Články / Aktuality Dnes je 25. 9. 2021  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Film Kulhavý poutník

Sobota, 31.7.2021
Řím. Scholastik Chamika Nipun SJ ze Srí Lanky přibližuje film o svatém Ignáci z Loyoly, který natočili jezuitští scholastici, kteří v Římě studují teologii.


„Opustil tento svět obvyklým způsobem.“ Takto otec Polanco oznámil smrt našeho milovaného poutníka - svatého Ignáce z Loyoly. Takto vypadala naše cesta, která začala zvědavostí, když jsme se chtěli více dozvědět o pouti Ignáce z tohoto světa na druhý břeh.

Během lockdownu, kdy byly Ignácovy místnosti pro veřejnost uzavřeny, jsme my, scholastici z koleje del Gesù v Římě, využili příležitosti znovu vyvolat historickou atmosféru a vytvořit krátký historický příběh. Proto jsme několik měsíců studovali Konstituce, Duchovní cvičení a mnoho Ignácových dopisů. Chtěl bych ocenit pomoc a vedení P. Rolphyho Pinta, profesora Institutu spirituality na Gregoriánské univerzitě v Římě, a P. Toma Lucase, který vedl obnovu místností do původní podoby. Výsledkem důkladného bádání bylo, že ve filmu je dokonce možné sledovat Ignácovy stravovací návyky, jak mu je předepsal lékař, a také různé další rozhovory, které se v těchto místnostech konaly.

Film líčí, jak Ignác na smrtelné posteli zkoumal své svědomí. Je to pohyb tam a zpět, který kontroluje, jak žil svůj život na zemi. Byla to náhoda, že doba trvání filmu je patnáct minut, což se poněkud přibližuje dennímu zpytování u jezuitů. Při našem bádání jsme si mohli všimnout, jak Ignácova schopnost rozlišování a životní styl v tomto období měly přímé vazby na jeho duchovní cvičení. Film tedy ukazuje duchovní hnutí v ústraní během čtyř týdnů duchovních cvičení. Bude to tedy také zážitek z pouti pro všechny, kdo film sledují; rozšifrovat symboly, někdy skryté, všímat si pravidel z duchovních cvičení. Vzhledem k tomu, že jde o krátký film, myslíme si, že by mohl být použit jako shrnutí pro exercitanty na konci ignaciánských duchovních cvičení spolu s doprovodným vysvětlením toho, kdo dává exercicie, aby exercitant rozpoznal skryté prvky ignaciánské spirituality; film nabízí zážitek místa, kde světec žil a vytvořil mnoho dokumentů Tovaryšstva.

Dále je možné se přiučit, jak někoho duchovně vést, pozorováním toho, jak Ignác používá různé metody pro různé lidi s různými schopnostmi. Konkrétně jsme mohli vidět, jakou trpělivost měl Ignác s Isabelou Roserovou, jednou ze tří žen, která chtěla být přidružena k Tovaryšstvu. Během této doby Ignác čelil mnoha výzvám rozšiřující se kongregace a velkým požadavkům ze strany papežství. Jeho dopisy dokázaly držet společníky pohromadě a povzbudit ty, kteří měli problémy s vlastní formací. Jeho neútěchy a útěchy jsou na tom velmi dobře viditelné.

Film je Ignácovou sebereflexí ve formě vyprávění. Většina slov je vybrána z jeho spisů. Film je natočen jak v angličtině, tak v italštině, ale jsme více než rádi, že je scénář k dispozici těm, kteří chtějí přeložit vyprávění do svých vlastních jazyků, aby bylo k dispozici místním exercitantům. Zvláště děkuji otci Cecilovi Azzopardimu za jeho trvalou podporu a vedení. Upřímné díky otcům Orlandovi Torresovi a Keithovi Abranchesovi za jejich povzbuzení bývalého a současného rektora koleje del Gesù. Zvláštní poděkování patří P. Johnu Dardisovi a členům tiskového střediska generální kurie v Římě.

Je to příběh inspirovaný skutečnými událostmi ze života kulhavého poutníka, který se opírá o Boha, zcela mu důvěřuje a vyzývá nás všechny, abychom byli poutníky neustálým rozlišováním duchů. Do filmu jsou včleněny krásné hudební skladby nahrané v Polsku. Všichni doufáme, že toto naše pokorné úsilí může během požehnaného Ignaciánského roku duchovně obohatit každého z vás, diváků.


Zdroj/Foto: Světové Tovaryšstvo.
Film v angličtině je ke zhlédnutí ZDE.

8

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
31.8.2021 Salvadorská církev bude mít nové blahoslavené
4.8.2021 Loyolská Kaple obrácení byla znovu otevřena
1.7.2021 Přiblížilo se blahořečení P. Philippa Jeningena SJ
23.6.2021 Zásady ignaciánské spirituality, které přitahují
14.6.2021 Výstava k jubilejnímu roku Tovaryšstva Ježíšova v PetrohraduIgnaciánský rok
20. 5. 2021 - 31. 7. 2022


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Za udržitelný životní styl
Modleme se, abychom se my všichni odvážili zvolit si skromný životní styl šetrný k přírodě a radovali se při pohledu na mladé lidi, kteří o to odhodlaně usilují.
Národní úmysl Děkujeme za církevní školství a prosíme za stále kvalitnější prostředí v církevních školách, kde se tisíce dětí mohou poprvé setkat s živou vírou v Krista.
více »

Nejbližší akce

První česko-slovenské setkání pro zájemce o jezuitský řád


Co nám dnes může nabídnout svatý Ignác?


Jezuité v proměnách staletí


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro všechny


Duchovní cvičení pro seniory, vede P. Jan Mach


Kněžské exercicie


Kněžské exercicie


více »

Kalendárium

Schválení Tovaryšstva Ježíšova


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil