F. Pavel Slezák
Datum narození: | 18.6.1905 |
Datum vstupu do řádu: | 18.4.1932 |
Datum úmrtí: | 28.3.1982 |
Fr. Slezák se narodil v Ostrožské Nové Vsi u Uherského Hradiště. Ve svém rodišti chodil do obecné školy a do měšťanky docházel do Uherského Ostrohu. Po vychození měšťanky zůstal pracovat doma v hospodářství. Dne 18. dubna 1932 vstoupil do noviciátu na Velehradě a za dva roky, v roce 1934 na svátek sv. Josefa, složil své první řeholní sliby. Čtyři měsíce po slibech pracoval v jídelně v pražské rezidenci u sv. Ignáce. V roce 1934 přišel na Velehrad, krátce pracoval opět v přípravě jídelny, ale od ledna 1935 byl 4 roky velehradským kostelníkem. Přitom býval také manuduktorem na Stojanově na exerciciích. V roce 1939 asi půl roku pracoval na Velehradě v hospodářství. Vrátil se však zase brzy do baziliky jako kostelník. V únoru 1940 byl přeložen do Prahy, kde zůstal až do 13. dubna 1950 kostelníkem u sv. Ignáce.
Fr. Slezák nebyl jen nějaký kostelník. Možno směle říci, že to byl "pan kostelník", a to ještě s velkým písmenem. Ve výzdobě byl originální a vynalézavý. O jeho nápaditých oltářích na měsíc květen pro májové pobožnosti nebo v červnu k oslavě Božského Srdce svědčí dodnes v provinčním archivu jedno album s fotografiemi těchto oltářů a úpravami jesliček.
Z Prahy byl 14. dubna přivezen eskortou pražské policie do lágru v Bohosudově. Z Bohosudova se dostal do Oseka a z Oseka na Klíčavu. Po propuštění z Klíčavy byl zaměstnán jako skladník automatu Koruna na Václavském náměstí v Praze. V podniku byl vždy vysoce ceněn, především za svou naprostou poctivost a svědomitost.
V roce 1968, když se naši dostali znovu ke sv. Ignáci, vrátil se tam opět jako kostelník a jako pomocníka dostal Fr. Nováka. Fr. Slezák bydlel přes park na Karlově náměstí v domě Charitas. Měl tam docela slušnou, komfortní garsoniéru. Vstával brzy, takže si vzal ranní službu a už o 5. hodině otevíral kostel sv. Ignáce. Po obědě odcházíval domů a do pozdního večera zase zůstával Fr. Novák. Tak mohl být kostel sv. Ignáce jako jeden z mála pražských kostelů přes den otevřen, a to ještě mimořádně dlouhou dobu.
Asi dva roky před smrtí u něj začala rapidně postupovat skleróza, že už nemohl sám vycházet na ulici. Proto u něho v pokoji měl některý z otců, kteří neměli státní souhlas, mši svatou, aby Fr. Slezák měl denně Oběť Nejsvětější a měl sv. přijímání. Někdy u něho i někdo přespal, jen tak na pohovce, protože byla obava, aby nenechal zapnutý plyn, když bude něco ohřívat. Nejvíc se mu obětoval P. Sukop, ale i P. Dománek, P. Hron a také P. Lízna (byl zaměstnán v nedaleké nemocnici jako zřízenec). Nakonec byla situace s jeho sklerózou už tak naléhavá, že byl 19. března 1982 převezen na Moravec. Žil tam jen několik dní a 28. března zemřel. Příbuzní si přáli převézt jej z Moravce do jeho rodiště v Ostrožské Nové Vsi. Tam tedy byl pohřeb a tam je uloženo jeho tělo na místním hřbitově.
Z knihy Jana Pavlíka Vzpomínky na zemřelé jezuity, narozené v Čechách, na Moravě a v moravském Slezsku od roku 1814, Refugium Velehrad-Roma, Olomouc 2011, s. 486−487.
|
Náš tip Jim Manney
Pro mnoho lidí je modlitba dost obtížná záležitost. Co by se ale stalo, kdybyste objevili jednoduchou modlitbu, která to změní a přivede vás ke zdroji Boží přítomnosti ve vašem životě? Znalec spirituality Jim Manney představuje… více »


Úmysly Apoštolátu modlitby
Úmysl papeže
Za papeže
Modleme se za Svatého otce, aby při plnění svého poslání i nadále s pomocí Ducha Svatého doprovázel svěřené stádo ve víře.
Národní úmysl
Za ty, kdo nežijí svou víru
Modleme se za ty, kdo nežijí podle svého křtu, aby je síla přijaté svátosti přivedla k činnému životu s Bohem.
více »
Nejbližší akce
více »
Nejbližší duchovní akce
více »
Kalendárium
|