P. Vladimír Richter
Datum narození: | 14.7.1925 |
Datum vstupu do řádu: | 27.10.1950 |
Datum úmrtí: | 24.2.2013 |
Vladimír Richter se narodil 14. července 1925 v Chrlicích u Brna. V letech 1945 až 1949 vystudoval matematiku a fyziku na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Jeho úmysl následovat příklad svého staršího bratra Stanislava a vstoupit do Tovaryšstva Ježíšova byl zmařen zrušením všech řeholí v Československé republice 13. dubna 1950. V září téhož roku se mu podařilo spolu se dvěma studenty teologie uprchnout do Rakouska, kde byl ve věku 25 let přijat do jezuitského noviciátu v St. Andrä in Lavanttal. Po studiích v Pullachu a v Innsbrucku byl v roce 1955 v Římě vysvěcen na kněze byzantského obřadu.
V roce 1957 se na vlastní žádost odebral do Kielu na speciální studia k profesoru Paulu Lorenzenovi. V Innsbrucku, během svých příprav na habilitaci, „objevil“ Ludwiga Wittgensteina. Lorenzen a Wittgenstein se od té doby stali jeho nejoblíbenějšími autory. Od roku 1958 vyučoval v Innsbrucku, nejprve jako lektor, později jako docent moderní logiky. V roce 1964 se habilitoval na Katolické teologické fakultě univerzity v Innsbrucku a roku 1978 se stal řádným profesorem křesťanské filozofie. Svými literárně kritickými studiemi k Janu Duns Scotovi a Wilému Ockhamovi na sebe upozornil v akademickém světě.
V letech 1983-1985 byl děkanem teologické fakulty a v letech 1990-1992 ředitelem Institutu pro křesťanskou filozofii. Přednášel rovněž na Gregoriáně v Římě a na Berchmanskolleg v Pullachu u Mnichova. V letech 1969-1970 byl rektorem koleje Canisianum v Innsbrucku, kde se setkávali ukrajinští studenti byzantského obřadu z celého světa. P. Richter vychoval a po celá desetiletí pozitivně ovlivňoval mnoho studentů filozofie a teologie. Ve svém nenapodobitelném vystupování a ve všech svých projevech nikdy nezapřel svůj brněnský původ.
V květnu 2012 přesídlil do Domova seniorů sester sv. Kříže v Hochrumu. V prosinci 2012 si při pádu zlomil krček v kyčli. Přes všechnu poskytovanou láskyplnou péči se z následující operace už nikdy nezotavil. V neděli 24. února 2013 tam v přítomnosti svých spolubratrů pokojně zesnul.
|
Náš tip
Úmysly Apoštolátu modlitby
Úmysl papeže
Za trpící Zemi
Modleme se, aby každý z nás věnoval pozornost bolestnému volání Země a obětí přírodních katastrof a klimatických změn a abychom se osobně nasazovali v péči o svět, který obýváme.
Národní úmysl
Za novomanžele
Modleme se, aby ti, kdo vstupují do manželství, vytrvali v lásce, věrnosti a vzájemné velkorysosti.
více »
Nejbližší akce
více »
Nejbližší duchovní akce
více »
|