Články / Aktuality Dnes je 28. 7. 2021  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Páté výročí encykliky Laudato Si

Pátek, 22.5.2020
Řím. Ve dnech od 16. do 24. května prožívá církev týden věnovaný chvále a ochraně stvoření při pátém výročí encykliky Laudato Si´. Na pozvání vatikánského Dikasteria pro službu integrálnímu lidskému rozvoji se ke společnému slavení spojily různé skupiny, sítě a organizace Tovaryšstva Ježíšova.


Mezi partnery události patří Sekretariát pro sociální spravedlnost a ekologii, síť EcoJesuit, Africká jezuitská síť pro ekologii, Společenství křesťanského života, Jezuitské vzdělávání a jejich partneři v různých zemích. Téma týdne zní: „Všechno je spojeno“.

V neděli 24. května bude závěrečné setkání při modlitbě v poledne místního času. Nejde však pouze o týdenní oslavy. Mnohem více je to pozvání katolíků k účasti na iniciativě, která otevírá proces transformace. Ten bude zahrnovat modlitbu, reflexi a společnou přípravu pro lepší svět zítřka.

Encyklika papeže Františka je jedním z mála vatikánských dokumentů, které mají dopad na celý svět, nejen na katolíky. Je zvláště důležitá v souvislosti s pandemií koronaviru, která postihla velkou část světa. Laudato Si’ nabízí vizi a perspektivy pro budování spravedlivějšího světa a jeho udržitelnějšího rozvoje.

P. Xavier Jeyaraj SJ, který vede Sekretariát pro sociální spravedlnost a ekologii, zdůrazňuje: „Laudato Si´ byl a je prorocký text, který povzbuzuje, staví mosty a všem dává novou naději. V této době krize Covid-19 můžeme rozpoznat prorocká slova Laudato Si´, která nás přiváděla k uznání křehkosti naší vědy, technologie a inteligence a povzbudila nás, abychom uvažovali o kráse stvoření a naší vzájemné provázanosti.“

Jezuitské instituce, farnosti a komunity jsou vyzývány, aby byly kreativní - v mnoha případech pomocí virtuálních prostředků, protože shromažďování není ve většině zemí možné - a podpořily mladé lidi k propojení v této aktivitě, která se týká celého světa. Toto nasměrování jim také přispěje k životu v duchu evangelia: vycházet ze sebe, aby sloužili, pomáhali si navzájem a společně vytvářeli budoucnost planety, která potřebuje toto společné dílo, aby mohla dýchat a sdílet život.


Zdroj/Foto: Světové Tovaryšstvo.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
24.6.2021 Žít v duchu encykliky Laudato si´
15.7.2020 Krakovská akademie Ignatianum vytváří ekologický program
25.10.2019 Setkání domorodých zástupců Severní a Jižní Ameriky
17.10.2019 Svědectví biskupa Alfreda Vizcarry o prvním týdnu Synody o Amazonii
14.10.2019 Koordinátor Panamazonského projektu k Synodě o AmazoniiIgnaciánský rok
20. 5. 2021 - 31. 7. 2022Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Za přátelství ve společnosti
Modleme se, abychom i v okolnostech sociálního, ekonomického a politického napětí nabyli odvahu a odhodlání vést dialog a nabízet přátelství.
Národní úmysl Děkujeme Bohu za mladé lidi a prosíme, aby obdařil jejich srdce novou milostí a aby dobře rozlišovali podstatné kroky ve svém životě. Modleme se také za organizátory, hosty a samotné účastníky Celostátního setkání mládeže v Hradci Králové.
více »

Nejbližší akce

Poutní mše svatá


Koncert „Pocta svatému Ignáci“


Evropský Magis 2021


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovně rekreační pobyt zrakově postižených


Duchovní cvičení pro pedagogy a katechety


Duchovní cvičení pro vysokoškoláky


Duchovní obnova pro varhaníky a chrámové zpěváky


více »

Kalendárium

Smrt sv. Ignáce

Památka Petra Fabera


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil