F. Bohumil Rygl
Datum narození: | 23.9.1923 |
Datum vstupu do řádu: | 7.9.1942 |
Datum úmrtí: | 29.4.2006 |
F. Bohumil Rygl se narodil 23. září 1923 v Čáslavicích v okrese Třebíč, kde také chodil do školy. V Třebíči se vyučil krejčím. Po půlročním postulátu vstoupil 7. září 1942 na Velehradě do noviciátu. Tam zůstal po prvních slibech jako vrátný. V roce 1946 začal dvouletou vojenskou službu, ale pro nemoc ji přerušil a rok strávil na Sv. Hostýně. Po vojně pracoval jako vrátný a krejčí na gymnáziu v Brně. Po likvidaci klášterů v roce 1950 byl s ostatními řeholníky internován v Bohosudově, v Oseku u Duchcova a v letech 1951-1955 na stavbě přehrad Klíčava, Křímov a Fláje. Po návratu z internace pracoval do roku 1967 u Vodních staveb jako stavební dělník v Praze-Karlíně a ve Flájích a potom do roku 1983 jako skladník v Uhříněvsi.
V roce 1969 v kostele sv. Ignáce si vykonal poslední řeholní sliby. Léta 1983 až 1990 prožíval v kostelnické službě u P. Mikuláška v kostele sv. Michala v Praze-Podolí. V roce 1990 se stal sakristánem v kostele sv. Ignáce v Praze. V říjnu roku 1991 byl raněn mrtvicí. Po léčeních v nemocnicích v Praze, v léčebně Dubí a pobytu ve Velkém Újezdě o něj pečovala jeho sestra v Třebíči. Od roku 2002 pobýval v Charitním domově na Moravci, kde trpělivě snášel slabosti a bolesti. Zesnul dne 29. dubna 2006 ráno. Poslední rozloučení se konalo v kapli Charitního domova na Moravci v úterý 9. května. Poté byl uložen do hrobu na hřbitově na Moravci.
Bratr Rygl byl zbožný člověk jemného ducha. Rád naslouchal, hovořil a přemýšlel o Božích a duchovních věcech. Pozoroval život a z rozhovoru s ním si posluchači vždy odnášeli nějakou moudrost. Vedl rozsáhlou korespondenci a tím způsobem podporoval a povzbuzoval druhé na Boží cestě. Byl pozorný, trpělivý a vděčný za službu a pomoc, bez níž se v posledních letech neobešel. Vzpomínáme na něj s vděčností za příklad jeho živé zbožnosti a za jeho modlitby.
Portrét Bohumila Rygla najdete v knize Jana Pavlíka Vzpomínky na zemřelé jezuity, narozené v Čechách, na Moravě a v moravském Slezsku od roku 1814, Refugium Velehrad-Roma, Olomouc 2011, s. 721−725.
|
Náš tip 

Kompletní online verze jezuitského breviáře v češtině
Na webu breviar.cz nyní můžete najít kompletní online verzi jezuitského breviáře v češtině. Ve spodní části stránky vyberte v roletce možnost „s vlastními texty jezuitského řádu (SJ)“ a stiskněte tlačítko „Potvrdit“.


Úmysly Apoštolátu modlitby
Úmysl papeže
Za zrušení mučení
Modleme se, aby se mezinárodní společenství zavázalo ke konkrétním krokům k vymýcení mučení a zajistilo podporu obětem a jejich rodinám.
Národní úmysl
Za biřmovance
Modleme se za ty, kdo letos přijímají svátost biřmování, aby se stali šiřiteli radostné zvěsti.
více »
Nejbližší akce
více »
Nejbližší duchovní akce
více »
Kalendárium
|