Kdo jsme / Vzpomínky Dnes je 28. 11. 2023  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy




P. Felix Stejskal

Datum narození:21.5.1900
Datum vstupu do řádu:  7.9.1920
Datum úmrtí:31.5.1985

P. Stejskal se narodil v Tuchomyšli (Schönfeld) u Ústí nad Labem. Obecnou školu navštěvoval pět let v Bílině, gymnázium v nedalekém Bohosudově (Mariaschein). Byl německé národnosti. V březnu roku 1918 musel jako osmnáctiletý student narukovat na vojnu. Potom byl asi půl roku v zajetí v Jablonci nad Nisou a teprve potom se vrátil do školních lavic. Toto přerušení nemělo vliv na to, aby mohl na bohosudovském gymnáziu po osmi letech maturovat. Po maturitě se přihlásil do Tovaryšstva Ježíšova. Byl poslán do noviciátu v Trnavě. Po krátkém čase přešel pro jazykové potíže do noviciátu v Innsbrucku, kde potom 25. prosince 1922 složil sliby. V letech 1922−1925 studoval v Innsbrucku filosofii. Rok po filosofii byl vychovatelem v německém konviktu v Bohosudově a dva roky v českém konviktu při arcibiskupském gymnáziu v Praze-Bubenči.

Potom se vrátil opět do Innsbrucku, aby tam v letech 1928−1932 studoval na univerzitě teologii. Dne 26. července 1931 byl v Innsbrucku vysvěcen na kněze. Po skončené teologii zůstal ještě rok v Rakousku, jen se přestěhoval do Svatého Ondřeje (Sankt Andrä) v Korutanech, aby si vykonal třetí probaci.

Po návratu v roce 1933 se stal v Praze-Bubenči generálním prefektem a byl jím až do roku 1939. V roce 1939 se nastěhoval v Praze do rezidence k sv. Ignáci a byl tam až do roku 1947 nepřetržitě v různých funkcích: 5 let operářem, rok vicesuperiorem (místo zatčeného P. Vlka) a znovu operářem. Po všechna léta byl P. Stejskal zvláště horlivým zpovědníkem. Na rok odešel v roce 1947 do Bohosudova a byl tam generálním prefektem. V roce 1948 se vrátil do Prahy ke sv. Ignáci. Byl ministrem, prokurátorem a knihovníkem.

V roce 1949 byl zatčen StB a držen až do 8. února 1951 ve vazbě. Nebyl však ani souzen, ani propuštěn na svobodu. Z vězení byl odvezen do Želiva do lágru pro řeholníky. Tam byl až do konce existence Želiva v roce 1956. Pak byl na Králíkách zase až do konce existence tohoto lágru, tj. do konce roku 1960. Teprve potom se dostal na svobodu, i když ne ke kněžské práci.

Delší dobu žil v Rožnově pod Radhoštěm a než šel do důchodu, byl tam také zaměstnán. Žil tam nějaký čas i na důchodě, ale velice toužil vrátit se do Prahy. Výměnou získal byt v Praze, nejprve na Staroměstském náměstí a potom v Bubenči blízko bubenečského hřbitova. Tam se také o naše hroby staral společně se slečnou Jacíkovou, která mu věrně posluhovala.

Když zemřel, byl po mši svaté u sv. Ignáce pohřben v Bubenči. Pochovával jej pan kanovník P. Jan Lebeda, generální vikář v zastoupení otce kardinála.


Z knihy Jana Pavlíka Vzpomínky na zemřelé jezuity, narozené v Čechách, na Moravě a v moravském Slezsku od roku 1814, Refugium Velehrad-Roma, Olomouc 2011, s. 520−521.


Náš tip

Modlitba, která mi změnila život

Jim Manney

Pro mnoho lidí je modlitba dost obtížná záležitost. Co by se ale stalo, kdybyste objevili jednoduchou modlitbu, která to změní a přivede vás ke zdroji Boží přítomnosti ve vašem životě? Znalec spirituality Jim Manney představuje…
více »





Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za papeže
Modleme se za Svatého otce, aby při plnění svého poslání i nadále s pomocí Ducha Svatého doprovázel svěřené stádo ve víře.

Národní úmysl
Za ty, kdo nežijí svou víru
Modleme se za ty, kdo nežijí podle svého křtu, aby je síla přijaté svátosti přivedla k činnému životu s Bohem.

více »

Nejbližší akce

Reportáž České televize o předání humanitární sbírky na Ukrajině


Adventní koncert


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní obnova pro seniory


Adventní duchovní obnova pro všechny


Duchovní obnova pro členy Matice svatohostýnské


Adventní duchovní obnova pro všechny


více »

Kalendárium

Památka Edmunda Kampiána, Roberta Southwella a druhů

Svátek sv. Františka Xaverského


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil