Články / Aktuality Dnes je 16. 6. 2021  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Otec generál vyzývá k podpoře obyvatel Myanmaru

Čtvrtek, 25.2.2021
Myanmar. Dne 1. února se myanmarské vojenské síly násilím chopily moci a zatkly státní poradkyni Aun Schan Su Ťij. Zprávy myanmarských jezuitů poskytují obraz situace a vyzývají k solidaritě s obyvateli této asijské země.


Jako výchozí bod, aby se zabránilo vypuknutí násilí, navrhli náboženští vůdci vyhnout se příliš rychlým reakcím ze zahraničí. Kardinál Charles Mang Bo napsal: „S láskou ke všem a při hledání trvalého řešení se modlíme, aby navždy skončila tato opakující se temnota, která obklopuje náš drahý národ.“ Vyzval své spoluobčany, aby „zůstali klidní a nedali se strhnout k násilí“, protože už „jsme prolili dost krve. Ať už se v této zemi neprolévá žádná krev“. Podle něj je jedinou cestou smíření; mír je možný, dialog je cesta, demokracie je světlo, které osvětluje tuto cestu.

Po uplynutí určitého času vůdci z několika zemí vyjádřili znepokojení nad opatrným postupem řešení, ale také se opravdově vyslovili pro podporu obyvatel Myanmaru. Papež František již dvakrát požádal svět, aby se v tento nepokojný čas modlil za obyvatele Barmy. Tuto prosbu vložil do naléhavého úmyslu Apoštolátu modlitby na měsíc únor. V duchu univerzálního bratrství, které nám vštěpuje, zdůraznil: „Naše životy jsou propleteny dohromady a trvale s obyčejnými lidmi - často zapomenutými - kteří bezpochyby právě v těchto dnech píší rozhodující události naší doby.“ Vyzval také k propuštění uvězněných politických vůdců a k respektování hlasů milionů občanů.

Otec Arturo Sosa jako generální představený jezuitů vyzval k modlitbě celé Tovaryšstvo Ježíšovo:

"Vojenský puč v Myanmaru získal velkou pozornost v mnoha částech světa. Jedná se o velmi znepokojivý vývoj, zejména když těsně následuje po volbách v listopadu 2020, které přinesly silnější mandát pro civilní vládu a které pozorovatelé považovali za důvěryhodné a odrážející vůli lidu. Obávám se zejména dalších represí a omezování základních lidských práv, větší chudoby a utrpení v kontextu současné pandemie a sklonu k násilí. Není nutné říkat, že se znepokojuji o bezpečnost jezuitů a všech partnerů v misi.“

Přímo myanmarským jezuitům řekl:

"Mohlo by pro vás být důležité začít rozhovory, které vám pomohou k hlubší analýze situace a zmapování alternativní cesty vpřed. Připojuji se k mnoha dalším jezuitům ve vroucí modlitbě za Myanmar. Prosím o přímluvu Panny Marie, abyste skrze to všechno mohli i nadále vydávat svědectví o tom, co to znamená být křesťany a syny svatého Ignáce.“


Zdroj/Foto: Světové Tovaryšstvo.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
9.6.2021 Být jezuitou v Pamploně
3.6.2021 Koordinátor Ignaciánského roku Pascal Calu SJ
20.5.2021 Ignaciánský rok: Rozhovor s P. Arturem Sosou
12.5.2021 Nová kniha otce generála Artura Sosy SJ
29.4.2021 Nová středoevropská provincie začínáIgnaciánský rok
20. 5. 2021 - 31. 7. 2022Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl Za krásu manželství
Modleme se mladé lidi, kteří se s podporou celého křesťanského společenství připravují na manželství: ať rostou ve velkodušné, věrné a trpělivé lásce.
Národní úmysl Děkujeme za rodiče, dobré učitele, katechety a kněze a prosíme, aby s nadšením a s radostí připravovali děti na přijetí svátostí.
více »

Nejbližší akce

Jarní setkání pro zájemce o jezuitský řád


Kněžské svěcení Petra Hrušky a Samuela Privary


Evropský Magis 2021


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro řeholní sestry


Duchovní cvičení v tichu podle sv. Ignáce


Ignaciánská duchovní cvičení, vede P. Josef Čunek SJ


Duchovní cvičení pro všechny


více »

Kalendárium

Schází se 1. generální kongregace

Památka sv. Aloise Gonzagy

Úmrtí Jana Tesánka


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil