Kdo jsme / Vzpomínky Dnes je 27. 9. 2023  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy




P. Jan Rybář

Datum narození:16.7.1931
Datum vstupu do řádu:  14.8.1949
Datum úmrtí:14.1.2021

Otec Jan Rybář se narodil 16. července 1931 v Brně, mládí prožil v Bílovicích nad Svitavou. Krátce po skončení Druhé světové války ve svých čtrnácti letech nastoupil na jezuitské gymnázium na Velehradě. Po jeho absolvování vstoupil 14. srpna 1949 do noviciátu jezuitského řádu.

Po tom, co komunisté v dubnu 1950 přistoupili k násilné likvidaci klášterů a mužských řeholních řádů v rámci tzv. Akce K, byl spolu s dalšími řeholníky rok internován v Bohosudově, Hájku a Klíčavě. Po propuštění složil 15. srpna 1951 tajně první sliby. Jako režimu nepohodlná osoba byl roku 1952 povolán na vojnu a dva a půl roku sloužil u jednotky Pomocných technických praporů, nejprve v Mimoni, pak na zámku ve Zdechovicích a v Přelouči. Po návratu do civilu roku 1954 byl dělníkem ve strojírenství a stavebnictví, pracoval v továrně na elektropřístroje v Brně, později v železárnách v Třinci a při tom tajně studoval a věnoval se „nezákonným“ náboženským aktivitám.

V roce 1960 byl znovu zatčen a za maření státního dohledu nad církvemi odsouzen na dva roky. Nejdříve fáral v uhelném dole v Heřmanicích v Ostravě a po úrazu byl přemístěn do věznice ve Valdicích. Zde se setkal s tehdejší elitou katolického duchovenstva. Svá studia dokončil ve vězení. Přes neustálý dohled Státní bezpečnosti tam byl také 17. února 1962 tajně vysvěcen na kněze rovněž uvězněným biskupem Karlem Otčenáškem. Téhož roku byl propuštěn na amnestii. V dalších létech směl nastoupit do práce pouze ve stavebnictví. Po uvolnění během Pražského jara 1968 dále studoval teologii v Innsbrucku. Poslední sliby složil 14. srpna 1971.

Po návratu do České republiky a po nastolení normalizačního procesu šel pracovat do hradecké diecéze. Nejdříve působil v Hradci Králové a v prosinci 1969 se přesunul do Podkrkonoší do farnosti Trutnov-Poříčí, kde zůstal sedmnáct let. V roce 1986 odešel do Janských Lázní, kde žil ve středisku Marianum.

V letech 1990−2004 byl děkanem v Rychnově nad Kněžnou. Pak sloužil ve farnosti Horní Staré Město u Trutnova. Dále byl výpomocným duchovním v Trutnově, věnoval se psaní článků i knih, přednášel pro širokou veřejnost a byl vyhledávaným exercitátorem. V Marianu v Janských Lázních pravidelně vedl duchovní obnovy pro seniory. Byl členem svazu Pomocných technických praporů. Účastnil se Akademických týdnů v Novém Městě nad Metují.

V roce 2011 byl oceněn pamětní medailí Václava Bendy za význačný podíl v boji za obnovu demokracie. Roku 2015 obdržel pamětní medaili Královéhradeckého kraje a roku 2017 mu byla udělena stříbrná medaile Senátu Parlamentu ČR.

Přátelé otce Jana oceňovali jeho stálý smysl pro humor, znali jeho provokující myšlenky, kterými adresáty nešetřil. Přitom ale bylo jasné, že radost z Krista je to, co stojí za jeho životem.


P. Jan Rybář je autorem knih fejetonů Musíš výš a Kam jdeme? Uvedení do křesťanství. Roku 2016 vyšla kniha rozhovorů Josefa Beránka s P. Janem Rybářem Deník venkovského rybáře, která získala první místo v anketě Dobrá kniha 2016. Další kniha fejetonů s názvem Rybář na poušti vyšla roku 2020.
Nástěnný kalendář 2022 s fotografiemi a myšlenkami P. Jana Rybáře v internetovém obchodě Poutní knihy.
Nástěnný kalendář 2022 s poutními místy Evropy a světa a myšlenkami P. Jana Rybáře v internetovém obchodě Poutní knihy.
Kniha vzpomínek na kněze, jezuitu a politického vězně Jana Rybáře s názvem Rybář lidí.

Z bulletinu Jezuité:
Já už dostal tolik..., Rozhovor s Janem Rybářem, Bulletin Jezuité, 2010, č. 1, s. 10−14.
Nejlepší roky mého života, Bulletin Jezuité, 1999, č. 3, s. 15−16.

Missio magazín vysílaný v prosinci 2018 na TV Noe přinesl rozhovor s P. Rybářem.
Radio Proglas vysílalo 17. října 2019 v cyklu Mezi slovy pořad P. Jan Rybář SJ.
Byl to člověk lidskosti podle Ježíše. Vzpomínku P. Václava Vacka vysílalo Radio Proglas 15. ledna 2021.

Parte ke stažení naleznete ZDE.


Náš tip

Breviář

Kompletní online verze jezuitského breviáře v češtině

Na webu breviar.cz nyní můžete najít kompletní online verzi jezuitského breviáře v češtině. Ve spodní části stránky vyberte v roletce možnost „s vlastními texty jezuitského řádu (SJ)“ a stiskněte tlačítko „Potvrdit“.





Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za ty, kdo žijí na okraji společnosti
Modleme se, aby lidé, kteří žijí na okraji společnosti v nelidských životních podmínkách, nebyli institucemi zapomenuti a nikdy nebyli považováni za vyřazené.

Národní úmysl
Za pracovníky ve školství
Modleme se za učitele, vychovatele, asistenty a další pracovníky ve školství, aby nový školní rok prožili vedeni moudrostí Ducha Svatého.

více »

Nejbližší akce

Varhanní recitál


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní pobyt pro seniory


Jednodenní duchovní obnova - Proč se bojíte? Pořád ještě nemáte víru?


Duchovní obnova pro všechny


Kněžské exercicie


více »

Kalendárium

Schválení Tovaryšstva Ježíšova

Památka sv. Františka Borgiáše


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil