Články / Aktuality Dnes je 17. 6. 2021  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Nová středoevropská provincie má své logo

Pondělí, 1.3.2021
Mnichov. Počátek existence středoevropské provincie je stanoven na 27. dubna. Bude zahrnovat území dosavadních čtyř provincií: rakouské, německé, litevské a švýcarské. Do příprav na tento krok spadá i vytvoření loga provincie.


Nové logo navazuje na tradiční znak zakladatele řádu svatého Ignáce z Loyoly - slunce s písmeny IHS, které se v různých formách používá v celém Tovaryšstvu. Připomíná moderní jednoduchý design předchozího čtvercového loga IHS, který od roku 1998 používá asistence střední a východní Evropy.

Paprsky jsou symbolem slunce a oslavení ukřižovaného Pána. Písmena IHS představují takzvaný Ježíšův monogram, který vznikl z řecké podoby Ježíšova jména. Než byl svatý Ignác v roce 1541 zvolen generálem Tovaryšstva, umístil tento znak do čela seznamu kandidátů, aby poukázal na skutečnou hlavu Tovaryšstva Ježíšova. Bylo to jeho výslovné přání, aby byl znak umístěn nad vchody do jezuitských budov. Chtěl tím zdůraznit, že nový řád má nést jméno odvozené od Ježíše, nikoli od Ignáce. Od té doby je znak IHS na začátku všech důležitých dopisů a dokumentů, dodnes se nachází na fasádách jezuitských kostelů a vysokých škol, na oltářích, na rytinách a na obálkách knih jezuitských autorů.

Již v Ignácově době se písmena IHS pod vlivem latiny (Iesus Hominum Salvator) vykládala například jako „Ježíš, Spasitel lidí“ nebo „Ježíš, hříšníků Spasitel“.

S určitým předstihem před datem vzniku provincie se bude nové logo používat na webových stránkách, hlavičkových papírech a brožurách a na sociálních sítích.


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / Germany.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
9.6.2021 Být jezuitou v Pamploně
3.6.2021 Koordinátor Ignaciánského roku Pascal Calu SJ
20.5.2021 Ignaciánský rok: Rozhovor s P. Arturem Sosou
12.5.2021 Nová kniha otce generála Artura Sosy SJ
29.4.2021 Nová středoevropská provincie začínáIgnaciánský rok
20. 5. 2021 - 31. 7. 2022Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl Za krásu manželství
Modleme se mladé lidi, kteří se s podporou celého křesťanského společenství připravují na manželství: ať rostou ve velkodušné, věrné a trpělivé lásce.
Národní úmysl Děkujeme za rodiče, dobré učitele, katechety a kněze a prosíme, aby s nadšením a s radostí připravovali děti na přijetí svátostí.
více »

Nejbližší akce

Jarní setkání pro zájemce o jezuitský řád


Kněžské svěcení Petra Hrušky a Samuela Privary


Evropský Magis 2021


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro řeholní sestry


Duchovní cvičení v tichu podle sv. Ignáce


Ignaciánská duchovní cvičení, vede P. Josef Čunek SJ


Duchovní cvičení pro všechny


více »

Kalendárium

Schází se 1. generální kongregace

Památka sv. Aloise Gonzagy

Úmrtí Jana Tesánka


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil