Články / Aktuality Dnes je 18. 5. 2021  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Nová středoevropská provincie má své logo

Pondělí, 1.3.2021
Mnichov. Počátek existence středoevropské provincie je stanoven na 27. dubna. Bude zahrnovat území dosavadních čtyř provincií: rakouské, německé, litevské a švýcarské. Do příprav na tento krok spadá i vytvoření loga provincie.


Nové logo navazuje na tradiční znak zakladatele řádu svatého Ignáce z Loyoly - slunce s písmeny IHS, které se v různých formách používá v celém Tovaryšstvu. Připomíná moderní jednoduchý design předchozího čtvercového loga IHS, který od roku 1998 používá asistence střední a východní Evropy.

Paprsky jsou symbolem slunce a oslavení ukřižovaného Pána. Písmena IHS představují takzvaný Ježíšův monogram, který vznikl z řecké podoby Ježíšova jména. Než byl svatý Ignác v roce 1541 zvolen generálem Tovaryšstva, umístil tento znak do čela seznamu kandidátů, aby poukázal na skutečnou hlavu Tovaryšstva Ježíšova. Bylo to jeho výslovné přání, aby byl znak umístěn nad vchody do jezuitských budov. Chtěl tím zdůraznit, že nový řád má nést jméno odvozené od Ježíše, nikoli od Ignáce. Od té doby je znak IHS na začátku všech důležitých dopisů a dokumentů, dodnes se nachází na fasádách jezuitských kostelů a vysokých škol, na oltářích, na rytinách a na obálkách knih jezuitských autorů.

Již v Ignácově době se písmena IHS pod vlivem latiny (Iesus Hominum Salvator) vykládala například jako „Ježíš, Spasitel lidí“ nebo „Ježíš, hříšníků Spasitel“.

S určitým předstihem před datem vzniku provincie se bude nové logo používat na webových stránkách, hlavičkových papírech a brožurách a na sociálních sítích.


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / Germany.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
12.5.2021 Nová kniha otce generála Artura Sosy SJ
29.4.2021 Nová středoevropská provincie začíná
11.3.2021 Jezuitská provincie v Patně slaví sto let
25.2.2021 Otec generál vyzývá k podpoře obyvatel Myanmaru
15.2.2021 Otec Ernesto Santucci SJ vzpomíná na dlouhá léta svého řeholního životaNáš tip


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Za finanční svět
Modleme se, aby ti, kdo nesou odpovědnost za finance, spolu s vládami usměrňovali finanční oblast a chránili občany před nástrahami s nimi spojenými.
Národní úmysl Děkujeme za mariánská poutní místa a prosíme, aby na nich lidé skrze Pannu Marii snadno nacházeli cestu ke Kristu.
více »

Nejbližší akce

Zahájení Ignaciánského roku


Jarní setkání pro zájemce o jezuitský řád


Kněžské svěcení Petra Hrušky a Samuela Privary


Evropský Magis 2021


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní obnova s P. Jiřím Pleskačem


Duchovní cvičení pro všechny


Duchovní cvičení pro seniory, vede P. Milan Palkovič


Duchovní cvičení pro všechny


více »

Kalendárium

Památka Panny Marie della Strada


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil