Články / Aktuality Dnes je 18. 5. 2021  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Ignácovu jeskyni v Manrese zdobí mozaiky otce Rupnika

Středa, 21.4.2021
Manresa. Slovinský jezuita a umělec P. Marko Rupnik a jeho tým vyzdobili kapli v jeskyni svatého Ignáce v Manrese mozaikami.


Dílo, které se v těchto dnech dokončuje, zaujme ty, kdo je kontemplují, silou svého poselství, krásou a procesem tvorby. Více než pět set padesát metrů čtverečních mozaik, které ukazují pouť křesťana skrze duchovní cvičení. „Plán cesty modlitby,“ vysvětlil otec Rupnik, „ve které člověk postupuje od deklarovaného katolicismu k žité víře.“

Dílo je plné detailů, všechny mají svůj význam. Mnoho z nich úzce souvisí s ignaciánskou spiritualitou. Umělec však definoval toto dílo především jako prostor setkání. P. Marko Rupnik vysvětlil, že mozaika je mimořádným uměním, které s sebou nese společnou zkušenost. „Zkušenost církve jako společenství lidí, které vyjadřuje, kdo jsme.“ Materiály, které používá, pocházejí z celého světa; tato technika je dialogem s kamenem. „První lekcí, jak kámen řezat, je brát ho s láskou a něhou.“

Možnost vykonávat tuto práci přímo na místě, kde svatý Ignác z Loyoly začal psát knihu duchovních cvičení, představuje pro tohoto jezuitského umělce dar, který přijímá s „nesmírnou vděčností“ a také jako „vyvrcholení toho, na co celý svůj život myslel a co studoval“.

Na konci března věnovali otec Marko Rupnik a jeho tým svůj čas, aby představili svoji práci médiím a zástupcům města Manresa a Tovaryšstva Ježíšova. Mozaiky jsou umístěny v osmi postranních kaplích. Jedna bude také na vnitřní stěně vstupních dveří, ta bude věnována podobenství o rozsévači.

Po dokončení instalace mozaik probíhají práce na osvětlení a úklidu. Otevření prostor pro veřejnost je naplánováno na duben, slavnostní inaugurace se bude konat v den svatého Ignáce 31. července za přítomnosti generálního představeného Tovaryšstva Ježíšova P. Artura Sosy.

Přestavba interiéru svatyně je součástí oslav Ignaciánského roku, který připomíná pět set let od obrácení svatého Ignáce a potrvá od května 2021 do července 2022. Je to současně pět set let od příchodu světce do Manresy.

Fotografie z průběhu prací jsou ZDE.


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / Spain.

8

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
10.5.2021 Zahájení Ignaciánského roku se blíží
6.4.2021 Zájem svatého Ignáce o subsaharskou Afriku
1.4.2021 Zájem svatého Ignáce o Konžské království
29.3.2021 Zájem svatého Ignáce o západní Afriku
25.3.2021 Zájem svatého Ignáce o EtiopiiNáš tip


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Za finanční svět
Modleme se, aby ti, kdo nesou odpovědnost za finance, spolu s vládami usměrňovali finanční oblast a chránili občany před nástrahami s nimi spojenými.
Národní úmysl Děkujeme za mariánská poutní místa a prosíme, aby na nich lidé skrze Pannu Marii snadno nacházeli cestu ke Kristu.
více »

Nejbližší akce

Zahájení Ignaciánského roku


Jarní setkání pro zájemce o jezuitský řád


Kněžské svěcení Petra Hrušky a Samuela Privary


Evropský Magis 2021


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní obnova s P. Jiřím Pleskačem


Duchovní cvičení pro všechny


Duchovní cvičení pro seniory, vede P. Milan Palkovič


Duchovní cvičení pro všechny


více »

Kalendárium

Památka Panny Marie della Strada


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil