Články / Aktuality Dnes je 18. 5. 2021  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Otec generál vyzývá k podpoře obyvatel Myanmaru

Čtvrtek, 25.2.2021
Myanmar. Dne 1. února se myanmarské vojenské síly násilím chopily moci a zatkly státní poradkyni Aun Schan Su Ťij. Zprávy myanmarských jezuitů poskytují obraz situace a vyzývají k solidaritě s obyvateli této asijské země.


Jako výchozí bod, aby se zabránilo vypuknutí násilí, navrhli náboženští vůdci vyhnout se příliš rychlým reakcím ze zahraničí. Kardinál Charles Mang Bo napsal: „S láskou ke všem a při hledání trvalého řešení se modlíme, aby navždy skončila tato opakující se temnota, která obklopuje náš drahý národ.“ Vyzval své spoluobčany, aby „zůstali klidní a nedali se strhnout k násilí“, protože už „jsme prolili dost krve. Ať už se v této zemi neprolévá žádná krev“. Podle něj je jedinou cestou smíření; mír je možný, dialog je cesta, demokracie je světlo, které osvětluje tuto cestu.

Po uplynutí určitého času vůdci z několika zemí vyjádřili znepokojení nad opatrným postupem řešení, ale také se opravdově vyslovili pro podporu obyvatel Myanmaru. Papež František již dvakrát požádal svět, aby se v tento nepokojný čas modlil za obyvatele Barmy. Tuto prosbu vložil do naléhavého úmyslu Apoštolátu modlitby na měsíc únor. V duchu univerzálního bratrství, které nám vštěpuje, zdůraznil: „Naše životy jsou propleteny dohromady a trvale s obyčejnými lidmi - často zapomenutými - kteří bezpochyby právě v těchto dnech píší rozhodující události naší doby.“ Vyzval také k propuštění uvězněných politických vůdců a k respektování hlasů milionů občanů.

Otec Arturo Sosa jako generální představený jezuitů vyzval k modlitbě celé Tovaryšstvo Ježíšovo:

"Vojenský puč v Myanmaru získal velkou pozornost v mnoha částech světa. Jedná se o velmi znepokojivý vývoj, zejména když těsně následuje po volbách v listopadu 2020, které přinesly silnější mandát pro civilní vládu a které pozorovatelé považovali za důvěryhodné a odrážející vůli lidu. Obávám se zejména dalších represí a omezování základních lidských práv, větší chudoby a utrpení v kontextu současné pandemie a sklonu k násilí. Není nutné říkat, že se znepokojuji o bezpečnost jezuitů a všech partnerů v misi.“

Přímo myanmarským jezuitům řekl:

"Mohlo by pro vás být důležité začít rozhovory, které vám pomohou k hlubší analýze situace a zmapování alternativní cesty vpřed. Připojuji se k mnoha dalším jezuitům ve vroucí modlitbě za Myanmar. Prosím o přímluvu Panny Marie, abyste skrze to všechno mohli i nadále vydávat svědectví o tom, co to znamená být křesťany a syny svatého Ignáce.“


Zdroj/Foto: Světové Tovaryšstvo.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
12.5.2021 Nová kniha otce generála Artura Sosy SJ
29.4.2021 Nová středoevropská provincie začíná
11.3.2021 Jezuitská provincie v Patně slaví sto let
1.3.2021 Nová středoevropská provincie má své logo
15.2.2021 Otec Ernesto Santucci SJ vzpomíná na dlouhá léta svého řeholního životaNáš tip


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Za finanční svět
Modleme se, aby ti, kdo nesou odpovědnost za finance, spolu s vládami usměrňovali finanční oblast a chránili občany před nástrahami s nimi spojenými.
Národní úmysl Děkujeme za mariánská poutní místa a prosíme, aby na nich lidé skrze Pannu Marii snadno nacházeli cestu ke Kristu.
více »

Nejbližší akce

Zahájení Ignaciánského roku


Jarní setkání pro zájemce o jezuitský řád


Kněžské svěcení Petra Hrušky a Samuela Privary


Evropský Magis 2021


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní obnova s P. Jiřím Pleskačem


Duchovní cvičení pro všechny


Duchovní cvičení pro seniory, vede P. Milan Palkovič


Duchovní cvičení pro všechny


více »

Kalendárium

Památka Panny Marie della Strada


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil