Články / Aktuality Dnes je 28. 9. 2021  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Osobnosti české církve: Adolf Kajpr

Úterý, 1.6.2021
Praha. Dominikánská 8 jako místo vzdělání a kultury při klášteře sv. Jiljí v Praze zve v úterý 1. června od 19.30 hodin na besedu o P. Adolfu Kajprovi SJ. Uskuteční se v barokním refektáři kláštera. Při dodržení podmínek stanovených vládními opatřeními (očkování, aktuální negativní test, případně devadesát dnů od prodělání onemocnění; nošení respirátoru) je možná osobní účast. Debata se bude také streamovat a umisťovat na YouTube kanál.


Hosty pořadu budou P. Petr Havlíček SJ, který působí v Praze; vicepostulátor beatifikačního procesu P. Kajpra SJ Vojtěch Novotný, který je děkanem Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy; a historik Jaroslav Šebek, který se zaměřuje na dějiny českých zemí dvacátého století.

Adolf Kajpr, jezuita, kněz, publicista, vězeň nacistického i komunistického režimu, jeden z řady českých z kněží, kteří svým úsilím o pastoraci a evangelizaci odpovídající době předjímali koncil. Sám vězeň nacistického režimu se po druhé světové válce rezolutně postavil na obranu německých spoluobčanů; v oněch několika málo letech, kdy mohl, se v břitkých polemikách věnoval nejaktuálnějším společenským tématům. „Jeho teologie byla již před koncilem teologií aggiornamenta, poslouchat to dobré v druhém, špatné odmítnout, ale vyhnout se pohrdání a nenávisti a nikdy nezapomínat, že církev ze všech jako první potřebuje stálé vědomí nebezpečí selhání.“ Co z jeho myšlenek a postojů bychom si měli v dnešní době zvlášť připomínat? Co by nám mělo být inspirací?


Zdroj: Dominikánská 8.
Foto: Archiv.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
21.7.2021 Podstatou náboženství je právě žít s Bohem, být mu co nejblíže
11.5.2021 Maria v každodennosti křesťanské víry
4.4.2021 Život zbavený vší pomíjejícnosti a smrtelnosti, to je Bůh
17.2.2021 Kristova křížová cesta
3.2.2021 Pronikám do Boha / So dringe ich in GottIgnaciánský rok
20. 5. 2021 - 31. 7. 2022


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Za udržitelný životní styl
Modleme se, abychom se my všichni odvážili zvolit si skromný životní styl šetrný k přírodě a radovali se při pohledu na mladé lidi, kteří o to odhodlaně usilují.
Národní úmysl Děkujeme za církevní školství a prosíme za stále kvalitnější prostředí v církevních školách, kde se tisíce dětí mohou poprvé setkat s živou vírou v Krista.
více »

Nejbližší akce

Co nám dnes může nabídnout svatý Ignác?


Jezuité v proměnách staletí


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro seniory, vede P. Jan Mach


Kněžské exercicie


Kněžské exercicie


Duchovní obnova s P. Jiřím Pleskačem


více »

Kalendárium

Památka sv. Františka Borgiáše


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil