P. Josef Fryšták
Datum narození: | 11.11.1918 |
Datum vstupu do řádu: | 27.9.1941 |
Datum úmrtí: | 10.1.1962 |
Fr. Josef Fryšták se narodil v Boršicích u Buchlovic. Doma navštěvoval obecnou školu a měšťanku. Po vychození povinné školní přípravy zůstal doma v hospodářství. Udělal si jen zimní půlroční hospodářský kurz v Uherském Hradišti. Po vojně zatoužil po službě Pánu Bohu. Z nedalekého Velehradu znal jezuity, a tak tam zaklepal. Kandidaturu konal na Velehradě, ale protože noviciát byl tehdy v Benešově u Prahy, odejel do noviciátu tam, a to dne 27. září 1941. Zanedlouho nato byl Benešov nacisty zabrán a všichni novicové, scholastici a páteři se stěhovali na Velehrad, aby tam pokračoval noviciát i Filosofický institut. Ale ani na Velehradě se mu nepodařilo dokončit v řádném termínu dvouletý noviciát. Byl odveden nacisty na práci do Říše ještě s jinými novici a scholastiky. Až po válce pokračoval v druhém roce noviciátu. Po skončení noviciátu složil na Velehradě první řeholní sliby Tovaryšstva. Zůstal na Velehradě až do roku 1949 jako pomocný kuchař.
V roce 1949 byl disposicí otce provinciála poslán do Prahy jako samostatný kuchař. S pražskou komunitou se dostal v dubnu 1950 do Bohosudova, odtud pak v září 1950 do Oseka. V Oseku pak byli vybráni mladší bratři na práci na klíčavské přehradě. Fr. Fryšták tam pracoval v kamenolomu. Když už byla klíčavská přehrada dokončena, bratři ještě dělali silnici kolem přehrady. V té době už někteří mohli odejít na jiná pracoviště, ale jen u téže firmy. Tak odešli do Prahy na stavbu proplachovacího kanálu v Praze-Karlíně Fr. Dománek, Fr. Rygl a Fr. Fryšták. Po skončení této práce Fr. Fryšták už zůstal v Praze až do svého onemocnění a překvapivé smrti ve 44. roce svého života, v Tovaryšstvu 21. Tento mírný, úslužný, při tom houževnatý a pracovitý bratr je pochován v Praze na hřbitově na Malvazinkách.
Z knihy Jana Pavlíka Vzpomínky na zemřelé jezuity, narozené v Čechách, na Moravě a v moravském Slezsku od roku 1814, Refugium Velehrad-Roma, Olomouc 2011, s. 357.
|
Náš tip 

Kompletní online verze jezuitského breviáře v češtině
Na webu breviar.cz nyní můžete najít kompletní online verzi jezuitského breviáře v češtině. Ve spodní části stránky vyberte v roletce možnost „s vlastními texty jezuitského řádu (SJ)“ a stiskněte tlačítko „Potvrdit“.


Úmysly Apoštolátu modlitby
Úmysl papeže
Za zrušení mučení
Modleme se, aby se mezinárodní společenství zavázalo ke konkrétním krokům k vymýcení mučení a zajistilo podporu obětem a jejich rodinám.
Národní úmysl
Za biřmovance
Modleme se za ty, kdo letos přijímají svátost biřmování, aby se stali šiřiteli radostné zvěsti.
více »
Nejbližší akce
více »
Nejbližší duchovní akce
více »
Kalendárium
|