Články / Názory Dnes je 2. 8. 2021  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Názory

         A     A     A

Jak na digitální půst?

Úterý, 2.3.2021
Svatý Ignác a internet I

Pavel Ambros

Ignácův přístup k praktickému životu může být užitečnou školou. Již v šestnáctém století se našli ti, kdo si mohli dovolit učinit z jídla zdroj potěšení, rozptýlení a zábavy. Příležitostí k excesům bylo více než dost. Jeden vypadal jak sedm drahých let, druhý by i podkováky strávil. Navíc dobré bydlo pálí. Ignácova pravidla, jak zavést v budoucnu pořádek v jídle, mohou mít širší význam. Týkají se životního stylu. Ignácovu moudrost lze obrátit k našim každodenním internetovým hodům! Dokáží v lidech vyvolat škálu emocí: smrt, apatii, žal, skryté nepřátelství, zlost, otevřené nepřátelství, nudu, spokojenost, sdílnost, silný zájem, radost, nadšení, veselí. Můžeme se dostat od afektu, fluktuace pozornosti, kómatu nebo až do stavu, kdy se z nás stanou mimozoomšťané. Nezvládáme online schůzky nebo výuku. Kuráž projevovaná jen na sociálních sítích ukazuje, čím nikdy v životě nebudeme. Stane se něco, když nebudeme chvíli online? Přiznejme, že jsme náchylní k neuspořádaným touhám a závislostem.

Možná stačí jen malá změna, přetvoří všechno. Internet nám nabízí gigantické možnosti. Je nástrojem, který usnadňuje komunikaci a přístup k informacím. Ve světě, ve kterém žijeme, je surfování webu nezbytnou dovedností. Je-li v našich rukách nástrojem, není důvod ho zastavovat jako prostředek k vyhledávání, čtení zpráv, zkoumání pramenů, posílání e-mailů nebo hledání zaměstnání. Co je třeba na prvním místě? Všímat si našich chutí! Co je mým internetovým chlebem? Odpovězme si každý sám!

„Není na místě se odříkat chleba, poněvadž to není jídlo, při němž by se chuť tak velice oddávala nespořádanosti nebo k němuž by byl člověk tak důrazně sváděn jako k ostatním jídlům.“ (Duchovní cvičení č. 210)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
26.7.2021 Kurz duchovního doprovázení 2021–2022
11.6.2021 Láska jako vášnivé zaujetí Boha pro člověka
11.6.2021 To, co je vevnitř, se nakonec projeví navenek
7.6.2021 Umění rozvrhnout čas a zamýšlet se
31.5.2021 Stačí někdy jen málo, abych byl před obrazovkou svobodnějšíIgnaciánský rok
20. 5. 2021 - 31. 7. 2022Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl Církev
Modleme se za církev, aby přijímala z Ducha Svatého milost a sílu obnovovat se ve světle evangelia.
Národní úmysl Děkujeme za prázdniny a dovolené a prosíme za všechny, kdo potřebují oddech; ať přijmou k odpočinku i Ježíšovu nabídku: „Pojďte ke mně, všichni, kdo se lopotíte a jste obtíženi, a já vás občerstvím.“ (Mt 11,28)
více »

Nejbližší akce

Evropský Magis 2021


Absolventský Velehrad


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovně rekreační pobyt zrakově postižených


Duchovní cvičení pro pedagogy a katechety


Duchovní cvičení pro vysokoškoláky


Duchovní obnova pro varhaníky a chrámové zpěváky


více »

Kalendárium

Památka Petra Fabera

Obnovení řádu v roce 1814


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil