Kdo jsme / Vzpomínky Dnes je 7. 6. 2023  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy




F. Alois Stehlíček

Datum narození:12.1.1879
Datum vstupu do řádu:  18.8.1902
Datum úmrtí:6.3.1927

Fr. Stehlíček se narodil 12. ledna 1879 v Petříně u Nymburku v Čechách. O jeho rodině nic dnes už nevíme. O něm před vstupem jen tolik, že po povinné školní docházce se vyučil kovářem. Potom více můžeme říci o tomto našem bratrovi, když se rozhodl stát se jezuitou-bratrem, že svůj řeholní život začal 18. srpna 1902. V noviciátě byl ve Svatém Ondřeji. Vedle duchovního vzdělávání v noviciátě se naučil kuchařskému řemeslu a při této práci zůstal po celý svůj řeholní život. Hned po noviciátě byl pomocníkem kuchaře v Innsbrucku, potom kratší čas byl v kuchyni v koleji v Travniku v Bosně. Odtud byl přeložen na Velehrad a zde byl nejdéle − až do roku 1921. Na Velehradě složil také poslední svaté sliby 2. února 1913.

První světovou válku prožil jako voják na různých frontách. Po šťastném návratu domů byl nadále kuchařem na Velehradě. V roce 1921−1922 byl kuchařem v Bohosudově. Potom byl poslán do Prahy k sv. Ignáci, kde vládl kuchyni po tři roky, tj. do roku 1926. V roce 1926 přišel opět do kuchyně koleje v Bohosudově. V roce 1927 měl zdravotní potíže provázené bolestmi v břichu. Nemoc nebyla zavčas rozpoznána jako zánět slepého střeva. Když konečně byl hospitalizován v nemocnici v Teplicích, bylo už pozdě. Mimo své řeholní společenství umřel v Teplicích v nemocnici 6. března 1927. Pochován byl však v Bohosudově na svaté pole zemřelých jezuitů této koleje.

Charakteristika jeho současníků jej oceňuje jako bratra mírného, obětavého a vždy upřímně veselého. Zvláště na Velehradě měl v kuchyni svěřené novice bratry k vyučení se kuchařskému umění, ale připomíná se v posmrtné charakteristice, že jim svěřoval jen pomocné práce. Třebaže jim, nebo i sluhům, projevoval trpělivost a laskavost a dobře je slovně poučoval, přesto samostatně vařit je mnoho nenaučil. Novice zvláště povzbuzoval k lásce k chudým a k osobní řeholní chudobě. Za války si vedl pečlivě deník, který svědčil o jeho dobrém postřehu, ale také o jeho zbožnosti. Je škoda, že se ztratil. V nemoci před smrtí s lítostí říkal, ačkoliv to o něm neplatilo: "Bláhoví, kteří si nechají modlení až na poslední chvíle, kdy už není dost sil."


Z knihy Jana Pavlíka Vzpomínky na zemřelé jezuity, narozené v Čechách, na Moravě a v moravském Slezsku od roku 1814, Refugium Velehrad-Roma, Olomouc 2011, s. 134−135.


Náš tip

Breviář

Kompletní online verze jezuitského breviáře v češtině

Na webu breviar.cz nyní můžete najít kompletní online verzi jezuitského breviáře v češtině. Ve spodní části stránky vyberte v roletce možnost „s vlastními texty jezuitského řádu (SJ)“ a stiskněte tlačítko „Potvrdit“.





Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za zrušení mučení
Modleme se, aby se mezinárodní společenství zavázalo ke konkrétním krokům k vymýcení mučení a zajistilo podporu obětem a jejich rodinám.

Národní úmysl
Za biřmovance
Modleme se za ty, kdo letos přijímají svátost biřmování, aby se stali šiřiteli radostné zvěsti.

více »

Nejbližší akce

Jakub Žákavec přijme kněžské svěcení


Absolventský Velehrad 2023


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro řeholní sestry


Duchovní cvičení pro všechny


Duchovní cvičení pro lékaře a zdravotníky


Duchovní obnova pro zrakově postižené a jejich příznivce


více »

Kalendárium

Úmrtí Floriana J. Bahra

Památka sv. Josefa de Anchieta


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil