Články / Názory Dnes je 17. 6. 2021  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Názory

         A     A     A

Vidět na vlastní oči

Čtvrtek, 25.2.2021
P. Pavel Ambros SJ o Olze Sedakové a situaci v Moskvě

Pavel Ambros

Lidé jsou různí ve svých obdarováních. Zbystřit pozornost na podstatné je jedno z nejcennějších. S Olgou Sedakovou (1949) jsem se setkal poprvé v 90. letech minulého století v Římě. Jak jinak, prostřednictvím otce Špidlíka. Vídáme se pravidelně při setkáních na milánské Ambrosiáně. Básnířka, překladatelka, významná představitelka ruského náboženského myšlení, hluboce věřící pravoslavná křesťanka – intelektuálka. Nejen že umí osedlat Pegasa, ale má i neobyčejný smysl pro dění ve společnosti. Každé slovo váží na zlatých vážkách. Nesnáší fangličky. Netočí se jako korouhvička. Její očité svědectví tne do živého. Co se podle ní odehrálo 2. února 2021 v Moskvě při návratu Alexeje Navalného?

„Jak se cítím? Rozhořčení se změnilo v hrůzu. Tento typ vztahů mezi úřady a obyvateli se připravuje mnoho let. Včera byly karty vyloženy na stůl. Zůstávají děsivé obrázky okupovaného centra města, bití a bezhlavého zatýkání kohokoli v ulicích, připomínající spíše film než skutečnost. Neméně působivé však bylo absolutně prázdné město, kterým se v roce 2012 valil průvod nově zvoleného prezidenta. Svět to neviděl. Všichni jsme ve stejném filmu. Absolutní nevymahatelnost práva vůči zvůli úřadů, jejich odporná výzbroj a připravenost na nejkrutější akce proti vnitřnímu nepříteli. Na straně lidí: úplné zbavení práv, nikde se nedovolají. Primitivní, otevřené násilí proti neozbrojeným lidem, připomínající hrozné epizody dějin, neslavně proslulou bartolomějskou noc.

Co nám režim říká? Nepočítejte s ničím jiným než chronickým terorem. Budete-li se chovat tiše, budete-li žít doma a pracovat na svých pracovních místech, nebude problém. Pokud ne, zapamatujte si. Ono všudypřítomné, buďte na pozoru, zahrnuje stále více podmínek. Dokonce i studium dějin je regulováno sankcemi s trestní odpovědností. Návrat Alexeje Navalného změnil obvyklá pravidla hry, která byla považována za jediná: opoziční a nechtění lidé nemysleli na nic jiného, než opustit zemi. Myslím, že se jedná o velký posun, a bude to mít důsledky. V každém případě, po událostech z posledních týdnů a zejména včera, je vše zcela jasné. „Hybridita“ režimu, o kterém jsme zvyklí jen hovořit, zmizela jako maska a je stále zřejmější pravá tvář vojenské diktatury. Jedinou otázkou je, jak dlouho lze udržet moc, která má ve svém zdroji pouze zastrašování a krutost. Všechna srovnání současné situace s revolucí v roce 1917 ve mně vyvolávají hluboký nesouhlas. Nejde o změnu vládního systému, kterým byla monarchie, ale pouze o správné fungování volebního systému, který u nás nikdo formálně nezrušil.“


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
7.5.2021 Stále stejná písnička
17.3.2021 Macocha - podivná smrt Pavla Švandy
20.1.2021 Likvidace
14.9.2020 Ze životních zkušeností českých jezuitů
16.3.2020 P. František Lízna SJ obdržel významné maďarské oceněníIgnaciánský rok
20. 5. 2021 - 31. 7. 2022Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl Za krásu manželství
Modleme se mladé lidi, kteří se s podporou celého křesťanského společenství připravují na manželství: ať rostou ve velkodušné, věrné a trpělivé lásce.
Národní úmysl Děkujeme za rodiče, dobré učitele, katechety a kněze a prosíme, aby s nadšením a s radostí připravovali děti na přijetí svátostí.
více »

Nejbližší akce

Jarní setkání pro zájemce o jezuitský řád


Kněžské svěcení Petra Hrušky a Samuela Privary


Evropský Magis 2021


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro řeholní sestry


Duchovní cvičení v tichu podle sv. Ignáce


Ignaciánská duchovní cvičení, vede P. Josef Čunek SJ


Duchovní cvičení pro všechny


více »

Kalendárium

Schází se 1. generální kongregace

Památka sv. Aloise Gonzagy

Úmrtí Jana Tesánka


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil