P. Jiří Novotný
Datum narození: | 28.2.1921 |
Datum vstupu do řádu: | 7.9.1940 |
Datum úmrtí: | 15.2.2002 |
P. Jiří Novotný se narodil 28. února 1921 v Brně. V roce 1940, po maturitě na brněnském reálném gymnáziu, vstoupil do noviciátu Tovaryšstva Ježíšova. Jak se sám jednou svěřil, velký vliv na jeho formaci i životní rozhodnutí měla ministrantská služba u sv. Tomáše v Brně, která v něm probudila hluboké vědomí vznešenosti liturgických úkonů. Druhým závažím na misce vah životního rozhodnutí byly několikeré exercicie u otců jezuitů na Velehradě.
Studium filozofie mohl začít až po návratu z ročního pracovního nasazení za války v roce 1942. Poté působil rok jako vychovatel studentů v Papežském ústavu na Velehradě a – jak poznamenával – z nouze tam učil kreslení. Roku 1947 byl poslán do Říma k dalšímu studiu, které mělo být přípravou na misii v Rusku. Lásku k východnímu obřadu však otec Jiří získal již na Velehradě. Vzpomínal, jak si už za studentských let při poutích na Velehrad oblíbil východní bohoslužbu, kterou tam pravidelně vysluhovali jezuité a při slavnostech prešovský biskup Pavel Gojdič.
Studium teologie na Gregoriánské univerzitě ukončil v roce 1952 licenciátem z teologie. Na Zelený čtvrtek roku 1951 (22. března) byl v Římě vysvěcen na kněze v byzantském obřadu. Dále studoval Písmo svaté na římském Biblickém ústavu, kde získal další licenciát. Na „Bibliku“ pak strávil šest let jako jeho sekretář. Učil Písmo svaté a biblické jazyky v Oně (Španělsko) a pak čtyři roky v Bejrútu v Libanonu. V roce 1973 odešel do Montrealu v Kanadě, kde opět především učil biblické i moderní jazyky a sloužil jako kaplan v nemocnici až do roku 1990.
Po návratu do vlasti, po více než čtyřiceti letech, střídavě přednášel na Řecko-katolické fakultě Univerzity P.J.Šafaříka v Prešově, na spišském institutu Teologické fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě a od roku 1996 také na Cyrilometodějské teologické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Přednášel Starý i Nový zákon, vedl kurzy hebrejštiny, základů arabštiny, semináře věnované ikonám a staroslověnským památkám, dějinám mnišství, učil angličtinu, francouzštinu, italštinu. Konečně jako delegát pověřený otcem provinciálem pro přípravu kanonizace P. Martina Středy usiloval o to, jak říkával, „proklestit cestu jeho blahořečení". Pro svůj velký humor i majestátní postavu si od vděčných studentů vysloužil vznešenou přezdívku „Otec Abrahám“.
Publikoval mnoho článků v odborných časopisech, ve vlasti mu nedávno vyšly knihy: Akathistot, Světlo ikon a Basil Veliký a jeho doba.
Posledních několik měsíců života, provázen zdravotními problémy, se uchýlil do ústraní seniorátu na Velehradě, kde skonal 15. února 2002. Poslední rozloučení se konalo v sobotu 23. února 2002 ve velehradské bazilice a pohřeb v pondělí 25. února 2002 v jezuitském kostele v Brně. Po mši sv. byly jeho ostatky uloženy v kryptě kostela.
Portrét Jiřího Novotného najdete v knize Jana Pavlíka Vzpomínky na zemřelé jezuity, narozené v Čechách, na Moravě a v moravském Slezsku od roku 1814, Refugium Velehrad-Roma, Olomouc 2011, s. 685−697.
Otec Jiří Novotný - rusipeta. Studie P. Richarda Čemuse, Bulletin Jezuité, 2003, č. 1, s. 12-17.
Díla Jiřího Novotného:
Mnišství na Blízkém východě. Krátký dějinný přehled. Refugium Velehrad-Roma, Olomouc 2012.
Duchovní síla žalmů. Refugium Velehrad-Roma, Olomouc 2011.
Události ze života P. Martina Středy SJ. Refugium Velehrad-Roma, Olomouc 2007.
Basil Veliký a jeho doba. Basil Veliký – Moralia. Refugium Velehrad-Roma, Olomouc 1999.
Světlo ikon. Refugium Velehrad-Roma, Olomouc 1997.
|
Náš tip 

Kompletní online verze jezuitského breviáře v češtině
Na webu breviar.cz nyní můžete najít kompletní online verzi jezuitského breviáře v češtině. Ve spodní části stránky vyberte v roletce možnost „s vlastními texty jezuitského řádu (SJ)“ a stiskněte tlačítko „Potvrdit“.


Úmysly Apoštolátu modlitby
Úmysl papeže
Za zrušení mučení
Modleme se, aby se mezinárodní společenství zavázalo ke konkrétním krokům k vymýcení mučení a zajistilo podporu obětem a jejich rodinám.
Národní úmysl
Za biřmovance
Modleme se za ty, kdo letos přijímají svátost biřmování, aby se stali šiřiteli radostné zvěsti.
více »
Nejbližší akce
více »
Nejbližší duchovní akce
více »
Kalendárium
|