Kdo jsme / Vzpomínky Dnes je 29. 11. 2023  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy




P. Josef Stryhal

Datum narození:14.1.1868
Datum vstupu do řádu:  3.10.1900
Datum úmrtí:28.6.1939

P. Stryhal se narodil v početné rolnické rodině 14. ledna 1868 v Poušti u Nového Bydžova, v Čechách. Obecnou školu navštěvoval v rodišti, gymnázium vystudoval v Novém Bydžově. Po maturitě roku 1889 se rozhodl pro kněžské povolání. Odešel s požehnáním rodičů do Hradce Králové a připravoval se jako bohoslovec pro kněžskou službu v této východočeské diecézi. Roku 1893 byl v katedrále Svatého Ducha biskupem Brynychem vysvěcen na kněze. Byl jedním z prvních svěcenců tohoto výborného biskupa a vždy si na tom zakládal. Byl však i Brynychovým oddaným následovníkem, zvláště svou pečlivou přípravou na kázání a do školy. Po vysvěcení byl poslán svým biskupem do Kopidlna, kde byl šest roků kaplanem.

Roku 1899 si konal v Praze u sv. Ignáce spolu s P. Františkem Kubíčkem, také hradeckým knězem, a P. Josefem Jarošem z pražské arcidiecéze duchovní cvičení. Dával je tehdy proslulý exercitátor P. Alois Jemelka, zvaný "Vídeňský" (na rozdíl od jiného Aloise Jemelky SJ). Všichni tři jmenovaní se rozhodli pro řeholní život v Tovaryšstvu Ježíšově. Vstup dvou mladých hradeckých kněží do řádu vzbudil v královehradecké diecézi velký rozruch. Dokonce biskupu Brynychovi kněží vytýkali, že propouští kněze do řádu. Na to reagoval tento biskup slovem hodným vpravdě biskupa zakotveného v Bohu: "Když jim to Duch Svatý dává, já jim to přece nebudu brát."

P. Stryhal začal noviciát na Velehradě 3. října 1900 (P. František Kubíček jej předešel do noviciátu v srpnu a třetí z těch exercitantů, P. Josef Jaroš z pražské arcidiecéze, je následoval až za rok). Novicmistrem na Velehradě byl v té době P. Václav Wirsig a rektorem P. Cibulka. V době, kdy P. Stryhal byl v druhém roce noviciátu a společník P. Cibulky pro lidové misie onemocněl, telegraficky povolal P. Cibulka z Velehradu P. Stryhala jako svého pomocníka. Svěřil mu některá kázání a byl se svým druhem velmi spokojen. Bral si jej i na jiné misie a zvláště po noviciátě si vyprosil u otce provinciala, aby P. Stryhal mohl zůstat na Velehradě. Po smrti P. Cibulky zdědil P. Stryhal jeho kazatelské poznámky pro misie. Zdědil však i jeho ducha a také způsob konání lidových misií. V letech 1904−1906 doplnil filosofická studia v Bratislavě a v letech 1906−1908 studia teologická v Innsbrucku.

Po návratu z Innsbrucku se stal na Velehradě kaplanem a potom jeden rok působil jako farář. V roce 1910−1911 prožíval závěr své řeholní formace v třetí probaci v Linci v Rakousku. Po návratu z Lince se stal superiorem v Hradci Králové. Zde 2. února 1912 složil poslední sliby. Ve své rodné diecézi působil velmi blahodárně. Dával také kněžím exercicie a rekolekce. Ty byly velmi oblíbené, protože se vyznačovaly znalostí života diecézního kněze. V roce 1914 skončil svoje poslání v Hradci Králové a byl poslán do Prahy ke sv. Ignáci jako superior pražské rezidence a rektor řeholního kostela. Zde prokázal vedle zdatnosti kazatelské a misionářské i velké schopnosti hospodářské. Těch bylo zvláště zapotřebí v době války.

V Praze zůstal do roku 1920. Otec provinciál Škarek, provinciál nové viceporovincie českolovenské, ustanovil P. Stryhala superiorem na Svatém Hostýně. Zde redigoval − při obvyklé své službě kazatele, zpovědníka, lidového misionáře a exercitátora − "Hlasy svatohostýnské" a také do nich přispíval mnoha články. Na Svatém Hostýně se u P. Stryhala zjistila cukrovka, a to ve značné míře. Nejvíce se to projevilo ve slábnutí zraku.

Z Hostýna byl v duchovní správě na Velehradě, krátce také v Českém Těšíně. V roce 1934−1935, kdy Tovaryšstvo se dostalo do Benešova u Prahy, bylo zapotřebí připravit dost sešlou bývalou piaristickou kolej pro noviciát, který se tam měl nastěhovat v roce 1935. Když P. Stryhal tuto práci zdárně vykonal, byl poslán znovu jako superior na Svatý Hostýn. S velkými zrakovými potížemi se opět se svou poctivostí a horlivostí věnoval poutní svatyni a poutnímu ruchu.

V roce 1939 přišel do Prahy ke sv. Ignáci a ještě tentýž rok, to je 28. června 1939, dokončil svůj život horlivého kněze a řeholníka a také moudrého představeného. Pohřben byl na vyšehradském hřbitově v Praze do hrobu jezuitů.

Jako zvláštní charakteristiku P. Stryhala uváděli vrstevníci jeho lásku k chudobě. Byl sice šetrným hospodářem, ale při tom potřebné zjednával a zařizoval s velkou pečlivostí a vpravdě otcovskou starostlivostí.


Z knihy Jana Pavlíka Vzpomínky na zemřelé jezuity, narozené v Čechách, na Moravě a v moravském Slezsku od roku 1814, Refugium Velehrad-Roma, Olomouc 2011, s. 217−219.


Náš tip

Modlitba, která mi změnila život

Jim Manney

Pro mnoho lidí je modlitba dost obtížná záležitost. Co by se ale stalo, kdybyste objevili jednoduchou modlitbu, která to změní a přivede vás ke zdroji Boží přítomnosti ve vašem životě? Znalec spirituality Jim Manney představuje…
více »





Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za papeže
Modleme se za Svatého otce, aby při plnění svého poslání i nadále s pomocí Ducha Svatého doprovázel svěřené stádo ve víře.

Národní úmysl
Za ty, kdo nežijí svou víru
Modleme se za ty, kdo nežijí podle svého křtu, aby je síla přijaté svátosti přivedla k činnému životu s Bohem.

více »

Nejbližší akce

Reportáž České televize o předání humanitární sbírky na Ukrajině


Adventní koncert


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní obnova pro seniory


Adventní duchovní obnova pro všechny


Duchovní obnova pro členy Matice svatohostýnské


Adventní duchovní obnova pro všechny


více »

Kalendárium

Památka Edmunda Kampiána, Roberta Southwella a druhů

Svátek sv. Františka Xaverského


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil