Kdo jsme / Vzpomínky Dnes je 24. 5. 2017  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
P. František Zdražil

Datum narození:1.10.1912
Datum vstupu do řádu:  14.8.1941
Datum úmrtí:8.3.1958

Rodák z Olešné u Nového Města na Moravě. Po obecné škole v Olešné navštěvoval 7 roků reálku v Novém Městě. Tam v r. 1931 maturoval. Po maturitě vstoupil do brněnského alumnátu a studoval teologii. V r. 1932 udělal doplňovací maturitu na gymnáziu v Kroměříži. Na kněze byl vysvěcen biskupem Dr. Kupkou 5.7.1936 v Brně. Od 17. července 1936 až do 30.června 1941 působil jako kaplan v Bystřici nad Pernštýnem, administrátor v Sulkovci, Krásném, Nosislavi a Žatčanech. Nakonec byl kaplanem v Bořitově. Do noviciátu T.J. vstoupil 14.8.1941 v Benešově u Prahy. V roce 1942 byli jezuité nacisty vypuzeni z Benešova. Noviciát pokračoval na Velehradě. Tam i O. Zdražil složil své první sliby. Už druhý rok noviciátu konal doplňující studia filosofie na řádovém Institutu, který tehdy byl také na Velehradě. V r. 1944 filosofii ukončil zkouškou "z celé filosofie". 1944 - 45 byl operářem v Praze u sv. Ignáce. Po válce se stal velehradským farářem a byl jím až do roku 1947. Ve školním roce 1947 - 1948 se připravoval na zkoušku z celé teologie, a to v Maastrichtu v Holandsku. 1948 - 1949 byl ve třetí probaci v Drongen v Belgii. I po třetí probaci zůstal v Belgii, ale v Lovani, kde konal speciální teologická studia. Po skončení těchto studií odejel z Belgie na nějaký čas do Ameriky, aby se připravil na misii v Austrálii. V roce 1952 se dlouho plavil na různých obchodních lodích do Austrálie na své působiště. Cestou byl značně vyčerpán. Na novém místě se pustil s vervou sobě vlastní do práce mezi krajany. Brzy se však projevila choroba: astma. Způsobila O. Zdražilovi mnoho utrpení, až jej nakonec sklátila v 46 letech jeho života do hrobu. Umřel v Sydney a tam je také pohřben.


Náš tip

Mlčení

Šúsaku Endó

Mlčení japonského spisovatele Šúsaku Endóa (1923–1996) je drsný a zároveň poetický i myšlenkově bohatý příběh o zániku křesťanské misie v Japonsku v 17. století. Téma, které o něco dříve zpracoval i český spisovatel Jaroslav Durych v rozsáhlé epopeji Služebníci neužiteční, Endó pojal z neobvyklé perspektivy japonského katolického křesťana...
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl: Křesťané v Africe
Za křesťany v Africe, aby vydávali prorocké svědectví smíření, spravedlnosti a pokoje, a tím napodobovali Ježíšovo milosrdenství.
Národní úmysl: Za křesťany, aby jejich život byl skrze konání dobra odpovědí na Boží lásku a neztratil tak svěžest a vůni evangelia (EG, č. 39).
více »

Nejbližší akce

Jezuitou dnes


Středoevropský Magis


Živé kameny na Svatojakubské cestě


Živé kameny v Santiagu de Compostela


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro řeholní sestry


Duchovní obnova: Vnitřní uzdravení


Moje vyhlídky v duchovním životě, pohled do budoucnosti


Vnitřní modlitba


více »

Kalendárium

Památka Panny Marie della Strada

Návrat jezuitů do Prahy


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil