Kdo jsme / Vzpomínky Dnes je 19. 8. 2017  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
F. Pavel Slezák

Datum narození:18.6.1905
Datum vstupu do řádu:  18.4.1932
Datum úmrtí:28.3.1982

Fr. Slezák se narodil v Ostrožské Nové Vsi u Uh. Hradiště. Ve svém rodišti chodil do obecné školy a do měšťanky docházel do Uherského Ostrohu. Po vychození měšťanky zůstal Fr. Slezák pracovat doma v hospodářství. 18.4.1932 vstoupil do noviciátu na Velehradě a za dva roky v r. 1934 na svátek sv. Josefa složil své první řeholní sliby. Čtyři měsíce po slibech pracoval v jídelně v pražské rezidenci u sv. Ignáce. V roce 1934 přišel na Velehrad, krátce pracoval opět v přípravě jídelny, ale od ledna 1935 byl 4 roky velehradským kostelníkem. Při tom býval také manuduktorem na Stojanově na exerciciích. Asi půl roku v roce l939 pracoval na Velehradě v hospodářství. Vrátil se však zase brzy do baziliky jako kostelník. V únoru 1940 byl přeložen do Prahy, kde zůstal až do 13. dubna 1950 kostelníkem u sv. Ignáce.

Fr. Slezák nebyl jen nějaký kostelník, možno směle říci že to byl "pan kostelník", a to ještě s velkým písmenem. Ve výzdobě byl originální a vynalézavý. O jeho nápaditých oltářích na měsíc květen pro májové pobožnosti, nebo v červnu k oslavě Božského Srdce, svědčí dodnes v provinčním archivu jedno album s fotografiemi těchto oltářů a úpravami jesliček.

Z Prahy byl 14. dubna přivezen eskortou pražské policie do lágru v Bohosudově. Z Bohosudova se dostal Fr. Slezák do Oseka a z Oseka na Klíčavu. Po propuštění z Klíčavy byl zaměstnán jako skladník automatu "Koruna" na Václavském náměstí v Praze. V podniku byl vždy vysoce ceněn, především za svou naprostou poctivost a svědomitost. V roce 1968, když se naši dostali znovu ke sv. Ignáci, vrátil se tam Fr. Slezák opět jako kostelník. Dostal pomocníka Fr. Nováka. Fr. Slezák bydlel přes park na Karlově náměstí v domě "Charitas". Měl tam docela slušnou, komfortní garsoniéru. Fr. Slezák vstával brzy, takže si vzal ranní službu a už o 5. hodině otevíral kostel sv. Ignáce. Po obědě odcházíval domů a do pozdního večera zase zůstával Fr. Novák. Tak mohl být kostel sv. Ignáce jako jeden z mála pražských kostelů přes den otevřen, a to ještě mimořádně dlouhou dobu. Asi dva roky před smrtí Br. Slezáka začala rapidně postupovat skleróza, že už nemohl jen tak sám vycházet na ulici. Proto tam u něho v pokoji měl některý z otců, kteří neměli státní souhlas, mši svatou, aby Br. Slezák měl denně Oběť Nejsvětější a měl sv. přijímání. Někdy tam u něho i někdo přespal, jen tak na pohovce, protože byla obava, aby nenechal zapnutý plyn, když bude něco ohřívat. Nejvíc se mu obětoval O. Sukop, ale i O. Dománek, P. Hron a také P. Lízna (byl zaměstnán v nedaleké nemocnici jako zřízenec). Nakonec situace s jeho sklerózou byla tak už naléhavá, že byl převezen na Moravec, a to l9. března 1982. Žil tam jen několik dní a 28. března zemřel. Příbuzní si přáli jej z Moravce převézt do jeho rodiště v Ostrožské Nové Vsi. Tam tedy byl pohřeb a tam je uloženo jeho tělo na místním hřbitově.


Náš tip

Teologie stvoření

Reflexe o ekologii

Robert Murray

Anglický jezuita Robert Murray (1925), proslulý biblista, profesor patrologie a znalec syrských otců na Heythrop College v Londýně, také osobní přítel J. R. R. Tolkiena, promýšlí dílo stvoření v souvislosti s dobře „uspořádaným domem“ lidských vztahů: s ekologií živého srdce. Životní prostředí, jak je teolog pojímá, poukazuje na zakotvenost ve vztazích Stvořitele...
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl: Umělci
Za současné umělce, aby skrze dílo daru svého talentu pomáhali i druhým poznávat krásu stvoření.
Národní úmysl: Abychom neztratili radost z evangelizace, která je odpovědí na Boží lásku (EG, č. 81).
více »

Nejbližší akce

Živé kameny v Santiagu de Compostela


Koncert ke cti P. Martina Středy


Gotické katedrály ve Francii


Duchovní obnova a pouť přátel SJ


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro trvalé jáhny a jejich manželky


Duchovní cvičení pro vysokoškoláky


Duchovní cvičení pro všechny


Duchovní obnova pro mladé


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil