Články / Aktuality Dnes je 28. 7. 2021  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Výstava k jubilejnímu roku Tovaryšstva Ježíšova v Petrohradu

Pondělí, 14.6.2021
Petrohrad. Dne 3. června byla v ruském Petrohradu zahájena výstava k Ignaciánskému roku. Je nazvaná „Ad maiorem Dei gloriam: ke slavnému jubileu jezuitského řádu“ a je ke zhlédnutí v Ruském státním muzeu dějin náboženství v srdci Petrohradu až do 12. září. Věnuje se apoštolskému životu Tovaryšstva Ježíšova v minulosti i současnosti, od jeho slavných časů v ruské říši až po současnou skromnou přítomnost.


Expozice a doprovodný katalog představují bohatý sortiment církevních artefaktů, litografických tisků, fotografií a videoprojekcí, které jsou v prostorách muzea od sovětských dob, kdy bylo muzeum pojmenováno jako Státní muzeum ateizmu a náboženství.

Obzvláště zajímavé jsou četné knihy a tisky, které patřily jezuitským univerzitám v Polotsku, Vilniusu a dalších městech ruské říše v době útlaku Tovaryšstva až do vyhnání jezuitů v roce 1815. Dále návštěvníci uvidí více dvě stě barevných obrázků, prezentovaných v tiskové podobě a prostřednictvím digitálních displejů, které představují současné aktivity Tovaryšstva Ježíšova v Rusku.

Současným jezuitům je věnována zvláštní pozornost. Jsou zde představeni papež František; kardinál Sigitas Tamkevičius z Litvy, který strávil mnoho let na Sibiři jako politický vězeň; biskup Joseph Werth jako jeden z prvních tří biskupů vysvěcených v roce 1991 při obnovení církevních struktur v tehdejším Sovětském svazu; zesnulý Miguel Arranz, který je v Rusku dobře známý svými spisy a spoluprací s Leningradskou pravoslavnou akademií během sovětských časů jako světoznámý znalec liturgie východního obřadu.


Zdroj/Foto: Světové Tovaryšstvo.

8

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
1.7.2021 Přiblížilo se blahořečení P. Philippa Jeningena SJ
23.6.2021 Zásady ignaciánské spirituality, které přitahují
10.6.2021 Poštovní známka k Ignaciánskému roku
8.6.2021 Zrnka ze života, poslání a utrpení Jacqua Berthieua
26.5.2021 Proces blahořečení P. Martina Středy SJ pokročilIgnaciánský rok
20. 5. 2021 - 31. 7. 2022Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Za přátelství ve společnosti
Modleme se, abychom i v okolnostech sociálního, ekonomického a politického napětí nabyli odvahu a odhodlání vést dialog a nabízet přátelství.
Národní úmysl Děkujeme Bohu za mladé lidi a prosíme, aby obdařil jejich srdce novou milostí a aby dobře rozlišovali podstatné kroky ve svém životě. Modleme se také za organizátory, hosty a samotné účastníky Celostátního setkání mládeže v Hradci Králové.
více »

Nejbližší akce

Poutní mše svatá


Koncert „Pocta svatému Ignáci“


Evropský Magis 2021


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovně rekreační pobyt zrakově postižených


Duchovní cvičení pro pedagogy a katechety


Duchovní cvičení pro vysokoškoláky


Duchovní obnova pro varhaníky a chrámové zpěváky


více »

Kalendárium

Smrt sv. Ignáce

Památka Petra Fabera


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil