P. Václav Švestka
Datum narození: | 18.9.1921 |
Datum vstupu do řádu: | 5.9.1947 |
Datum úmrtí: | 16.11.2006 |
P. Václav Švestka se narodil 18. září 1921 v Čáslavi, kde byl také pokřtěn a vychodil základní školu a gymnázium. Po složení maturity vstoupil do semináře v Hradci Králové a 17. června 1945 přijal kněžské svěcení z rukou biskupa Mořice Píchy. Do roku 1947 působil jako kaplan v Kutné Hoře. 5. září 1947 vstoupil do noviciátu Tovaryšstva Ježíšova na Velehradě. Od roku 1948 až 1950 studoval filozofii na řádovém institutu v Děčíně. Odtud byl v dubnu 1950 spolu s ostatními internován do centralizačního kláštera v Bohosudově. V témže roce byl povolán ke službě u PTP, která trvala do roku 1953. Po propuštění do civilního života si našel práci v ostravských dolech. V roce 1955 byl zatčen a odsouzen pro nedovolenou náboženskou činnost. Do amnestie roku 1960 prošel věznicemi v Ostravě, Ostrově nad Ohří, Kartouzích a Leopoldově. Po propuštění na svobodu si našel zaměstnání v pokrývačské dílně v Kutné Hoře a Čáslavi.
V roce 1968 se dostal do duchovní správy jako kaplan v Kutné Hoře. Od roku 1973 působil jako administrátor v Suchdole u Kutné Hory a v okolních farnostech, v letech 1990-1991 také ve Ždírci u Polné a v Polné. V posledních letech svého života oslaben dlouhotrvající nemocí vypomáhal kněžskou službou v čáslavské farnosti a v jezuitském kostele v Kolíně. Všechny, kdo se s ním setkávali, obdarovával Otec Václav neobyčejnou lidskostí a laskavostí. V jeho blízkosti bylo lidem dobře, tak celý život rozdával Boha. Svou věrnou a obětavou životní službu Bohu a lidem dokonal ve čtvrtek 16. listopadu 2006 v kolínské nemocnici. Poslední rozloučení se konalo při mší svaté ve farním kostele sv. Petra a Pavla v Čáslavi v pátek 24. listopadu. Poté bylo jeho tělo uloženo do hrobu na místním hřbitově.
Portrét Václava Švestky najdete v knize Jana Pavlíka Vzpomínky na zemřelé jezuity, narozené v Čechách, na Moravě a v moravském Slezsku od roku 1814, Refugium Velehrad-Roma, Olomouc 2011, s. 733−737.
|
Náš tip 

Kompletní online verze jezuitského breviáře v češtině
Na webu breviar.cz nyní můžete najít kompletní online verzi jezuitského breviáře v češtině. Ve spodní části stránky vyberte v roletce možnost „s vlastními texty jezuitského řádu (SJ)“ a stiskněte tlačítko „Potvrdit“.


Úmysly Apoštolátu modlitby
Úmysl papeže
Za zrušení mučení
Modleme se, aby se mezinárodní společenství zavázalo ke konkrétním krokům k vymýcení mučení a zajistilo podporu obětem a jejich rodinám.
Národní úmysl
Za biřmovance
Modleme se za ty, kdo letos přijímají svátost biřmování, aby se stali šiřiteli radostné zvěsti.
více »
Nejbližší akce
více »
Nejbližší duchovní akce
více »
Kalendárium
|