P. Karel Šupa
Datum narození: | 19.1.1912 |
Datum vstupu do řádu: | 7.9.1932 |
Datum úmrtí: | 8.3.1981 |
Rodák z Mutěnic, doma navštěvoval obecnou školu. Potom jej rodiče dali do Brna do chlapeckého semináře. Navštěvoval klasické gymnázium na Legionářské, jak bylo obyčejem studentů malého semináře brněnské diecéze.
Ve školním roce 1931−1932 vystudoval v Brně první ročník teologie. Po něm se rozhodl vstoupit do Tovaryšstva Ježíšova. Noviciát dělal první rok na Velehradě, druhý v Děčíně, kde také 8. září 1934 složil první sliby. Potom byl poslán do Belgie do Egenhovenu studovat "biennium" filosofie (započítal se mu rok z Brna). V roce 1936−1937 byl prefektem v konviktě při arcibiskupském gymnáziu v Praze-Bubenči. Na studium teologie byl poslán do Valkenburgu v Holandsku. V roce 1939 se vzhledem k válce vrátil domů a studoval na mimořádném "válečném" teologickém učilišti provincie. Tento ústav byl nejprve na Svatém Hostýně a potom v Praze. P. Šupa byl jen na Svatém Hostýně. Po třetím ročníku byl 5. července 1940 v Brně vysvěcen na kněze. Když v roce 1941 skončil teologická studia, byl poslán do Prahy, kde na arcibiskupském gymnáziu, tehdy se sídlem na Smíchově, vyučoval náboženství. V roce 1942−1943 vykonal na Sv. Hostýně třetí probaci. V letech 1943−1945 byl kaplanem na Velehradě.
Po válce přešel do Brna. Rok byl duchovním rádcem katolických studentů ve spolku Moravan a připravoval se na zkoušku profesora náboženství. Dva roky byl generálním prefektem v nově otevřeném konviktu při brněnském biskupském gymnáziu. V letech 1948−1950 byl v Bohosudově spirituálem chovanců a učitelem náboženství na gymnáziu. Poslední rok, do dubna 1950, přitom ještě pomáhal v bohosudovské farnosti.
V Bohosudově byl zajištěn. V září odešel s kněžími, bohoslovci a novici povinnými vojnou do vojenského tábora nucených prací k PTP v Komárnu. Na vojně dlouho nebyl, snad něco přes půl roku. Z toho byl delší čas ve vojenské nemocnici v Praze-Střešovicích, odkud byl propuštěn do civilu.
Uchytil se na Teplicku, kde pracoval v civilním zaměstnání. Tajně působil v náboženských kroužcích učitelů a učitelek. Přišlo se na to, a tak byl v roce 1954 zatčen. Dostal 8 roků vězení. Odpykával je ve Valdicích, odkud byl propuštěn na amnestii v roce 1960. Nejprve pracoval v Chudeřicích jako brusič skla. Potom přišel do Teplic, kde byl zaměstnán v administrativě. Toto lepší zaměstnání snad působilo, že se s námi tolik nestýkal. V roce 1968 na setkání s otcem generálem byl poprvé na větší "sešlosti" bratří.
Zemřel tragickou smrtí při automobilové nehodě. Při svém pobytu na Moravě v Mutěnicích (jinak žil v Teplicích, nebo spíš na své zahradě v Želanech) chtěl navštívit některé své spolubratry a vykonat si pouť na Velehrad. Nečekaná smrt asi za půl hodiny po jeho převozu do hodonínské nemocnice ukončila jeho život ve věku 69 let po 49 letech v Tovaryšstvu.
P. Šupa byl svéráznou postavou naší dispereze. Každého z nás rád viděl, ale pořád nebyl docela připraven k tomu, aby složil poslední sliby. Zemřel jako scholastik.
Z knihy Jana Pavlíka Vzpomínky na zemřelé jezuity, narozené v Čechách, na Moravě a v moravském Slezsku od roku 1814, Refugium Velehrad-Roma, Olomouc 2011, s. 475−476.
|
Náš tip Jim Manney
Pro mnoho lidí je modlitba dost obtížná záležitost. Co by se ale stalo, kdybyste objevili jednoduchou modlitbu, která to změní a přivede vás ke zdroji Boží přítomnosti ve vašem životě? Znalec spirituality Jim Manney představuje… více »


Úmysly Apoštolátu modlitby
Úmysl papeže
Za papeže
Modleme se za Svatého otce, aby při plnění svého poslání i nadále s pomocí Ducha Svatého doprovázel svěřené stádo ve víře.
Národní úmysl
Za ty, kdo nežijí svou víru
Modleme se za ty, kdo nežijí podle svého křtu, aby je síla přijaté svátosti přivedla k činnému životu s Bohem.
více »
Nejbližší akce
více »
Nejbližší duchovní akce
více »
Kalendárium
|