Články / Názory Dnes je 17. 6. 2021  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Názory

         A     A     A

Jak na digitální půst?

Úterý, 2.3.2021
Svatý Ignác a internet I

Pavel Ambros

Ignácův přístup k praktickému životu může být užitečnou školou. Již v šestnáctém století se našli ti, kdo si mohli dovolit učinit z jídla zdroj potěšení, rozptýlení a zábavy. Příležitostí k excesům bylo více než dost. Jeden vypadal jak sedm drahých let, druhý by i podkováky strávil. Navíc dobré bydlo pálí. Ignácova pravidla, jak zavést v budoucnu pořádek v jídle, mohou mít širší význam. Týkají se životního stylu. Ignácovu moudrost lze obrátit k našim každodenním internetovým hodům! Dokáží v lidech vyvolat škálu emocí: smrt, apatii, žal, skryté nepřátelství, zlost, otevřené nepřátelství, nudu, spokojenost, sdílnost, silný zájem, radost, nadšení, veselí. Můžeme se dostat od afektu, fluktuace pozornosti, kómatu nebo až do stavu, kdy se z nás stanou mimozoomšťané. Nezvládáme online schůzky nebo výuku. Kuráž projevovaná jen na sociálních sítích ukazuje, čím nikdy v životě nebudeme. Stane se něco, když nebudeme chvíli online? Přiznejme, že jsme náchylní k neuspořádaným touhám a závislostem.

Možná stačí jen malá změna, přetvoří všechno. Internet nám nabízí gigantické možnosti. Je nástrojem, který usnadňuje komunikaci a přístup k informacím. Ve světě, ve kterém žijeme, je surfování webu nezbytnou dovedností. Je-li v našich rukách nástrojem, není důvod ho zastavovat jako prostředek k vyhledávání, čtení zpráv, zkoumání pramenů, posílání e-mailů nebo hledání zaměstnání. Co je třeba na prvním místě? Všímat si našich chutí! Co je mým internetovým chlebem? Odpovězme si každý sám!

„Není na místě se odříkat chleba, poněvadž to není jídlo, při němž by se chuť tak velice oddávala nespořádanosti nebo k němuž by byl člověk tak důrazně sváděn jako k ostatním jídlům.“ (Duchovní cvičení č. 210)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
11.6.2021 Láska jako vášnivé zaujetí Boha pro člověka
11.6.2021 To, co je vevnitř, se nakonec projeví navenek
7.6.2021 Umění rozvrhnout čas a zamýšlet se
31.5.2021 Stačí někdy jen málo, abych byl před obrazovkou svobodnější
26.5.2021 Vytvářet osobní prostor mimo internetIgnaciánský rok
20. 5. 2021 - 31. 7. 2022Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl Za krásu manželství
Modleme se mladé lidi, kteří se s podporou celého křesťanského společenství připravují na manželství: ať rostou ve velkodušné, věrné a trpělivé lásce.
Národní úmysl Děkujeme za rodiče, dobré učitele, katechety a kněze a prosíme, aby s nadšením a s radostí připravovali děti na přijetí svátostí.
více »

Nejbližší akce

Jarní setkání pro zájemce o jezuitský řád


Kněžské svěcení Petra Hrušky a Samuela Privary


Evropský Magis 2021


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro řeholní sestry


Duchovní cvičení v tichu podle sv. Ignáce


Ignaciánská duchovní cvičení, vede P. Josef Čunek SJ


Duchovní cvičení pro všechny


více »

Kalendárium

Schází se 1. generální kongregace

Památka sv. Aloise Gonzagy

Úmrtí Jana Tesánka


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil