, aby se Mariánské družiny za účelem aggiornamenta transformovaly na takový typ společenství, který by lépe odpovídal poslání MD v dnešní době. Delegáti MD schválili na svém setkání v Římě r. 1967 všeobecné zásady, kterými by se měli řídit členové MD. Zároveň se rozhodli pro nový název: Společenství křesťanského života (SKŽ). Po více než 20 letech 3. 12. 1990 bylo pak SKŽ definitivně schváleno Papežskou radou pro laiky. Skutečností ovšem je, že mnoho družin se netrasformovalo, i když některé přijaly určité prvky nově vzniklého SKŽ. Návaznost SKŽ na MD znovu (21. 2. 2000) potvrdil Svatý otec Jan Pavel II. na audienci, kterou poskytl delegaci SKŽ.
Účelem SKŽ je podporovat osobní duchovní život a rozvíjet apoštolskou činnost jednotlivců i celé skupiny v duchu ignaciánské spirituality. Jednotlivá společenství se scházejí jednou týdně nebo čtrnáctidenně. SKŽ je v těsném spojení s místní i univerzální církví a na všech úrovních (místních, diecézních, národní a světové) má svého církevního asistenta.
Členové SKŽ vytvářejí poměrně menší, asi 12 členná společenství angažovaných křesťanů, kteří se zaměřují na Ježíše Krista a sílu pro svůj osobní duchovní život i apoštolské působení čerpají z tajemné skutečnosti Kristovy vykupitelské smrti a jeho vzkříšení (Kristovo velikonoční tajemství). K SKŽ se členové připojují tím, že po určité době seznamování s SKŽ a duchovní formace vyjádří trvalý závazek žít v takovém společenství a řídit se jeho zásadami a pravidly. Nechtějí vytvářet ghetto, ale žít a pracovat ve společenství místní, diecézní a světové Církve. Jako Druhý vatikánský koncil zasadil osobu a poslání Boží Matky Panny Marie do tajemné skutečnosti Církve, tak se členové SKŽ s láskou obracejí na Pannu Marii jako na typ Církve, tajemného Kristova těla, jako na Matku Vykupitele, která je i matkou v všech lidí.
V Praze v rámci duchovní správy při kostele sv. Ignáce se scházejí ve dvou skupinkách členky a členové MD z několika dříve existujících družin a jedna malá skupinka SKŽ, která očekává, že bude vyhověno její žádosti o přičlenění k světovému SKŽ, jehož sekretariát je v Římě. |
Náš tip
Úmysly Apoštolátu modlitby
Úmysl papeže
Za společně sdílené poslání
Modleme se, aby si církev nadále všestranně osvojovala synodální způsob života vyznačující se společnou odpovědností za růst spolupráce, jednoty a poslání sdíleného mezi kněžími, řeholníky a laiky.
Národní úmysl
Za synodu o synodalitě
Modleme se, aby setkání synody v Římě prospělo církvi po celé planetě.
více »
Nejbližší duchovní akce
více »
Kalendárium
|