Články / Názory Dnes je 21. 9. 2021  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Názory

         A     A     A

Jak na digitální půst?

Úterý, 2.3.2021
Svatý Ignác a internet I

Pavel Ambros

Ignácův přístup k praktickému životu může být užitečnou školou. Již v šestnáctém století se našli ti, kdo si mohli dovolit učinit z jídla zdroj potěšení, rozptýlení a zábavy. Příležitostí k excesům bylo více než dost. Jeden vypadal jak sedm drahých let, druhý by i podkováky strávil. Navíc dobré bydlo pálí. Ignácova pravidla, jak zavést v budoucnu pořádek v jídle, mohou mít širší význam. Týkají se životního stylu. Ignácovu moudrost lze obrátit k našim každodenním internetovým hodům! Dokáží v lidech vyvolat škálu emocí: smrt, apatii, žal, skryté nepřátelství, zlost, otevřené nepřátelství, nudu, spokojenost, sdílnost, silný zájem, radost, nadšení, veselí. Můžeme se dostat od afektu, fluktuace pozornosti, kómatu nebo až do stavu, kdy se z nás stanou mimozoomšťané. Nezvládáme online schůzky nebo výuku. Kuráž projevovaná jen na sociálních sítích ukazuje, čím nikdy v životě nebudeme. Stane se něco, když nebudeme chvíli online? Přiznejme, že jsme náchylní k neuspořádaným touhám a závislostem.

Možná stačí jen malá změna, přetvoří všechno. Internet nám nabízí gigantické možnosti. Je nástrojem, který usnadňuje komunikaci a přístup k informacím. Ve světě, ve kterém žijeme, je surfování webu nezbytnou dovedností. Je-li v našich rukách nástrojem, není důvod ho zastavovat jako prostředek k vyhledávání, čtení zpráv, zkoumání pramenů, posílání e-mailů nebo hledání zaměstnání. Co je třeba na prvním místě? Všímat si našich chutí! Co je mým internetovým chlebem? Odpovězme si každý sám!

„Není na místě se odříkat chleba, poněvadž to není jídlo, při němž by se chuť tak velice oddávala nespořádanosti nebo k němuž by byl člověk tak důrazně sváděn jako k ostatním jídlům.“ (Duchovní cvičení č. 210)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
11.9.2021 Kurz duchovního doprovázení 2021–2022
16.8.2021 Duchovní cvičení v Bělorusku
3.8.2021 Centrum spirituality ve španělské Manrese
11.6.2021 Láska jako vášnivé zaujetí Boha pro člověka
11.6.2021 To, co je vevnitř, se nakonec projeví navenekIgnaciánský rok
20. 5. 2021 - 31. 7. 2022


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Za udržitelný životní styl
Modleme se, abychom se my všichni odvážili zvolit si skromný životní styl šetrný k přírodě a radovali se při pohledu na mladé lidi, kteří o to odhodlaně usilují.
Národní úmysl Děkujeme za církevní školství a prosíme za stále kvalitnější prostředí v církevních školách, kde se tisíce dětí mohou poprvé setkat s živou vírou v Krista.
více »

Nejbližší akce

P. Václav Vacek o P. Janu Rybářovi SJ


První česko-slovenské setkání pro zájemce o jezuitský řád


Co nám dnes může nabídnout svatý Ignác?


Jezuité v proměnách staletí


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení, vede Mons. Pavel Posád


Duchovní cvičení pro všechny


Duchovní cvičení pro seniory, vede P. Jan Mach


Kněžské exercicie


více »

Kalendárium

Schválení Tovaryšstva Ježíšova


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil