Články / Názory Dnes je 18. 5. 2021  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Názory

         A     A     A

Jak na digitální půst?

Úterý, 2.3.2021
Svatý Ignác a internet I

Pavel Ambros

Ignácův přístup k praktickému životu může být užitečnou školou. Již v šestnáctém století se našli ti, kdo si mohli dovolit učinit z jídla zdroj potěšení, rozptýlení a zábavy. Příležitostí k excesům bylo více než dost. Jeden vypadal jak sedm drahých let, druhý by i podkováky strávil. Navíc dobré bydlo pálí. Ignácova pravidla, jak zavést v budoucnu pořádek v jídle, mohou mít širší význam. Týkají se životního stylu. Ignácovu moudrost lze obrátit k našim každodenním internetovým hodům! Dokáží v lidech vyvolat škálu emocí: smrt, apatii, žal, skryté nepřátelství, zlost, otevřené nepřátelství, nudu, spokojenost, sdílnost, silný zájem, radost, nadšení, veselí. Můžeme se dostat od afektu, fluktuace pozornosti, kómatu nebo až do stavu, kdy se z nás stanou mimozoomšťané. Nezvládáme online schůzky nebo výuku. Kuráž projevovaná jen na sociálních sítích ukazuje, čím nikdy v životě nebudeme. Stane se něco, když nebudeme chvíli online? Přiznejme, že jsme náchylní k neuspořádaným touhám a závislostem.

Možná stačí jen malá změna, přetvoří všechno. Internet nám nabízí gigantické možnosti. Je nástrojem, který usnadňuje komunikaci a přístup k informacím. Ve světě, ve kterém žijeme, je surfování webu nezbytnou dovedností. Je-li v našich rukách nástrojem, není důvod ho zastavovat jako prostředek k vyhledávání, čtení zpráv, zkoumání pramenů, posílání e-mailů nebo hledání zaměstnání. Co je třeba na prvním místě? Všímat si našich chutí! Co je mým internetovým chlebem? Odpovězme si každý sám!

„Není na místě se odříkat chleba, poněvadž to není jídlo, při němž by se chuť tak velice oddávala nespořádanosti nebo k němuž by byl člověk tak důrazně sváděn jako k ostatním jídlům.“ (Duchovní cvičení č. 210)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
13.5.2021 Jak jsem prožil Den země
11.5.2021 Být tentýž ve světě před obrazovkou i za ní, kde mne nikdo nezná
5.5.2021 Méně je více
4.5.2021 Setkání zástupců evropských center spirituality
22.4.2021 Kritéria potřebnosti a užíváníNáš tip


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Za finanční svět
Modleme se, aby ti, kdo nesou odpovědnost za finance, spolu s vládami usměrňovali finanční oblast a chránili občany před nástrahami s nimi spojenými.
Národní úmysl Děkujeme za mariánská poutní místa a prosíme, aby na nich lidé skrze Pannu Marii snadno nacházeli cestu ke Kristu.
více »

Nejbližší akce

Zahájení Ignaciánského roku


Jarní setkání pro zájemce o jezuitský řád


Kněžské svěcení Petra Hrušky a Samuela Privary


Evropský Magis 2021


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní obnova s P. Jiřím Pleskačem


Duchovní cvičení pro všechny


Duchovní cvičení pro seniory, vede P. Milan Palkovič


Duchovní cvičení pro všechny


více »

Kalendárium

Památka Panny Marie della Strada


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil