F. František Heller
Datum narození: | 1.1.1907 |
Datum vstupu do řádu: | 8.7.1933 |
Datum úmrtí: | 16.11.1974 |
Narodil se v Trautmansdorfě v Dolním Rakousku, ale jinak celý jeho život před vstupem do Tovaryšstva je spojen s Hradcem Králové. V Hradci vychodil školu obecnou i měšťanskou. Pak se učil kupcem v Hradci a získal výuční list na kupecké pokračovací škole. Až do roku 1933 zůstal v práci jako kupecký příručí. Zalíbil si v Hradci jezuity a žádal o přijetí. Kandidaturu dělal v Hradci Králové a do noviciátu vstoupil na Velehradě. Noviciát se v té době přestěhoval na krátký čas do Děčína a potom definitivně na další léta do Benešova. Tam tedy noviciát zakončil prvními řeholními sliby.
V letech 1935−1938 byl v administraci časopisů u sv. Ignáce v Praze a další rok vrátným tamtéž. V letech 1939−1940 byl kostelníkem na Velehradě. V roce 1940 přišel opět ke sv. Ignáci do Prahy jako vrátný a infirmář. Zůstal tam až do přepadu klášterů v noci 13. dubna 1950. Prošel internací v Bohosudově a v Oseku. Potom byl odvezen eskortou
ještě s dalšími našimi bratřími na Klíčavu na práci na přehradě. Byl tam zaměstnán v závodní kuchyni, v kantýně. Po skončení práce na klíčavské přehradě byl zaměstnán jako kantýnský na stavbě přehrady v Křímově u Chomutova. Odtud přešel do kantýny Vodních staveb v Karlových Varech.
V roce 1969 jej otec provinciál Šilhan poslal na Velehrad jako kuchaře pro malou komunitu našich, kteří se tam směli vrátit (byli to P. Vašíček, P. Babíček,
P. Pevný, Fr. Malý a Fr. Heller). Když v letech 1972−1974 museli naši kněží opět postupně z Velehradu odejít, bratři na Velehradě mohli zůstat. Fr. Heller však brzy onemocněl a zemřel. Všichni jsme chtěli, aby byl pohřben na Velehradě v našem hrobě. Příbuzní z Hradce Králové však požadovali neústupně pochování v Hradci Králové a nepřistoupili ani na to, aby byl pochován aspoň v Hradci na Pouchově do jezuitského hrobu. Na Velehradě byla mše sv. a rozloučení. Potom byl převezen do Hradce Králové − Kuklen, kde byla znovu mše sv. a po ní uložení do rodinného hrobu.
Z knihy Jana Pavlíka Vzpomínky na zemřelé jezuity, narozené v Čechách, na Moravě a v moravském Slezsku od roku 1814, Refugium Velehrad-Roma, Olomouc 2011, s. 435.
|
Náš tip 

Kompletní online verze jezuitského breviáře v češtině
Na webu breviar.cz nyní můžete najít kompletní online verzi jezuitského breviáře v češtině. Ve spodní části stránky vyberte v roletce možnost „s vlastními texty jezuitského řádu (SJ)“ a stiskněte tlačítko „Potvrdit“.


Úmysly Apoštolátu modlitby
Úmysl papeže
Za zrušení mučení
Modleme se, aby se mezinárodní společenství zavázalo ke konkrétním krokům k vymýcení mučení a zajistilo podporu obětem a jejich rodinám.
Národní úmysl
Za biřmovance
Modleme se za ty, kdo letos přijímají svátost biřmování, aby se stali šiřiteli radostné zvěsti.
více »
Nejbližší akce
více »
Nejbližší duchovní akce
více »
Kalendárium
|