Články / Aktuality Dnes je 8. 8. 2022  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Duchovní obnova s tvořivými prvky

Pondělí, 7.2.2022
Dublin. Ve dnech 3. až 8. ledna se v dublinském Rathmines konala ignaciánská duchovní obnova pro mladé dospělé nazvaná „Stvoření“, jejíž součástí byly rozmanité tvořivé prvky. Pořádala ji skupina mladých laiků Faber Companions, kteří společně žijí a zabývají se spiritualitou svatého Ignáce z Loyoly. Pro jedenáct účastníků to byla příležitost zamyslet se nad uplynulým rokem 2021, dostat se do kontaktu „s dítětem v sobě“ a vytvořit různé umělecké formy individuálně i kolektivně. Téma obnovy bylo inspirováno druhým týdnem ignaciánských duchovních cvičení včetně kontemplace Ježíše v evangeliích a výzvy k jeho následování.


Chloe Lubinski jako vedoucí této aktivity a členka skupiny Faber Companions duchovní obnovu organizovala. Poznamenává, že první část duchovní obnovy zahrnovala rozjímání o vtělení, cestě mudrců a raném životě Ježíše, spolu s tvořivými aktivitami, jejichž výsledky měly dále vstoupit do těchto příběhů. Procházka po Bray Head v hrabství Wicklow pomohla účastníkům oživit fyzickou a duchovní cestu. Chloe říká:

„Bylo by tak snadné duchovní obnovu zrušit, protože případy Covidu-19 letos opět přibývaly. Ale opravdu mě dojalo, jak moc jsme se přesto chtěli a potřebovali setkat. Stále jsme jako komunita byli rozhodnuti vstoupit do tohoto hlubšího, záměrného prostoru, i když to znamenalo trávit venku v mrazu celé hodiny. Být spolu, vytvářet umění a ponořit se do srdce evangelií bylo naléhavější a lákavější než pohodlí.“

V druhé části obnovy se účastníci zapojili do spousty improvizačních her, z nichž vznikl krátký film. Chloe také pomohla účastníkům vyjádřit a pojmenovat jejich nejhlubší touhy a obavy a zažít souhru mezi radostí a bojem jejich života. Duchovní obnova skončila důvěrným sdílením a zhodnocením týdne a mší svatou s P. Mylesem O’Reilly SJ v kapli Panny Marie v Rathmines.

Chloe přemítá o léčivém a silném zážitku:

„Bylo krásné být svědkem výronu kreativity, který přišel v reakci na to, že jsme si dali prostor, abychom skutečně objasnili, vyjádřili a podělili se o to, co se děje v našich srdcích a životech s Bohem a mezi sebou navzájem. Básně, písně, filmy a povzbuzení, víra, síla a poctivost skupiny byly pro každého člověka neuvěřitelně poučné. Stejně jako mágové spolu otevřeně kráčet na naší cestě ke Kristově hvězdě v životě každého z nás je jen ochutnávkou nebe – a zábleskem toho, jak je možné hluboce prožít společenství. Moc se těším na další.“

Gavin Thomas Murphy, který byl účastníkem obnovy, přemítá o své zkušenosti:

„Byl jsem o něco starší než ostatní účastníci, takže jsem se při příchodu na obnovu cítil trochu nervózní. Byl jsem však mile překvapen, protože mě všichni okamžitě přivítali s otevřenou náručí. Chloe a Faberova komunita odvedli tak dobrou práci, když udrželi naši skupinu pohromadě. Zjistil jsem, že se dívám na duchovní cvičení novým způsobem – bylo to poprvé, co jsem se mohl hluboce vžít do raného Ježíšova života, a byla to uzdravující zkušenost dostat se do kontaktu „s dítětem v sobě“ a nechat je být hlubokým zdrojem kreativity. Chlapci v Rathmines nám všem byli tak nápomocní a vstřícní. Spolu s tím, že nás provedli nápaditými kontemplacemi a kreativními cvičeními, nám poskytli prostředky potřebné k přebývání venku, stejně jako čaj a kávu a oheň na zahájení.“

Kreativní skupina Faberovy komunity se těší na to, že se budou každý týden navzájem sdílet se svým uměním a budou pokračovat v posilování své křesťanské komunity.


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / Ireland.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
18.7.2022 Kurz duchovního doprovázení 2022–2023
11.7.2022 Mezinárodní sympozium o duchovních cvičeních
24.6.2022 O Božském Srdci
17.5.2022 Jak farnost naslouchá Bohu?
16.2.2022 Vzdělávací program o čtení Písma v pražském dominikánském klášteřeIgnaciánský rok
20.5.2021-31.7.2022
Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže Za malé a střední podnikatele
Modleme se, aby malí a střední podnikatelé, vážně zasažení hospodářskou a sociální krizí, našli prostředky nezbytné k pokračování svého podnikání ve službách okolí, ve kterém žijí.
Národní úmysl Za lidi na dovolených
Modleme se za všechny, kteří se vydávají na cesty za poznáním a rekreací, aby Boha nalezli v kráse přírody i vznešenosti umění.
více »

Nejbližší akce

Pouť spolupracovníků a přátel jezuitů


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro vysokoškoláky


Duchovní cvičení, vede Mons. Pavel Posád


Liturgické exercicie pro kněze


Duchovní cvičení pro řeholní sestry všech řádů a kongregací


více »

Kalendárium

Xaver v Japonsku

První sliby na Montmartru


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil