F. Jan Oškera
Datum narození: | 10.5.1870 |
Datum vstupu do řádu: | 10.5.1896 |
Datum úmrtí: | 10.10.1956 |
Fr. Oškera se narodil v Bystřici pod Hostýnem. Úctu k Panně Marii Svatohostýnské nasál do sebe už v dětství od svých zbožných rodičů. A ctitelem svatohostýnským zůstal vždy. Po základní školní docházce se vyučil v Bystřici pod Hostýnem obuvníkem. Základní vojenskou službu konal čtyři roky a vysloužil si hodnost šikovatele.
V roce 1896 začal svůj řeholní život noviciátem na Velehradě. Rok zůstal na Velehradě jako kostelník. Od roku 1899 až do svého dalšího narukování na vojnu, tentokrát do světové války, byl vždy kostelníkem - sedm roků v Praze, čtyři roky na Svatém Hostýně, dva roky opět v Praze a pak na Velehradě. Odtud narukoval do války a prožil ji jednak na ruské, jednak na italské frontě. V roce 1918 se šťastně vrátil a byl kratší dobu v jídelně na Velehradě, potom nákupčím a domovníkem v Bubenči a infirmářem opět na Velehradě.
V letech 1923−1931 byl kostelníkem na Svatém Hostýně. Pak už na Svatém Hostýně zůstal. Pomáhal dál v kostele, pracoval v administraci "Hlasů svatohostýnských" a byl čilým fotografem. Přišla-li trochu větší pouť, hned ji postavil na schodiště před obraz Panny Marie a vyfotografoval. Rovněž neopomněl vyfotografovat účastníky exercičních kurzů, jak kněží, tak laiků. Těmito fotografiemi obohacoval "Hlasy svatohostýnské". Čile se vždy pohyboval mezi poutníky a vyptal se, odkud jsou a kolik jich přišlo společně. A tuto statistiku poutníků pečlivě vedl, aby se pak zase mohla k povzbuzení druhých zveřejňovat.
Jeho láska ke Svatému Hostýnu byla tak veliká, že při vší krásné odevzdanosti do vůle Boží choval velké přání spočívat po smrti ve stínu kostela svatohostýnského na tamním hřbitůvku. Když na Moravci zemřel, byl převezen k pohřbení na Svatý Hostýn. Dostal k tomu povolení od olomouckého arcibiskupství. Není však pohřben v řadě, kde jsou pochováni jezuité, ale v první řadě na druhé straně od vchodu mezi ostatními poutníky svatohostýnskými. (Nekrolog z pera P. B. Pitruna je obšírnější a je uložen v provinčním archivu.)
Z knihy Jana Pavlíka Vzpomínky na zemřelé jezuity, narozené v Čechách, na Moravě a v moravském Slezsku od roku 1814, Refugium Velehrad-Roma, Olomouc 2011, s. 336−337.
|
Náš tip 

Kompletní online verze jezuitského breviáře v češtině
Na webu breviar.cz nyní můžete najít kompletní online verzi jezuitského breviáře v češtině. Ve spodní části stránky vyberte v roletce možnost „s vlastními texty jezuitského řádu (SJ)“ a stiskněte tlačítko „Potvrdit“.


Úmysly Apoštolátu modlitby
Úmysl papeže
Za zrušení mučení
Modleme se, aby se mezinárodní společenství zavázalo ke konkrétním krokům k vymýcení mučení a zajistilo podporu obětem a jejich rodinám.
Národní úmysl
Za biřmovance
Modleme se za ty, kdo letos přijímají svátost biřmování, aby se stali šiřiteli radostné zvěsti.
více »
Nejbližší akce
více »
Nejbližší duchovní akce
více »
Kalendárium
|