Články / Aktuality Dnes je 29. 11. 2021  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Sté narozeniny otce Františka Pevného SJ

Pátek, 26.2.2021
Žernůvka u Tišnova. V úterý 16. února se v domově svaté Alžběty v Žernůvce u Tišnova dožil P. František Pevný sta let. Za dodržení všech stávajících opatření mu přišli osobně popřát spolubratři z brněnské komunity, do které náleží, P. Vojtěch Suchý a P. Ladislav Nosek. V Brně za oslavence sloužili mši svatou, takže tímto způsobem se mohli připojit i farníci.


Při této příležitosti si můžeme připomenout část rozhovoru s otcem Pevným, který byl otištěn v bulletinu Jezuité 1/2008:

Prošel jste mnoha vyhlášenými komunistickými lágry a věznicemi. Kde jste se setkal s jezuity?

Když jsem byl ve Valdicích, tak tam se provinciál pater Šilhan asi nějak dozvěděl o mém zájmu o jezuitský řád už z dob bohosloví. A i když tam byla přísná separace, tak takový ten muklovský telefon přeci jen fungoval, a pater Šilhan, který byl o dvě cely dál, tak hned projevil zájem. Ale dohromady jsme se nesetkali.

Takže vy jste uvažoval o Tovaryšstvu už předtím?

Ano. Ke konci prvního ročníku bohosloví v semináři jsem dostal do rukou životopis sv. Ignáce od Thompsona. To mě tehdy velmi zaujalo a oslovilo, a tak jsem si říkal, že to by mi jaksi šlo, stát se jezuitou. Ale události života pak běžely hrozně rychle za sebou a jinak, než jsem počítal.

Ale vlastně jsem se setkal s jedním jezuitou už v Berlíně, když jsem byl po prvním ročníku bohosloví za války totálně nasazen. Já jsem se dostal do Berlína a tam jsem se setkal s paterem Fritzem Palmem. On byl v duchovní správě u kostela sv. Bonifáce. Když jsem přijel s ostatními totálně nasazenými z Olomouce, tak jsem byl přiřazen na práci do firmy Hübner Motoren. Byl jsem tam společně s Pepříkem, pozdějším generálním vikářem olomouckým. Společně jsme se šli podívat do města, kde bychom se šli přihlásit na faru. Tam jsme se tedy setkali s paterem Palmem, a když jsme mu řekli, co jsme zač, tak první jeho věc byla: Máte kde bydlet a máte co jíst? Byl velmi praktický. Takže on nám pak zařídil, že jsme po práci (pracovali jsme deset hodin od 6 do 16) chodili jíst k Frau Schulze, která byla ochotná nás živit.

Vaším osobně významným osmičkovým rokem je r. 1958, kdy jste ve vězení vstoupil do Tovaryšstva Ježíšova. Jak k tomu došlo?

To bylo v Leopoldově. Tam jsem přišel v březnu 1956. To ještě neexistovalo speciální kněžské oddělení, tzv. Vatikán, ale byli jsme rozstrkaní mezi ostatní vězně. A tam už jsem se setkal s jezuitou paterem Švestkou. A když z ubikací bachařů udělali zvláštní oddělení pro nás, kněze, tak nás tam pak stěhovali v takových vlnách. Lepili jsme sáčky a opravovali pytle. Mívali jsme tam díky tomu zbytky mouky, takže jsme si mohli péct hostie – na pečení jsme používali žehličky.

Můj vstup do Tovaryšstva se odehrál ve spojení se svěcením J. Pilíka, kterého v Leopoldově vysvětil biskup Gojdič. Já už s paterem Šilhanem jsem se tehdy dostal častěji na vycházku, ale neříkal jsem mu nic o své touze. Ale on potom na mě přišel na rovno: Tak chceš být tovaryšem, nebo nechceš? Až jsem se lekl té přímé otázky. Vyžádal jsem si pár dní na rozmyšlenou. To svěcení Pilíka bylo na Vánoce 1958 a do noviciátu nás dva pak přijal na Silvestra 31. prosince 1958, abychom od Nového roku byli již v noviciátě – 1. ledna je totiž velký jezuitský svátek.

Vaším novicmistrem ve vězení byl P. Adolf Kajpr. Jaké na něj máte vzpomínky?

Hned z prvního dne, co mě nastěhovali na kněžské oddělení leopoldovské věznice. Já jsem se tam dostal až asi v druhé vlně, a když jsem tam přišel s rancem na zádech, tak jsem se s ním potkal přímo na té chodbičce, a on se hned představoval: Já jsem ňáký Kajpr. Míval pak pravidelně před nedělí takové duchovní slovo právě na té světnici, kde jsem byl já.


Zdroj: Bulletin Jezuité 1/2008.
Foto: Ladislav Nosek (únor 2019)

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
27.9.2021 Jáhenské svěcení Václava Novotného SJ a poslední sliby P. Petra Vacíka SJ
13.9.2021 Bazilika na Svatém Hostýně slavila
9.9.2021 Čeští jezuité rokovali na Velehradě
27.5.2021 Noc kostelů ve farnostech spravovaných Tovaryšstvem Ježíšovým
3.8.2020 Slavnost svatého IgnáceIgnaciánský rok
20. 5. 2021 - 31. 7. 2022


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Za ty, kdo trpí depresemi
Modleme se, aby ti, kdo trpí depresemi a syndromem vyhoření, našli u všech podporu, jež jim svítí na cestu do života.
Národní úmysl Děkujeme za vyzdobené hřbitovy a prosíme za všechny, kteří v těchto dnech myslí na své blízké zemřelé, aby je světlo svící přiblížilo ke Kristu, který přemohl smrt.
více »

Nejbližší akce

Česko-slovenská víkendovka pro muže od 18 do 35 let


více »

Nejbližší duchovní akce

ONLINE duchovní cvičení


Duchovní obnova pro členy Matice svatohostýnské


Adventní duchovní obnova pro všechny


Ignaciánské exercicie, vede P. Richard Greisiger SJ


více »

Kalendárium

Památka Edmunda Kampiána, Roberta Southwella a druhů

Svátek sv. Františka Xaverského


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil