P. František Zdražil
Datum narození: | 1.10.1912 |
Datum vstupu do řádu: | 14.8.1941 |
Datum úmrtí: | 8.3.1958 |
Rodák z Olešné u Nového Města na Moravě. Po obecné škole v Olešné navštěvoval sedm roků reálku v Novém Městě. Tam v roce 1931 maturoval. Po maturitě vstoupil do brněnského alumnátu a studoval teologii. V roce 1932 udělal doplňovací maturitu na gymnáziu v Kroměříži. Na kněze byl vysvěcen biskupem Dr. Kupkou 5. července 1936 v Brně. Od 17. července 1936 až do 30.června 1941 působil jako kaplan v Bystřici nad Pernštejnem, administrátor v Sulkovci, Krásném, Nosislavi a Žatčanech. Nakonec byl kaplanem v Bořitově. Do noviciátu Tovaryšstva Ježíšova vstoupil 14. srpna 1941 v Benešově u Prahy. V roce 1942 byli jezuité nacisty vypuzeni z Benešova. Noviciát pokračoval na Velehradě. Tam i P. Zdražil složil první sliby. Už druhý rok noviciátu konal doplňující studia filosofie na řádovém institutu, který tehdy byl také na Velehradě. V roce 1944 filosofii ukončil zkouškou "z celé filosofie".
V letech 1944−1945 byl operářem v Praze u sv. Ignáce. Po válce se stal velehradským farářem a byl jím až do roku 1947. Ve školním roce 1947−1948 se připravoval na zkoušku z celé teologie, a to v Maastrichtu v Holandsku. V roce 1948−1949 byl ve třetí probaci v Drongenu v Belgii. I po třetí probaci zůstal v Belgii, ale v Lovani, kde konal speciální teologická studia. Po skončení těchto studií odejel z Belgie na nějaký čas do Ameriky, aby se připravil na misii v Austrálii.
V roce 1952 se dlouho plavil na různých obchodních lodích do Austrálie na své působiště. Cestou byl značně vyčerpán. Na novém místě se pustil s vervou sobě vlastní do práce mezi krajany. Brzy se však projevila choroba: astma. Způsobila P. Zdražilovi mnoho utrpení, až jej nakonec sklátila v 46 letech jeho života do hrobu. Umřel v Sydney a tam je také pohřben.
Z knihy Jana Pavlíka Vzpomínky na zemřelé jezuity, narozené v Čechách, na Moravě a v moravském Slezsku od roku 1814, Refugium Velehrad-Roma, Olomouc 2011, s. 340−341.
|
Náš tip 

Kompletní online verze jezuitského breviáře v češtině
Na webu breviar.cz nyní můžete najít kompletní online verzi jezuitského breviáře v češtině. Ve spodní části stránky vyberte v roletce možnost „s vlastními texty jezuitského řádu (SJ)“ a stiskněte tlačítko „Potvrdit“.


Úmysly Apoštolátu modlitby
Úmysl papeže
Za zrušení mučení
Modleme se, aby se mezinárodní společenství zavázalo ke konkrétním krokům k vymýcení mučení a zajistilo podporu obětem a jejich rodinám.
Národní úmysl
Za biřmovance
Modleme se za ty, kdo letos přijímají svátost biřmování, aby se stali šiřiteli radostné zvěsti.
více »
Nejbližší akce
více »
Nejbližší duchovní akce
více »
Kalendárium
|