Články / Aktuality Dnes je 25. 9. 2021  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Vydavatelství Dobrá kniha slaví padesát let od založení

Úterý, 24.11.2020
Trnava. Ve čtvrtek 19. listopadu v kapli rezidence Tovaryšstva Ježíšova v Trnavě slavil provinciál slovenských jezuitů P. Jozef Šofranko mši svatou při příležitosti padesátého výročí založení vydavatelství Dobrá kniha. Přítomni byli současný i bývalý ředitel vydavatelství, někteří zaměstnanci a redaktor časopisu Posel.


Podnět ke vzniku vydavatelství dal P. Félix Litva SJ roku 1970 v Kanadě, kde v té době působil jako provinciál slovenských jezuitů. Slovenští jezuité začali na vlastní náklady vydávat náboženskou literaturu a nejrůznějšími cestami ji doručovat slovenským věřícím v Severní Americe a na Slovensku. Důležitým prostředkem bylo i vydávání časopisů: revue Echo, revue Víra a život, měsíčník Posel Božského Srdce. Po politických změnách v roce 1989 bylo vydavatelství přestěhováno do slovenské Trnavy. Vydává nejen knihy v rámci jezuitské spirituality, ale i další náboženskou literaturu. Asi dvacet procent tvoří původní slovenská tvorba.

Mezi významné publikace patří ilustrované vydání životopisů svatých „Blízcí Bohu i lidem“ od P. Rajmunda Ondruši SJ, trilogie „Ježíš Nazaretský“ od papeže Benedikta XVI. Ve spolupráci s Teologickou fakultou Trnavské univerzity vyšlo mnoho studijní literatury a v edici „Svědkové víry“ životopisy těch, kteří trpěli pro víru v nedávných dobách. Za zmínku stojí vydání Jeruzalémské Bible. Za třicet let působení na Slovensku vyšlo přes tisíc dvě stě publikací.

Roku 1991 bylo obnoveno vydávání časopisu Posel Božského Srdce Ježíšova, který je nejstarším katolickým časopisem na Slovensku.


Zdroj: František Sočufka pro měsíčník Posel.
Foto: Slovenští jezuité.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
25.6.2021 Arcibiskup Cyril Vasil' jmenován košickým eparchou
21.6.2021 Noví členové Nejvyššího tribunálu Apoštolské signatury
19.4.2021 Martin Benko SJ přijal kněžské svěcení
10.11.2020 Slovenští jezuité pomáhali při plošném testování
27.7.2020 Výstava o P. Ferdinandu Takáčovi SJIgnaciánský rok
20. 5. 2021 - 31. 7. 2022


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Za udržitelný životní styl
Modleme se, abychom se my všichni odvážili zvolit si skromný životní styl šetrný k přírodě a radovali se při pohledu na mladé lidi, kteří o to odhodlaně usilují.
Národní úmysl Děkujeme za církevní školství a prosíme za stále kvalitnější prostředí v církevních školách, kde se tisíce dětí mohou poprvé setkat s živou vírou v Krista.
více »

Nejbližší akce

První česko-slovenské setkání pro zájemce o jezuitský řád


Co nám dnes může nabídnout svatý Ignác?


Jezuité v proměnách staletí


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro všechny


Duchovní cvičení pro seniory, vede P. Jan Mach


Kněžské exercicie


Kněžské exercicie


více »

Kalendárium

Schválení Tovaryšstva Ježíšova


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil