Články / Názory Dnes je 25. 9. 2021  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Názory

         A     A     A

Vytvářet osobní prostor mimo internet

Středa, 26.5.2021
Svatý Ignác a internet VI

Pavel Ambros

Kdykoliv přistupujeme k internetu, položme si otázku, jak bohatý, nápaditý a tvořivý je a může být život mimo prostor virtuálního světa. Spočítejme si tu a tam: čas odpojení od internetu (offline) s časem připojení na internet (online). Před každým z nás stojí úkol pečovat o svoji kulturu života. Budeme mít vrch nad online a můžeme mít poslední slovo při vytváření vlastního prostoru offline? Zachovejme si vliv na své hospodaření s časem, abychom zcela neztratili čas, který můžeme věnovat svému vnitřnímu životu. Neudeřila již hodina rozvíjení základních rozměrů duchovního života a digitálního životního stylu pro křesťana důstojného? Zahrňme proto vědomě do svého života okamžiky, v nichž budeme zakoušet své lidství bez počítače nebo jiných technologií komunikace, získávání informací a zábavy. Najděme svůj osobní životní rytmus, kde se střídá práce, zábava i odpočinek. Když věnujeme čas modlitbě, odpočinku v přírodě nebo styku s přáteli či milovanými lidmi, když zakoušíme intimitu setkávání a jednoduchého bytí spolu, zabraňme rušivým prvkům, vypněme tyto technologie. Víme, jak jsou nastaveny? Tak, aby nás probudily k usilovnější pozornosti na vedlejší věci. Strhávají nás k zájmům, které jsou do nich vkládány (vědomě či nevědomě) za účelem zisku. Nemusíme je nechat vyzvánět všude, kde se hneme. Nestojí to za šňupec tabáku v porovnání s tím být sami, s druhými a Bohem! Nebo se jednoduše dostaneme do klepet internetu a on nám stačí kápnout utrejchu do srdce!

„Jindy si může během jídla předsevzít jinou úvahu, buďto ze života svatých nebo z jiného zbožného nazírání nebo o nějaké záležitosti, kterou má vykonat. Neboť tím, že se soustředí na tuto věc, bude pociťovat méně potěšení a méně vychutnávat tělesný pokrm.“ (Duchovní cvičení č. 215)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
11.9.2021 Kurz duchovního doprovázení 2021–2022
16.8.2021 Duchovní cvičení v Bělorusku
3.8.2021 Centrum spirituality ve španělské Manrese
11.6.2021 Láska jako vášnivé zaujetí Boha pro člověka
11.6.2021 To, co je vevnitř, se nakonec projeví navenekIgnaciánský rok
20. 5. 2021 - 31. 7. 2022


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Za udržitelný životní styl
Modleme se, abychom se my všichni odvážili zvolit si skromný životní styl šetrný k přírodě a radovali se při pohledu na mladé lidi, kteří o to odhodlaně usilují.
Národní úmysl Děkujeme za církevní školství a prosíme za stále kvalitnější prostředí v církevních školách, kde se tisíce dětí mohou poprvé setkat s živou vírou v Krista.
více »

Nejbližší akce

První česko-slovenské setkání pro zájemce o jezuitský řád


Co nám dnes může nabídnout svatý Ignác?


Jezuité v proměnách staletí


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro všechny


Duchovní cvičení pro seniory, vede P. Jan Mach


Kněžské exercicie


Kněžské exercicie


více »

Kalendárium

Schválení Tovaryšstva Ježíšova


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil