Kdo jsme / Vzpomínky Dnes je 28. 5. 2017  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
P. Pavel Opavský

Datum narození:20.1.1884
Datum vstupu do řádu:  14.8.1901
Datum úmrtí:25.8.1952

P.Opavský se narodil v Klimkovicích ve Slezsku. Šest tříd gymnázia studoval v arcibiskupském gymnáziu v Kroměříži. Po sextě odešel do noviciátu T.J. na Velehradě. Po noviciátě doplnil svá studia na řádovém gymnáziu v Kalksburgu, kde roku 1905 maturoval. Pak studoval rok rétoriku ve sv. Ondřeji a od roku 1906 do roku 1909 filosofii v Bratislavě. Po filosofii byl prefektem v Kalksburgu. V r. 1910 začal svá vysokoškolská studia na pražské univerzitě, a to klasickou filologii - latinu a řečtinu. Po skončení studií na této světské univerzitě dosáhl profesuru a také doktorát filosofie. Odchází na univerzitu v Innsbrucku, kde studoval 4 roky teologii. Na kněze byl vysvěcen v Innsbrucku 26. 7. 1917. Po skončení teologie učil dva roky na gymnáziu v Praze - Bubenči. Po dvou letech byl poslán do Vídně - Lainz, aby tam dokončil řádovou formaci vykonáním třetí probace. Po návratu učí od roku 1920 do roku 1940 v Praze Bubenči. Po zrušení bubenečského gymnázia se stěhovalo celé gymnázium a kolej na Smíchov. Tam byl P.Opavský až do úplného zrušení všech jezuitských škol, ředitelem. V r. 1942 byl jeden rok v Benešově u Prahy, ne už ovšem v našem klášteře, ale na děkanství (ještě se dvěma bratřími a P.Vojtkem). V letech 1943 - 1945 byl v Hradci Králové a dával duchovní cvičení a rekolekce kněžím. Po válce, jakmile se znovuzřídilo arcibiskupské gymnázium v Praze v Dejvicích, P.Opavský tam nejen vyučoval, ale byl také ředitelem. Toto pražské arcibiskupské gymnázium se v r. 1947 přestěhovalo do Bohosudova. I tam byl P.Opavský ředitelem. Po třiceti letech věrné a poctivé profesorské práce dostal spolu s jinými za odměnu nesvobodu a musel opustit své milované žáky. V lágrech byl P. Opavský v Bohosudově, v Oseku a na Králíkách. Na Králíkách bylo tomuto vynikajícímu profesorovi svěřeno pasení krav. Jak poctivě učil a staral se o své žáky, tak poctivě se staral i o kravičky. A když se mu jedna splašila a on za ní běžel, upachtil se k smrti. Dostal infarkt. Byl sice ještě z Králík převezen do nemocnice v Šumperku, ale tam záhy skonal smrtí spravedlivých. Rodina, ve které se narodil, jej převezla k pohřbení do rodiště, do Klimkovic, kde očekává, tento přesný i přísný profesor s velice jemnou hudební duší (řídil orchestr a sbor žáků), své vzkříšení. (Více o něm je možné se dočíst v Práci P. B. Pitruna v archivu čes. provincie.)


Náš tip

Mlčení

Šúsaku Endó

Mlčení japonského spisovatele Šúsaku Endóa (1923–1996) je drsný a zároveň poetický i myšlenkově bohatý příběh o zániku křesťanské misie v Japonsku v 17. století. Téma, které o něco dříve zpracoval i český spisovatel Jaroslav Durych v rozsáhlé epopeji Služebníci neužiteční, Endó pojal z neobvyklé perspektivy japonského katolického křesťana...
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl: Křesťané v Africe
Za křesťany v Africe, aby vydávali prorocké svědectví smíření, spravedlnosti a pokoje, a tím napodobovali Ježíšovo milosrdenství.
Národní úmysl: Za křesťany, aby jejich život byl skrze konání dobra odpovědí na Boží lásku a neztratil tak svěžest a vůni evangelia (EG, č. 39).
více »

Nejbližší akce

Jezuitou dnes


Středoevropský Magis


Živé kameny na Svatojakubské cestě


Živé kameny v Santiagu de Compostela


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní obnova: Vnitřní uzdravení


Moje vyhlídky v duchovním životě, pohled do budoucnosti


Vnitřní modlitba


Ignaciánské duchovní cvičení


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil