Články / Aktuality Dnes je 8. 8. 2022  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Znovuzrození skrze práci

Úterý, 14.6.2022
Neapol. V neapolské čtvrti Scampia se nachází Centrum Alberta Hurtada, které zde funguje od devadesátých let dvacátého století. V tomto středisku probíhá pastorační činnost, která se vyznačuje silným sociálním cítěním. Svými kulturními a pracovními příležitostmi přispívá k pozitivním změnám v dané oblasti. V centru našlo práci deset lidí.


Mimmo pochází z Pozzuoli. Je mu čtyřicet tři roků, je ženatý, má dvě děti ve věku čtyři a deset let. První smlouvu o spolupráci s centrem podepsal v roce 2010 a poté od roku 2014 nastoupil na částečný úvazek na dobu určitou. Tuto příležitost objevil náhodou, doslechl se o ní od učitele knižní vazby a restaurování. V Hurtadově centru absolvoval kurz.

„S manželkou jsme vystudovali restaurování kulturního dědictví. Tato oblast nás zaujala, jsme manuálně zruční,“ vysvětluje. Opravami knih, sešíváním textů a dalšími drobnými restaurátorskými pracemi „dosáhneme toho, že jsou texty znovu použitelné. Jsou to knihy od osmnáctého století dále.“ Práce začíná roztrhanou knihou. „Posoudíme, co dělat, staré prošívání se demontuje, papíry se opraví japonským papírem, pak se ručně sešijí a tam, kde je to možné, se opraví původní obálky. Pak studujeme grafiku a materiály, abychom vyrobili deníky, časopisy, držáky na pera a rámy. Je to práce, která mi dává možnost vydělávat peníze a uživit rodinu. Je to práce, která s příchodem počítačů vyšla z módy, ale mám ji moc rád a rozhodně je kreativní.

Práce v centru mi dala příležitost objevit Scampii, lidi, kteří tam žijí, a jezuitský projekt, což jsou oblasti, o kterých jsem nic nevěděl. Potkal jsem lidi s různými těžkostmi, někteří přicházeli z vězení. Společně jsme realizovali projekty na rehabilitaci vězňů a jejich integraci do společnosti. Tyto zkušenosti jsou skutečně obohacující a smysluplné.“


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / Italy.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
15.6.2022 Síť Comparte pomáhá rolníkům v Latinské Americe
26.5.2022 Výroční zpráva Jezuitské služby uprchlíkům v Římě
10.5.2022 Regionální koordinační setkání Jezuitské služby uprchlíkům
3.5.2022 Kdo jsou dobrovolníci Jezuitské služby uprchlíkům v Řecku?
2.5.2022 Ředitelka Jezuitské služby uprchlíkům v Řecku vypráví o práci v AténáchIgnaciánský rok
20.5.2021-31.7.2022
Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže Za malé a střední podnikatele
Modleme se, aby malí a střední podnikatelé, vážně zasažení hospodářskou a sociální krizí, našli prostředky nezbytné k pokračování svého podnikání ve službách okolí, ve kterém žijí.
Národní úmysl Za lidi na dovolených
Modleme se za všechny, kteří se vydávají na cesty za poznáním a rekreací, aby Boha nalezli v kráse přírody i vznešenosti umění.
více »

Nejbližší akce

Pouť spolupracovníků a přátel jezuitů


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro vysokoškoláky


Duchovní cvičení, vede Mons. Pavel Posád


Liturgické exercicie pro kněze


Duchovní cvičení pro řeholní sestry všech řádů a kongregací


více »

Kalendárium

Xaver v Japonsku

První sliby na Montmartru


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil