Články / Aktuality Dnes je 25. 9. 2021  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Služba nemocným koronavirem

Pondělí, 28.6.2021
Vilnius. Mladý jezuita Lukas Ambraziejus vypráví o své misi v pečovatelském domě ve Vilniusu.


"My jezuité ve Vilniusu jsme vlastně v karanténě žili docela pohodlně ve velké radostné domácnosti. Vždy jsme měli možnost jít ven. Přesto jsem tyto výsady pociťoval také jako ztrátu: nesdílel jsem břemeno situace se svými sestrami a bratry. Ale můj svět byl malý. Uvědomil jsem si, že v nouzovém stavu ošetřovatelské stanice bych se o Boží přítomnosti dozvěděl více než ve svém uspořádaném pokoji. Rozhodl jsem se tedy dobrovolně pracovat v ošetřovně nemocných koronavirem v Marijampolė, později v domově sociální péče v Uteně. To bylo před více než pěti měsíci.

Ozvalo se zvláštní volání o pomoc. Když se koronavirus na konci listopadu dostal do pečovatelského domu Panny Marie, tucet zdravotních sester a téměř všech čtyřicet obyvatel domu ihned onemocnělo. Sestry musely s horečkou zůstat v posteli. Nemocní obyvatelé zůstali bez životně důležité péče. Když jsem dorazil, byl jsem ubytován v domě pro hosty s dalšími dobrovolníky. Několik dobrovolníků z jiné řeholní komunity již odešlo, protože se nakazili virem. Všechno vypadalo, jako když dorazíte na bitevní pole.

Ráno jsem byl přidělen na čtyřiadvacetihodinovou směnu; přesně mně ukázali, jak si mám oblékat různé vrstvy ochranného oděvu. Všichni zbývající obyvatelé byli oslabeni virem a potřebovali péči. Při provádění úkonů, jako je výměna ložního prádla, začal po těle okamžitě stékat pot, protože obleky vůbec nepropouštějí vzduch. Obličejový štít zastavil cirkulaci vzduchu. Brýle se neustále zamlžovaly. Po několika hodinách začne kůže na uších a tvářích pálit. Ale mnohem horší byl pohled na vážně nemocné.

A přesto: V práci jsem se cítil šťastný. Jakýkoli pocit stagnace nebo nedostatečnosti se vytratil. Jasně jsem ve svém srdci cítil: Bůh je se mnou. Celou tu dobu jsem nemohl přijímat svaté přijímání. Ale i to mě svým způsobem potěšilo. Byl jsem jedním z milionů lidí, kteří kvůli uzavřeným kostelům neměli přístup ke svátostem. Bylo dobré sdílet společenství s řeholnicemi. Večer jsme s nimi měli dlouhé rozhovory.

Z té doby si odnáším nezapomenutelné okamžiky: Vytrvalá modlitba staré dámy téměř v bezvědomí: „Bože můj, zachraň mě, můj Bože, zachraň mě.“ Moje narozeninová oslava s kolegy z práce s dvaceti pěti kaštany a svíčkami. Hluboké setkání pouhým pohledem na řeholnici, která již nemohla mluvit. Moje vlastní modlitba u těla ženy, která zemřela během mé noční směny. I když jsem se na obou místech, kam jsem byl přidělen, dostal velmi blízko k velmi nemocným lidem, a to i bez ochranných pomůcek, sám jsem nikdy neonemocněl. Strávil jsem Vánoce izolovaný v malé místnosti. Ve skutečnosti jsem byl velmi blízko všem starým lidem, kteří během koronaviru zůstali sami bez návštěv."


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / Lithuania.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
15.9.2021 Jezuité pomáhají po zemětřesení na Haiti
7.9.2021 Mezi migranty v Moskvě
1.9.2021 Dětské centrum v Kyrgyzstánu
26.8.2021 Pomoc migrantům ve Španělsku
14.7.2021 Schody podporují dodržování zákonůIgnaciánský rok
20. 5. 2021 - 31. 7. 2022


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Za udržitelný životní styl
Modleme se, abychom se my všichni odvážili zvolit si skromný životní styl šetrný k přírodě a radovali se při pohledu na mladé lidi, kteří o to odhodlaně usilují.
Národní úmysl Děkujeme za církevní školství a prosíme za stále kvalitnější prostředí v církevních školách, kde se tisíce dětí mohou poprvé setkat s živou vírou v Krista.
více »

Nejbližší akce

První česko-slovenské setkání pro zájemce o jezuitský řád


Co nám dnes může nabídnout svatý Ignác?


Jezuité v proměnách staletí


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro všechny


Duchovní cvičení pro seniory, vede P. Jan Mach


Kněžské exercicie


Kněžské exercicie


více »

Kalendárium

Schválení Tovaryšstva Ježíšova


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil