F. František Gabryš
Datum narození: | 17.1.1865 |
Datum vstupu do řádu: | 20.8.1892 |
Datum úmrtí: | 24.3.1929 |
Tento náš spolubratr se narodil 17. ledna 1865 v Koloredově u Místku. Před vstupem do Tovaryšstva se věnoval práci doma v zemědělství. Patřil k svatohostýnským poutníkům. Tam, už jako dvaadvacetiletý, poznal jezuity, kteří v roce 1887 Svatý Hostýn převzali do své duchovní péče. Tento mariánský ctitel zatoužil po službě Pánu Bohu a větší zbožnosti. Vstoupil do Tovaryšstva Ježíšova a začal 20. srpna 1892 svůj noviciát na Velehradě.
Po prvních slibech zůstal jako řeholní bratr na Velehradě a vyučil se kuchařskému umění. Mistrně toto umění potom po celý řeholní život zvládal na mnoha místech rakouské provincie nebo po vzniku československého státu v provincii československé. Výjimkou v této činnosti byla rok a půl vojenská služba nejprve v Bukovině a potom v Haliči. Třikrát byl také na Svatém Hostýně, který tolik miloval. Do jeho třetího pobytu na Svatém Hostýně spadají velké korunovační slavnosti v roce 1912. Tyto slavnosti kladly na všechny bratry, ale zvláště na bratra kuchaře a jeho pomocníky, téměř nadlidské úkoly. A zde na Svatém Hostýně skládal Fr. Gabryš také své poslední řeholní sliby 2. února 1913. Naposledy byl kuchařem v Trnavě, i když brzy mu jeho nemoc nedovolila být v kuchyni. Nemohl chodit, jen posedával. Ale i tak si do poslední skoro chvíle přál být užitečný a hledal si nějakou práci − dral peří.
Fr. Gabryš podle svědectví jeho současníka nenadělal mnoho řečí. Za to si rád při práci zpíval. Z kuchyně se ozýval jeho zvučný hlas prozpěvující písně a litanie k poctě Krista Pána nebo jeho Blahoslavené Matky Panny Marie. Tak se o tomto bratru říkalo, že svůj život "prozpíval". Zemřel 24. března 1929 v Trnavě. Měl v Trnavě mimořádně slavný pohřeb. Právě totiž v Trnavě také zemřel velmi známý slovenský jezuita − kněz P. Pavel Silvester. Spolu s ním měl pohřeb, kterého se zúčastnilo mnoho kněží a věřících. Pohřební obřady jak v kostele, tak na hřbitově vykonal trnavský biskup Mons. Jantausch. Doufáme, že ještě slavnější byl jeho vstup do věčného života se zpěvem věčných chval dobrému Pánu Bohu.
Z knihy Jana Pavlíka Vzpomínky na zemřelé jezuity, narozené v Čechách, na Moravě a v moravském Slezsku od roku 1814, Refugium Velehrad-Roma, Olomouc 2011, s. 141−142.
|
Náš tip 

Kompletní online verze jezuitského breviáře v češtině
Na webu breviar.cz nyní můžete najít kompletní online verzi jezuitského breviáře v češtině. Ve spodní části stránky vyberte v roletce možnost „s vlastními texty jezuitského řádu (SJ)“ a stiskněte tlačítko „Potvrdit“.


Úmysly Apoštolátu modlitby
Úmysl papeže
Za zrušení mučení
Modleme se, aby se mezinárodní společenství zavázalo ke konkrétním krokům k vymýcení mučení a zajistilo podporu obětem a jejich rodinám.
Národní úmysl
Za biřmovance
Modleme se za ty, kdo letos přijímají svátost biřmování, aby se stali šiřiteli radostné zvěsti.
více »
Nejbližší akce
více »
Nejbližší duchovní akce
více »
Kalendárium
|