Články / Aktuality Dnes je 28. 7. 2021  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Koordinátor Ignaciánského roku Pascal Calu SJ

Čtvrtek, 3.6.2021
Řím. Mladý belgický jezuita Pascal Calu se stal koordinátorem jubilejního Ignaciánského roku. Pracuje na generální kurii Tovaryšstva v Římě.


Pro tento úkol si parafrázoval výrok svatého Ignáce: „Pokud celý Ignaciánský rok pomůže třeba jen jedinému člověku přiblížit se ke Kristu, bude to úspěch.“ O své práci vypráví:

„Koordinátorem Ignaciánského roku na generální kurii v Římě jsem se stal překvapivým způsobem. Měl jsem jet do Myanmaru ujmout se svého úkolu, ale pandemie mě zastavila, takže bylo nutné najít nějakou alternativu. Můj provinciál mě poslal do Říma, abych během Ignaciánského roku pracoval v kanceláři, která se na generální kurii věnuje komunikačním prostředkům. Zcela jiné prostředí a apoštolát, než bylo původně plánováno.

Je pro mě inspirativní, že se Ignácovi stalo něco podobného. Chtěl jít na východ, ale z Benátek nevyplouvaly žádné lodě. První společníci se tedy rozhodli jít do Říma a nabídnout se papeži. A potom byl Ignác proti své touze zvolen prvním generálem, což znamenalo, že zůstal v Římě v „kancelářském zaměstnání“, zcela odlišném od jeho původního přání být blízko lidem, ke kterým bude poslán. Je pro mě inspirující myslet na tuto část Ignácova života. Stejně jako on jsem chtěl jít na východ, ale nemohl jsem, a přišel jsem do Říma a skončil jsem u „kancelářské práce“. Odtud měl Ignác široký rozhled na světové Tovaryšstvu a já jsem rád, že mám podobnou zkušenost, dostávám mnoho informací z celého světa a hodně se od Tovaryšstva jako celku učím.

Co by dělal svatý Ignác v letech 2021 až 2022? Jak by se zapojil do různých událostí jubilejního roku?

Ignác by nechtěl být ve světle reflektorů. Svolil by jen tehdy, kdyby to bylo pro dobro duší, kdyby to pomohlo lidem přiblížit se ke Kristu. Nesoustředil by se na minulost, ale spíše na současnost a budoucnost. Jak se můžeme dívat na svět, na své bratry a sestry, církev, Boha a na nás jinak?

Celý rozhovor v angličtině je ZDE.


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / Hungary.

8

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
26.7.2021 Umělecká výzdoba chodby na generální kurii
12.7.2021 Na generální kurii Tovaryšstva Ježíšova se hovořilo o restorativní spravedlnosti
9.6.2021 Být jezuitou v Pamploně
20.5.2021 Ignaciánský rok: Rozhovor s P. Arturem Sosou
12.5.2021 Nová kniha otce generála Artura Sosy SJIgnaciánský rok
20. 5. 2021 - 31. 7. 2022Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Za přátelství ve společnosti
Modleme se, abychom i v okolnostech sociálního, ekonomického a politického napětí nabyli odvahu a odhodlání vést dialog a nabízet přátelství.
Národní úmysl Děkujeme Bohu za mladé lidi a prosíme, aby obdařil jejich srdce novou milostí a aby dobře rozlišovali podstatné kroky ve svém životě. Modleme se také za organizátory, hosty a samotné účastníky Celostátního setkání mládeže v Hradci Králové.
více »

Nejbližší akce

Poutní mše svatá


Koncert „Pocta svatému Ignáci“


Evropský Magis 2021


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovně rekreační pobyt zrakově postižených


Duchovní cvičení pro pedagogy a katechety


Duchovní cvičení pro vysokoškoláky


Duchovní obnova pro varhaníky a chrámové zpěváky


více »

Kalendárium

Smrt sv. Ignáce

Památka Petra Fabera


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil