Kdo jsme / Vzpomínky Dnes je 10. 12. 2024  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy




P. Jan Lang

Datum narození:20.6.1919
Datum vstupu do řádu:  8.9.1938
Datum úmrtí:21.3.2007

P. Jan Lang se narodil 20. června 1919 v Rajhradě u Brna, kde byl také pokřtěn. Rajhradským opatem Hlobilem byl poslán na jezuitské gymnázium na Velehrad, aby se stal knězem benediktinem. Po šesti letech studia na Velehradě a dvou letech na arcibiskupském gymnáziu v Praze nakonec vstoupil 8. září 1938 do jezuitského noviciátu v Benešově a v roce 1940 tam složil své první řeholní sliby. V letech 1940-1942 studoval v Benešově a po zabrání tamní koleje nacisty v letech 1942-1943 na Velehradě filozofii. V roce 1943-1944 pokračoval v Praze na Strahově ve studiu teologie. V létě 1944 byl spolu s ostatními studenty zatčen a do února 1945 vězněn na Pankráci. Odtamtud byl převezen do Malé pevnosti v Terezíně, kde onemocněl tyfem, ale dočkal se svobody. Hned v září 1945 byl poslán do Anglie, aby v koleji Heythrop dokončil studium teologie. 8. září 1947 byl vysvěcen na kněze, v letech 1948-1949 vykonal třetí probaci v St. Beuno´s. Poslední sliby složil 2. února 1956 v Londýně.

Únorový převrat zabránil jeho návratu do vlasti, a tak otec Lang prožil svůj kněžský život v Londýně. Od roku 1949 pracoval pro krajany, zvláště uprchlíky, v československé misii, v katolické akci a ve škole, kterou založil. Více než čtyřicet let připravoval české náboženské promluvy v rádiu BBC. V roce 1949 byly z jeho iniciativy zahájeny pravidelné bohoslužby pro krajany, které se od podzimu téhož roku konaly v jezuitském domě na Farm Street, kde P. Lang od roku 1954 bydlel.

O. Lang spolupracoval na vydávání Věstníku Cyrilometodějské ligy, který byl později přejmenován na "Nový život" a od roku 1954 vycházel jako krajanské náboženské periodikum v Římě. Významně se podílel na aktivitách československé emigrace v Londýně, stál při založení londýnské pobočky Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS). Za práci pro krajanskou komunitu v Británii a za podporu domácího disentu udělil v roce 1991 prezident Václav Havel P. Janu Langovi Řád T. G. Masaryka.

Nejvýznamnějším dílem O. Langa byla spolupráce na založení náboženského, kulturního a sociálního střediska "Velehrad" v Londýně v roce 1964. O. Lang byl do posledních chvil tvůrcem neobyčejně pohostinné a přátelské atmosféry domu, z níž dodnes čerpají lidskou a duchovní posilu Češi, Slováci a lidé dalších národností. Mnozí zde našli cestu k Bohu a vděčně na otce Langa vzpomínají.

P. Jan Lang zesnul v ranních hodinách 21. března 2007 v londýnské nemocnici St. Mary´s v Paddingtonu. Poslední rozloučení se konalo v pátek 30. března při mši svaté v kostele Immaculate Conception na Farm Street v Londýně. Poté bylo jeho tělo uloženo do hrobu na hřbitově na Garth Road. V paměti mnohých zůstává jako muž plný Boha, laskavý, tolerantní, činorodý, citlivý k nouzi druhých, člověk s velkým a otevřeným srdcem.


Portrét Jana Langa najdete v knize Jana Pavlíka Vzpomínky na zemřelé jezuity, narozené v Čechách, na Moravě a v moravském Slezsku od roku 1814, Refugium Velehrad-Roma, Olomouc 2011, s. 748−752.


Náš tip





Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za poutníky naděje
Modleme se, aby nás nadcházející jubilejní rok posílil ve víře, pomohl nám rozpoznat uprostřed našich životů vzkříšeného Krista a proměnil nás v poutníky křesťanské naděje.

Národní úmysl
Za osamělé
Modleme se za ty, kdo jsou sami, aby prožili Boží blízkost a požehnání.

více »

Nejbližší akce

Adventní koncert


více »

Nejbližší duchovní akce

Seminář o vnitřním uzdravení


Duchovní obnova pro všechny


Duchovní cvičení pro všechny


Duchovní cvičení


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil