Články / Aktuality Dnes je 25. 9. 2021  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Vánoce na Východě

Pondělí, 11.1.2021
P. Germano Marani SJ popisuje, jak se slaví Vánoce na Východě.


„Kristus se narodil!“ „Oslavme ho!“ Tak zní vánoční pozdrav u východních Slovanů. Vánoce připadají na 25. prosince nebo 7. ledna. Změna data je způsobena skutečností, že některé pravoslavné a řeckokatolické církve stále používají juliánský kalendář. Papež Řehoř XIII. upravil starý kalendář zavedený Juliem Caesarem, při čemž po vědeckých výpočtech vypustil dny mezi 5. a 14. říjnem 1582, avšak mnoho církví zůstalo u slavení Vánoc 7. ledna.

Půst a modlitba zvaná „Filipův půst“, protože začíná po svátku apoštola svatého Filipa, mezi slovanskými křesťany trvá čtyřicet dní a zahrnuje zdržení se masa ve středu a v pátek, ačkoli někteří se ho zdržují po celý „vánoční půst“. Na Štědrý den je půst přísnější a zahrnuje úplný půst pro dospělé, nebo pouze vařenou pšenici a ovoce, a končí při objevení se první hvězdy na obloze, a to obvykle v kostele polibkem ikony narození. „Dosud nepociťovaná radost přišla do jeslí a zářící hvězda osvětluje celý svět,“ jak zpívá tradiční píseň, „radost z narození toho, kterého nebesa nemohou obsáhnout, z lůna ženy jako jednoho z nás.“

Večeře na Štědrý den zahrnuje dvanáct tradičních pokrmů, jako dvanáct apoštolů a měsíců roku, ze zeleniny nebo ryb. Otec rodiny požehná svěcenou vodou nádvoří, dům, místnost po místnosti a pozve kolemjdoucí ke stolu, poté co přednesl Otče náš a modlil se k Matce Boží a zapálil svíčky. Nejtradičnější jídlo, kutya, se skládá z pšenice vařené ve vodě a po uvaření ochucené medem, vlašskými ořechy, rozinkami a mákem. Košík pokrmu je také připraven pro mrtvé, aby se mohli připojit k hostině. Kutya má zjevné paralely s řeckou kollivou, což je obilí vařené ve vodě s medem na počest mrtvých. Dalším typickým ukrajinským pokrmem jsou mimo jiné ravioli, varenichki, které jsou plněné různými způsoby, včetně brambor a hub a dalších ingrediencí. Také na Štědrý den se připravují pokrmy na vánoční oběd, včetně slavnostních masových jídel. Vánoční chléb je pokud možno upečen v peci vytápěné dřevem spolu s výbornými sladkostmi.

Jakmile modlitbami večeře skončí, mohou děti zpívat vánoční koledy pro rodiny svých sousedů nebo známých. Zpívají koliadu, vánoční koledy starodávné tradice, a to jak během večeře, Sviati Vecher, tak i dříve v kostele mezi matinskou modlitbou a božskou liturgií, mší svatou. Rodiče zůstávají doma a čekají na ostatní děti, které přijdou zpívat, a dají jim sušenky. Zpěváci se představí pánovi domu, zpívají o narození Ježíše a přinášejí štěstí do nového roku. Když zpívají, nesou v průvodu kometu, hvězdu, zvoní na zvonky, jsou oblečení jako andělé, pastýři a mágové, ale také jako čerti, válečníci a jako ošklivé staré ženy, které chtějí narušit zpěv. Tyto postavy jsou založeny na lidové víře a pohádkách, typických pro slovanské a severské národy; děti při nich prožívají neuvěřitelné činy prostřednictvím příběhů vyprávěných jejich prarodiči.

Na Štědrý den ráno jdeme všichni do kostela, abychom se zúčastnili božské liturgie. Pokud je příliš chladné počasí, odehrává se uvnitř kostela malé představení o narození. Po obědě rodiče také obcházejí příbuzné a přátele, aby si vyměnili pozdravy a s chutí zpívali vánoční koledy. Oslavy Vánoc pokračují svátkem tří církevních učitelů - Basila, Řehoře Naziánského a Jana Zlatoústého - spolu s křtem Ježíše v Jordánu, kdy se koná i požehnání vody v kašnách na náměstích vesnice nebo v kostelech dokonce i pro ty, kteří nechodí do kostela příliš často.

V Rusku, ale nejen tam, je velmi populární ponořit se do ledové vody zamrzlého jezera otvorem ve tvaru kříže vysekaným v ledu na připomínku Kristova křtu a křtu věřících. Je zde také svátek jolky, kdy je vánoční stromek, který byl pořízen den před Novým rokem pro kostely, které se řídí juliánským kalendářem, zdoben girlandami, světly a sladkostmi a lidé se shromažďují, aby společně zpívali a slavili Vánoce. Betlém, vertep, se v některých pravoslavných nebo byzantských katolických zemích také stává populárním. Novinkou je například výstava betlémů vytvořených dětmi, která se koná každé Vánoce v pravoslavné katedrále Krista Spasitele v Moskvě, kde se uchovává neapolský betlém darovaný před několika lety. Přátelé zvou, letos pouze ve fotografii, na betlémy vytvořené dětmi tříd základní školy a katechismu v Mantově a Římě v Itálii.


Zdroj/Foto: Světové Tovaryšstvo.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
8.1.2021 Abnormalita Boží
29.12.2020 Slavnost Narození Páně v kostele svatého Ignáce
1.12.2020 „Anno Domini“
30.12.2019 Vánoční poselství Jezuitské konference evropských provinciálů
25.12.2019 Slavnost Narození Páně v pražském kostele svatého IgnáceIgnaciánský rok
20. 5. 2021 - 31. 7. 2022


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Za udržitelný životní styl
Modleme se, abychom se my všichni odvážili zvolit si skromný životní styl šetrný k přírodě a radovali se při pohledu na mladé lidi, kteří o to odhodlaně usilují.
Národní úmysl Děkujeme za církevní školství a prosíme za stále kvalitnější prostředí v církevních školách, kde se tisíce dětí mohou poprvé setkat s živou vírou v Krista.
více »

Nejbližší akce

První česko-slovenské setkání pro zájemce o jezuitský řád


Co nám dnes může nabídnout svatý Ignác?


Jezuité v proměnách staletí


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro všechny


Duchovní cvičení pro seniory, vede P. Jan Mach


Kněžské exercicie


Kněžské exercicie


více »

Kalendárium

Schválení Tovaryšstva Ježíšova


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil