Kdo jsme / Vzpomínky Dnes je 9. 12. 2023  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy




P. Jiří Novotný

Datum narození:28.2.1921
Datum vstupu do řádu:  7.9.1940
Datum úmrtí:15.2.2002

P. Jiří Novotný se narodil 28. února 1921 v Brně. V roce 1940, po maturitě na brněnském reálném gymnáziu, vstoupil do noviciátu Tovaryšstva Ježíšova. Jak se sám jednou svěřil, velký vliv na jeho formaci i životní rozhodnutí měla ministrantská služba u sv. Tomáše v Brně, která v něm probudila hluboké vědomí vznešenosti liturgických úkonů. Druhým závažím na misce vah životního rozhodnutí byly několikeré exercicie u otců jezuitů na Velehradě.

Studium filozofie mohl začít až po návratu z ročního pracovního nasazení za války v roce 1942. Poté působil rok jako vychovatel studentů v Papežském ústavu na Velehradě a – jak poznamenával – z nouze tam učil kreslení. Roku 1947 byl poslán do Říma k dalšímu studiu, které mělo být přípravou na misii v Rusku. Lásku k východnímu obřadu však otec Jiří získal již na Velehradě. Vzpomínal, jak si už za studentských let při poutích na Velehrad oblíbil východní bohoslužbu, kterou tam pravidelně vysluhovali jezuité a při slavnostech prešovský biskup Pavel Gojdič.

Studium teologie na Gregoriánské univerzitě ukončil v roce 1952 licenciátem z teologie. Na Zelený čtvrtek roku 1951 (22. března) byl v Římě vysvěcen na kněze v byzantském obřadu. Dále studoval Písmo svaté na římském Biblickém ústavu, kde získal další licenciát. Na „Bibliku“ pak strávil šest let jako jeho sekretář. Učil Písmo svaté a biblické jazyky v Oně (Španělsko) a pak čtyři roky v Bejrútu v Libanonu. V roce 1973 odešel do Montrealu v Kanadě, kde opět především učil biblické i moderní jazyky a sloužil jako kaplan v nemocnici až do roku 1990.

Po návratu do vlasti, po více než čtyřiceti letech, střídavě přednášel na Řecko-katolické fakultě Univerzity P.J.Šafaříka v Prešově, na spišském institutu Teologické fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě a od roku 1996 také na Cyrilometodějské teologické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Přednášel Starý i Nový zákon, vedl kurzy hebrejštiny, základů arabštiny, semináře věnované ikonám a staroslověnským památkám, dějinám mnišství, učil angličtinu, francouzštinu, italštinu. Konečně jako delegát pověřený otcem provinciálem pro přípravu kanonizace P. Martina Středy usiloval o to, jak říkával, „proklestit cestu jeho blahořečení". Pro svůj velký humor i majestátní postavu si od vděčných studentů vysloužil vznešenou přezdívku „Otec Abrahám“.

Publikoval mnoho článků v odborných časopisech, ve vlasti mu nedávno vyšly knihy: Akathistot, Světlo ikon a Basil Veliký a jeho doba.

Posledních několik měsíců života, provázen zdravotními problémy, se uchýlil do ústraní seniorátu na Velehradě, kde skonal 15. února 2002. Poslední rozloučení se konalo v sobotu 23. února 2002 ve velehradské bazilice a pohřeb v pondělí 25. února 2002 v jezuitském kostele v Brně. Po mši sv. byly jeho ostatky uloženy v kryptě kostela.


Portrét Jiřího Novotného najdete v knize Jana Pavlíka Vzpomínky na zemřelé jezuity, narozené v Čechách, na Moravě a v moravském Slezsku od roku 1814, Refugium Velehrad-Roma, Olomouc 2011, s. 685−697.

Otec Jiří Novotný - rusipeta. Studie P. Richarda Čemuse, Bulletin Jezuité, 2003, č. 1, s. 12-17.


Díla Jiřího Novotného:
Mnišství na Blízkém východě. Krátký dějinný přehled. Refugium Velehrad-Roma, Olomouc 2012.
Duchovní síla žalmů. Refugium Velehrad-Roma, Olomouc 2011.
Události ze života P. Martina Středy SJ. Refugium Velehrad-Roma, Olomouc 2007.
Basil Veliký a jeho doba. Basil Veliký – Moralia. Refugium Velehrad-Roma, Olomouc 1999.
Světlo ikon. Refugium Velehrad-Roma, Olomouc 1997.


Náš tip

Modlitba, která mi změnila život

Jim Manney

Pro mnoho lidí je modlitba dost obtížná záležitost. Co by se ale stalo, kdybyste objevili jednoduchou modlitbu, která to změní a přivede vás ke zdroji Boží přítomnosti ve vašem životě? Znalec spirituality Jim Manney představuje…
více »





Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za osoby se zdravotním postižením
Modleme se, aby lidé se zdravotním postižením byli v centru pozornosti celé společnosti a aby instituce podporovaly programy začleňování, umožňující jejich aktivní účast.

Národní úmysl
Za lidi bez naděje
Modleme se za všechny, kdo jsou zklamaní, unavení a bez naděje, aby pro ně bylo adventní a vánoční období časem nového světla.

více »

Nejbližší akce

Adventní koncert


více »

Nejbližší duchovní akce

Exercicie pro všechny


Duchovní cvičení pro mládež JERICHO


Kněžské exercicie


Duchovní cvičení (nejen) pro členy Matice Svatoantonínské


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil