Články / Aktuality Dnes je 20. 10. 2021  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Pomoc migrantům ve Španělsku

Čtvrtek, 26.8.2021
Barcelona. Při své návštěvě Barcelony na přelomu července a srpna zavítal P. Arturo Sosa do působiště Nadace Migra Studium, která slouží uprchlíkům a migrantům v nejistých situacích. Koordinátorem díla je P. Pau Vidal SJ, který na následujících řádcích vypráví o této činnosti jako o jednom z mnoha příkladů, jak Tovaryšstvo Ježíšovo plní své poslání vůči uprchlíkům po celém světě.


„Před osmnácti lety se jezuité ve španělské Barceloně rozhodli otevřít sociální centrum pro uprchlíky a migranty. Za tímto účelem zrekonstruovali budovu v centru města, která dříve sloužila jako jezuitská rezidence. Od té doby je posláním Nadace Migra Studium, která je součástí jezuitské migrační služby, hájit, doprovázet a sloužit mnoha lidem, kteří po měsících nebo letech migrace dorazí do Barcelony s nadějí na vybudování lepší budoucnosti. Při příjezdu do Španělska se nejzranitelnější migranti setkávají s mnoha obtížemi kvůli velmi restriktivním imigračním zákonům a často rasistickým postojům, se kterými se setkávají ve společnosti poznamenané nepřátelstvím vůči cizincům. V této souvislosti jim jezuité nabízejí otevřené dveře.

Tisíce lidí každý rok projdou dveřmi Nadace Migra Studium, aby absolvovaly lekce španělštiny a přihlásily se na kurzy elektrikářství, vaření a instalatérství. V Migra Studiu mohou také získat právní poradenství, zahájit proces legalizace a účastnit se rekreačních a kulturních aktivit. Jakmile projdou dveřmi, jsou doprovázeni a podporováni, aby mohli uplatnit svá práva.

V roce 2017 zahájilo Migra Studium projekt Hospitalaris, který poskytuje ubytování uprchlíkům a migrantům v soukromých domech. Od té doby se více než sedmdesát migrantů může podílet na každodenním životě těchto domovů, kde se mohou naučit španělsky a katalánsky, rozšířit svou síť vztahů a denně sdílet zkušenosti a znalosti svých hostitelů.

Lidé jsou vždy schopni růst a stát se lidštějšími, když přijímají ostatní, zvláště ty, které mohou vnímat jako cizí lidi. V křesťanské tradici známe příběh, jak Abraham jako nomád v poušti nevědomky přijal samotného Boha jako hosta.

Svatý Peter Klaver, který se narodil v katalánské vesnici Verdú, se po celá desetiletí s něžnou péčí věnoval tělu i duši zotročených Afričanů, kteří dorazili na americký kontinent. Před lety, když byl mladým studentem, byl Klaver svědkem fungování otrokářských lodí a nechvalně známého obchodování s lidmi právě v Barceloně. Už tehdy se cítil povolán následovat Ježíše tím, že se postavil na stranu obětí.

Leckteří z nás v týmu Migra Studia mají dobře na paměti Klaverův příklad. Až do konce svého života projevoval vytrvalost, houževnatost a oddanost ve službě utlačovaným Afričanům. Je trvalou připomínkou toho, jak a proč musíme dnes věrně zůstat při těch, kteří nejvíce trpí prostřednictvím globálního kapitalistického systému, který vylučuje a zabíjí. Každý den pracujeme na zmírnění utrpení, odsouzení nespravedlnosti a vytváření nových horizontů pro migranty. Snažíme se změnit struktury, které tak odsuzují k chudobě a vyloučení a nutí podnikat strastiplné migrační cesty, a poté, až konečně dorazí do Španělska, žít v neregulérní administrativní situaci.

Cítíme, že jsme součástí široké sítě osob a skupin, které po staletí kráčely ve stopách Ježíše z Nazareta při obraně těch nejzranitelnějších: Pedro Arrupe, Peter Klaver, Ignác z Loyoly a mnoho dalších, kteří úplně věnovali své životy, aby byl svět lidštější a božštější, svět otevřených dveří."


Zdroj/Foto: Světové Tovaryšstvo.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
15.9.2021 Jezuité pomáhají po zemětřesení na Haiti
7.9.2021 Mezi migranty v Moskvě
1.9.2021 Dětské centrum v Kyrgyzstánu
14.7.2021 Schody podporují dodržování zákonů
7.7.2021 Zemřel vězněný indický jezuita otec Stan SwamyIgnaciánský rok
20. 5. 2021 - 31. 7. 2022


Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl Učedníci – misionáři
Modleme se, aby se všichni pokřtění zapojili do díla evangelizace a svědectvím života, z kterého vane evangelium, se nabídli k misijnímu poslání.
Národní úmysl Děkujeme za Papežská misijní díla a prosíme za všechny křesťany, aby přijali výzvu k misijnímu poslání doma i ve světě, nejen příspěvkem do sbírky na misie.
více »

Nejbližší akce

Bez cenzury o problémech v duchovním životě


Improvizace na jezuitská témata


více »

Nejbližší duchovní akce

Kněžské exercicie


Kněžské exercicie


Exercicie se sv. Ignácem, vede P. Ladislav Nosek SJ


Jednodenní duchovní obnova pro zaměstnance Charity


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil