Kdo jsme / Vzpomínky Dnes je 28. 11. 2023  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy




P. Vladimír Richter

Datum narození:14.7.1925
Datum vstupu do řádu:  27.10.1950
Datum úmrtí:24.2.2013

Vladimír Richter se narodil 14. července 1925 v Chrlicích u Brna. V letech 1945 až 1949 vystudoval matematiku a fyziku na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Jeho úmysl následovat příklad svého staršího bratra Stanislava a vstoupit do Tovaryšstva Ježíšova byl zmařen zrušením všech řeholí v Československé republice 13. dubna 1950. V září téhož roku se mu podařilo spolu se dvěma studenty teologie uprchnout do Rakouska, kde byl ve věku 25 let přijat do jezuitského noviciátu v St. Andrä in Lavanttal. Po studiích v Pullachu a v Innsbrucku byl v roce 1955 v Římě vysvěcen na kněze byzantského obřadu.

V roce 1957 se na vlastní žádost odebral do Kielu na speciální studia k profesoru Paulu Lorenzenovi. V Innsbrucku, během svých příprav na habilitaci, „objevil“ Ludwiga Wittgensteina. Lorenzen a Wittgenstein se od té doby stali jeho nejoblíbenějšími autory. Od roku 1958 vyučoval v Innsbrucku, nejprve jako lektor, později jako docent moderní logiky. V roce 1964 se habilitoval na Katolické teologické fakultě univerzity v Innsbrucku a roku 1978 se stal řádným profesorem křesťanské filozofie. Svými literárně kritickými studiemi k Janu Duns Scotovi a Wilému Ockhamovi na sebe upozornil v akademickém světě.

V letech 1983-1985 byl děkanem teologické fakulty a v letech 1990-1992 ředitelem Institutu pro křesťanskou filozofii. Přednášel rovněž na Gregoriáně v Římě a na Berchmanskolleg v Pullachu u Mnichova. V letech 1969-1970 byl rektorem koleje Canisianum v Innsbrucku, kde se setkávali ukrajinští studenti byzantského obřadu z celého světa. P. Richter vychoval a po celá desetiletí pozitivně ovlivňoval mnoho studentů filozofie a teologie. Ve svém nenapodobitelném vystupování a ve všech svých projevech nikdy nezapřel svůj brněnský původ.

V květnu 2012 přesídlil do Domova seniorů sester sv. Kříže v Hochrumu. V prosinci 2012 si při pádu zlomil krček v kyčli. Přes všechnu poskytovanou láskyplnou péči se z následující operace už nikdy nezotavil. V neděli 24. února 2013 tam v přítomnosti svých spolubratrů pokojně zesnul.


Náš tip

Modlitba, která mi změnila život

Jim Manney

Pro mnoho lidí je modlitba dost obtížná záležitost. Co by se ale stalo, kdybyste objevili jednoduchou modlitbu, která to změní a přivede vás ke zdroji Boží přítomnosti ve vašem životě? Znalec spirituality Jim Manney představuje…
více »





Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za papeže
Modleme se za Svatého otce, aby při plnění svého poslání i nadále s pomocí Ducha Svatého doprovázel svěřené stádo ve víře.

Národní úmysl
Za ty, kdo nežijí svou víru
Modleme se za ty, kdo nežijí podle svého křtu, aby je síla přijaté svátosti přivedla k činnému životu s Bohem.

více »

Nejbližší akce

Reportáž České televize o předání humanitární sbírky na Ukrajině


Adventní koncert


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní obnova pro seniory


Adventní duchovní obnova pro všechny


Duchovní obnova pro členy Matice svatohostýnské


Adventní duchovní obnova pro všechny


více »

Kalendárium

Památka Edmunda Kampiána, Roberta Southwella a druhů

Svátek sv. Františka Xaverského


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil