F. Petr Dáňa
Datum narození: | 25.6.1863 |
Datum vstupu do řádu: | 14.11.1891 |
Datum úmrtí: | 28.7.1927 |
Fr. Dáňa se narodil v Budíkově u Humpolce v Čechách 15. června 1863. Po školní docházce se vyučil doma u svého otce kovářskému řemeslu. Ale v tomto řemesle nezdomácněl a ani život "ve světě" jej nevábil. Miloval zbožnost a tak hledal možnost, kde by se mohl zbožnosti víc věnovat, a také kde by nějak mohl sloužit Boží věci a tím spáse lidí. Odešel proto z domu do Prahy. Nejprve našel místo sluhy u augustiniánů, ale později přijal místo sluhy u jezuitů v rezidenci u sv. Ignáce. Když tímto soužitím lépe poznal řeholní život a současně když poznal zblízka život a působení jezuitů, zažádal o přijetí do Tovaryšstva Ježíšova. Byl přijat a do noviciátu nastoupil jako jeden z prvních na Velehrad, kde vznikl český noviciát rakouské provincie.
V noviciátě se vedle duchovní formace věnoval i práci, a to kuchaře.
Ještě před ukončením noviciátu byl poslán na výpomoc do kuchyně v Innsbrucku v Rakousku. Tam se Pánu zasvětil navždy již prvními sliby 15. listopadu 1893. V rakouské provincii pracoval většinou jako kuchař, někdy jako kredenciář, v Innsbrucku, ve Vídni, v Bohosudově, Sarajevě, Travniku, na Velehradě, na Svatém Hostýně, v Linci a v Kalksburgu. Vznik československé viceprovincie jej zastihl v Bohosudově, kde byl nejprve kuchařem a v letech 1922−1923 pečoval o řeholní jídelnu jako kredenciář. V roce 1924 byl poslán do Ružomberku na Slovensku jako kuchař. Ale již rok nato, roku 1925, byl poslán na Velehrad, kde pokud mohl vypomáhal v kuchyni nebo bratrovi v pracích po domě. Zemřel 28. července 1927 a byl pochován na velehradském hřbitově.
Charakteristika těch, co s ním žili, je stručná, ale výstižná: Fr. Dáňa byl pracovitý, tichý a skromný řeholník. Jeho ctižádostí bylo z poslušnosti vykonat svědomitě práce, které mu kdy byly svěřené.
Z knihy Jana Pavlíka Vzpomínky na zemřelé jezuity, narozené v Čechách, na Moravě a v moravském Slezsku od roku 1814, Refugium Velehrad-Roma, Olomouc 2011, s. 136−137.
|
Náš tip 

Kompletní online verze jezuitského breviáře v češtině
Na webu breviar.cz nyní můžete najít kompletní online verzi jezuitského breviáře v češtině. Ve spodní části stránky vyberte v roletce možnost „s vlastními texty jezuitského řádu (SJ)“ a stiskněte tlačítko „Potvrdit“.


Úmysly Apoštolátu modlitby
Úmysl papeže
Za zrušení mučení
Modleme se, aby se mezinárodní společenství zavázalo ke konkrétním krokům k vymýcení mučení a zajistilo podporu obětem a jejich rodinám.
Národní úmysl
Za biřmovance
Modleme se za ty, kdo letos přijímají svátost biřmování, aby se stali šiřiteli radostné zvěsti.
více »
Nejbližší akce
více »
Nejbližší duchovní akce
více »
Kalendárium
|