P. Václav Šettner
Datum narození: | 5.6.1885 |
Datum vstupu do řádu: | 14.8.1911 |
Datum úmrtí: | 17.8.1957 |
P. Šettner byl rodákem z Jihočeského města Písku. Rodina Šettnerova se později přestěhovala z Písku do nedaleké Březnice. V Březnici byla do roku 1773 (zrušení Tovaryšstva) slavná jezuitská kolej české provincie. Dodnes je po jezuitech na náměstí krásný barokní kostel a budova bývalé koleje. V Březnici chodil P. Šettner pět roků do obecné školy. Nejbližší gymnázium bylo v Písku. P. Šettner tam studoval v letech 1896−1903 a tam také maturoval. Po maturitě se přihlásil do Prahy do kněžského semináře. Dne 29. června 1908 byl kardinálem Skrbenským v Praze vysvěcen na kněze. Rok kaplanoval v Kynžvartě a dva roky ve Velvarech.
Dne 14. srpna 1911 opustil s dovolením pražského arcibiskupa duchovní správu i diecézi a nastoupil na Velehradě do noviciátu Tovaryšstva. Jak bývá zvykem u těch, kteří vstupují jako kněží, druhý rok noviciátu už opakoval filosofii v Innsbrucku. Potom v roce 1914 přišel jako prefekt do Bohosudova a současně učil také v nižších třídách češtinu. V roce 1915 odejel opět do Innsbrucku, kde se rok připravoval na zkoušku z celé teologie. Po této zkoušce byl tři roky v Brně, rok jako spirituál v chlapeckém diecézním semináři a dva roky jako ředitel Mariánských družin studentů, jak českých, tak německých. V letech 1919−1923 byl generálním prefektem studentů velehradské koleje a vyučoval krasopis a kreslení. Jeden rok učil také ve třetí třídě řečtinu.
V letech 1922−1923 konal svou třetí probaci v Exatenu. V letech 1924−1925 byl rok operářem v Opavě, ale hned po roce se vrátil opět na Velehrad a učil na gymnáziu až do zrušení této apoštolské školy v roce 1942. Zůstal na Velehradě dál jako spirituál domu až do roku 1946. Spirituálem domu byl také nejprve rok v Bohosudově, pak dva roky v Praze a necelý rok do zajištění v Brně. V lágru byl v Bohosudově a v Oseku. Z Oseka byl propuštěn na Velehrad jako duchovní řeholnic v ústavě sociální péče. Jeho nemoc však pokračovala a působila mu značné deprese. V roce 1953 už ani nemohl zastávat skromné povinnosti duchovního sester, a tak přišel 10. května 1953 na Moravec. Tam žil čtyři roky mezi spolubratřími, jimi povzbuzován a jimi vytrhován ze své zádumčivosti. Je pochován na Moravci.
Z knihy Jana Pavlíka Vzpomínky na zemřelé jezuity, narozené v Čechách, na Moravě a v moravském Slezsku od roku 1814, Refugium Velehrad-Roma, Olomouc 2011, s. 338−339.
|
Náš tip Jim Manney
Pro mnoho lidí je modlitba dost obtížná záležitost. Co by se ale stalo, kdybyste objevili jednoduchou modlitbu, která to změní a přivede vás ke zdroji Boží přítomnosti ve vašem životě? Znalec spirituality Jim Manney představuje… více »


Úmysly Apoštolátu modlitby
Úmysl papeže
Za papeže
Modleme se za Svatého otce, aby při plnění svého poslání i nadále s pomocí Ducha Svatého doprovázel svěřené stádo ve víře.
Národní úmysl
Za ty, kdo nežijí svou víru
Modleme se za ty, kdo nežijí podle svého křtu, aby je síla přijaté svátosti přivedla k činnému životu s Bohem.
více »
Nejbližší akce
více »
Nejbližší duchovní akce
více »
Kalendárium
|