Články / Aktuality Dnes je 25. 9. 2021  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy




Aktuality

         A     A     A

Boží volání v soustředných kruzích

Pondělí, 19.7.2021
Christian Lefta SJ vypráví o svém povolání do Tovaryšstva Ježíšova.


Narodil jsem se v roce 1993 v Bisaccii v provincii Avellino. Moje matka byla Italka a můj otec Albánec, dětství a dospívání jsem strávil v městečku Andretta, pár kilometrů od Bisaccie v zelené oblasti Irpinia. S Apeninami Kampánie v očích, ale se Středozemním mořem v srdci jsem vyrostl a miloval Gucciniho písně, šachy, filozofii a detektivní příběhy. Citlivý a zdrženlivý, ale také zvědavý a odhodlaný, stejně jako všichni ostatní; myslím si, že jsem stále jakási směs v přeměně.

Dnes jsem znovu uviděl svůj život jako soustředné kruhy, jako postupné rozšiřování obzorů. Fyzická, ale také vnitřní cesta z „malého starého světa“ venkova na daleký sever, vedená touhou, která úpěnlivě prosí, aby byla viděna: být Božím mužem pro ostatní.

Po absolvování střední školy v Sant'Angelo dei Lombardi v létě 2012 jsem si tuto touhu uvědomil, když jsem žil rok rozlišování a služby ve farnosti Lioni a poté na podzim 2013 vstoupil do meziregionálního semináře Posillipa v Neapoli, spojeného s papežskou teologickou fakultou v jižní Itálii, kde jsem prožil pět let formace ke kněžství a studium filozofie a teologie.

Seminář pro mě představuje zkušenost, že bratrství je možné, a dozrávání ve zkušenosti s Bohem skrze objevení ignaciánských duchovních cvičení. Ignaciánský prvek díky přítomnosti jezuitů otevírá otázku týkající se formy mého povolání, která po mně žádá další posun k horizontu: Mám pocit, že povolání do Tovaryšstva představuje „plus“, když se chci stát Božím mužem ve službě ostatním.

Ale podle principu postupných kroků (soustředné kruhy) ještě není čas pro Tovaryšstvo. V září 2018 jsem tedy opustil Neapol a svoji rodnou diecézi Sant'Angelo dei Lombardi a odešel jsem do vily svatého Ignáce v Trentu, kde jsem strávil rok jako dobrovolník v rámci sociálního bytového družstva. Je to silná zkušenost sdílení, která mě nutí růst v lidskosti a která nějak potvrzuje mou touhu po službě.

V srpnu 2019, když jsem stále cítil živou touhu po Tovaryšstvu, uprostřed mnoha vnějších a vnitřních, často nesouhlasných podnětů, jsem díky pomoci svého duchovního otce vykročil vpřed. V říjnu 2019 jsem přivítán v jezuitské komunitě ve vile svatého Josefa v Boloni, abych prožil rok rozlišování konkrétnějj pro Tovaryšstvo v rámci projektu „Na cestě do Damašku“. V průběhu roku je hlavním nástrojem pro rozlišování program exercicií ve všedním životě, který prožívám se studenty vysokých škol v Centru Poggeschi.

V říjnu 2020 jsem vstoupil do noviciátu Evropské středomořské provincie Tovaryšstva Ježíšova v janovské komunitě. Poslední kruh se vůbec neuzavírá, ale otevírá větší horizont k objevení. A cesta pokračuje.


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / Italy.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článek



Související články
12.9.2021 První česko-slovenské setkání pro zájemce o jezuitský řád
29.6.2021 Na Velehradě byli vysvěceni dva noví jezuitští kněží
14.6.2021 Jarní setkání pro zájemce o jezuitský řád
22.4.2021 Myšlenky z dopisu otce generála o podpoře jezuitských povolání
20.4.2021 Nová iniciativa pro podporu povolání do Tovaryšstva Ježíšova



Ignaciánský rok
20. 5. 2021 - 31. 7. 2022






Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Za udržitelný životní styl
Modleme se, abychom se my všichni odvážili zvolit si skromný životní styl šetrný k přírodě a radovali se při pohledu na mladé lidi, kteří o to odhodlaně usilují.
Národní úmysl Děkujeme za církevní školství a prosíme za stále kvalitnější prostředí v církevních školách, kde se tisíce dětí mohou poprvé setkat s živou vírou v Krista.
více »

Nejbližší akce

První česko-slovenské setkání pro zájemce o jezuitský řád


Co nám dnes může nabídnout svatý Ignác?


Jezuité v proměnách staletí


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro všechny


Duchovní cvičení pro seniory, vede P. Jan Mach


Kněžské exercicie


Kněžské exercicie


více »

Kalendárium

Schválení Tovaryšstva Ježíšova


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil