Články / Aktuality Dnes je 16. 6. 2021  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Pozastavení patentové ochrany na vakcíny proti koronaviru

Pondělí, 15.3.2021
Německo/Rakousko. Jezuitská misie v Německu a Rakousku a lékařský misijní institut ve Würzburgu otevřeným dopisem vyzývají vlády Německa a Rakouska k dočasnému pozastavení patentových práv na vakcíny proti Covidu-19 v souladu s návrhem Indie a Jižní Afriky.


„Pokud by byl tento návrh akceptován a doprovázen adekvátní technickou a finanční podporou, mohlo by se na celém světě vyrobit více vakcín, které by se dostaly k chudým rychleji, než by tomu bylo u všech ostatních návrhů, které jsou v současné době na pořadu jednání,“
uvádí dopis kancléřce Angele Merkelové a kancléři Sebastianu Kurzovi. Již v září 2020 požadoval papež František, aby byly při dodávkách vakcín upřednostněny chudé země.

Světová obchodní organizace obvykle rozhoduje na základě konsenzu; dohoda však umožňuje nejen dočasné pozastavení patentových práv z důvodu „výjimečných okolností“ způsobených globální pandemií, ale také možnost hlasování tříčtvrtinovou většinou, pokud konsenzu nelze dosáhnout. „Takový přístup by také eliminoval problém s těmi státy, které blokují tento návrh tím, že vykoupí většinu vakcín, které jsou v současné době vyráběny pro jejich vlastní populaci.“ Návrh Indie a Jihoafrické republiky nyní podporuje více než polovina členských států Světové obchodní organizace, stejně jako Organizace spojených národů a humanitární agentury po celém světě.

Tato kampaň je první, kdy dárci a podporovatelé jezuitských děl spolupracovali s partnery projektu po celém světě. Otec Jörg Alt SJ jako jeden z iniciátorů řekl: „Chceme-li zvítězit v boji proti pandemii, nesmí to být o bohatých proti chudým. Jde o celosvětové společné dobro všech. S jezuitskými agenturami ve Španělsku a Velké Británii se chceme pokusit vymanit naše vlády z „klubu blokátorů“. Abychom šli příkladem, jako přátelé a podporovatelé v Evropě spolupracujeme s našimi partnery projektu v rozvojových zemích v této oblasti advokacie!“


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / Germany.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
26.4.2021 Tovaryšstvo Ježíšovo působí v Mikronésii již sto let
22.6.2020 Misie pod palmami
24.10.2019 Křížová cesta za Amazonii
26.7.2019 P. Hans Putman SJ se ohlíží na léta svého kněžského působení
15.7.2019 Působení jezuitů v Bělorusku a na SibiřiIgnaciánský rok
20. 5. 2021 - 31. 7. 2022Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl Za krásu manželství
Modleme se mladé lidi, kteří se s podporou celého křesťanského společenství připravují na manželství: ať rostou ve velkodušné, věrné a trpělivé lásce.
Národní úmysl Děkujeme za rodiče, dobré učitele, katechety a kněze a prosíme, aby s nadšením a s radostí připravovali děti na přijetí svátostí.
více »

Nejbližší akce

Jarní setkání pro zájemce o jezuitský řád


Kněžské svěcení Petra Hrušky a Samuela Privary


Evropský Magis 2021


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro řeholní sestry


Duchovní cvičení v tichu podle sv. Ignáce


Ignaciánská duchovní cvičení, vede P. Josef Čunek SJ


Duchovní cvičení pro všechny


více »

Kalendárium

Schází se 1. generální kongregace

Památka sv. Aloise Gonzagy

Úmrtí Jana Tesánka


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil