Články / Aktuality Dnes je 1. 4. 2023  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Jezuitsko-anglikánská pomoc ukrajinským uprchlíkům

Středa, 12.10.2022
Maďarsko. Americký kněz maďarsko-polského původu, jeho anglický biskup v Evropské anglikánské diecézi v Bruselu, anglikánská komunita v Budapešti a maďarští jezuité vytvořili společný ekumenický projekt na pomoc uprchlíkům v zakarpatské oblasti Ukrajiny.


„Jezuité mě naučili myslet,“
říká reverend Frank Hegedűs, který v roce 1971 ukončil vysokoškolské studium na jezuitské Saint Louis University ve Spojených státech a poslední desetiletí slouží jako pastor a oblastní děkan anglikánské episkopální církve svaté Markéty v Maďarsku. Měl několik příležitostí spolupracovat s maďarskými jezuity, většinou vedl svatby a křest.

Není proto nečekané, že když došlo na ekumenické partnerství na pomoc ukrajinským uprchlíkům, ihned myslel na členy Tovaryšstva Ježíšova. Reverend Frank poté kontaktoval ředitele Maďarské jezuitské služby uprchlíkům Szabolcse Sajgó SJ a navrhl mu odbornou i finanční spolupráci. Jeho iniciativa vyšla z letošní postní a velikonoční výzvy biskupa anglikánské diecéze v Evropě Roberta Innese, aby pomáhal lidem v nouzi. „Moje každoroční postní výzva běžně směřuje pouze k členům naší diecéze a obvykle vynese asi patnáct tisíc eur. Letošní výzva byla rozšířena i na velikonoční dobu. Spojili jsme se s anglikánskou misijní agenturou, inzerovali jsme ji po celém anglikánském světě a ve výsledku jsme získali více než tři sta tisíc eur. Lidé reagovali s opravdovou velkorysostí,“ říká biskup. Klíčovým faktorem úspěchu byla skutečnost, že letošní sbírka se zaměřila na potřeby Ukrajinců postižených válkou. Vzhledem k tomu, že práce diecéze na Ukrajině je omezená, bylo nejlepší pomoci s humanitárními operacemi na Ukrajině prostřednictvím jiných ekumenických partnerů. Diecéze darovala prostředky Charitě a pak přišla iniciativa otce Franka Hegedűse spolupracovat s jezuity. „Mají dobrou pověst pro svou angažovanost pro evangelizaci a vzdělávání a oddanost sociální spravedlnosti. Obzvláště jsem ocenil spolupráci s jezuitskými kolegy v Bruselu v ekumenické kapli pro Evropu, která slouží úředníkům Evropské unie,“ vysvětluje biskup Robert, proč na spolupráci okamžitě pozitivně reagoval.

Pokud jde o samotný projekt, jeho cílem je postavit zahradní pavilon pro uprchlíky v Užhorodu v zakarpatské oblasti Ukrajiny. Jednou z partnerských organizací Maďarské jezuitské služby uprchlíkům je místní katolická kolej, kterou od vypuknutí rusko-ukrajinské války obývá více než šedesát uprchlíků. Protože je tamní zahrada pro uprchlíky nepoužitelná, začali místní stavět větší zahradní altánek – s topením a chlazením nezávislým na plynu –, kde by se mohl odehrávat komunitní život. Kromě toho kaple koleje, která je místem modliteb i pro uprchlíky, potřebuje rekonstrukci a nábytek, takže celý projekt stojí šest tisíc tři sta eur, z čehož United Society Partners in the Gospel pokrývá pět tisíc eur. „Projekt by měl pomoci Ukrajincům neopustit zemi, pokud to není nezbytně nutné. A jak víme, je mnohem lepší zůstat ve vlasti, než se stát uprchlíkem ze země,“ shrnuje otec Szabolcs Sajgó.


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / Hungary.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
29.3.2023 Aktivity domu Iñigo v Lucemburku
16.3.2023 V syrském Homsu pomáhají obětem zemětřesení
14.2.2023 Polská pomoc ukrajinským uprchlíkům (2. část)
13.2.2023 Polská pomoc ukrajinským uprchlíkům (1. část)
28.11.2022 Zpráva Jezuitské služby migrantům ve ŠpanělskuNáš tip

Breviář

Kompletní online verze jezuitského breviáře v češtině

Na webu breviar.cz nyní můžete najít kompletní online verzi jezuitského breviáře v češtině. Ve spodní části stránky vyberte v roletce možnost „s vlastními texty jezuitského řádu (SJ)“ a stiskněte tlačítko „Potvrdit“.

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za kulturu nenásilí
Modleme se za větší rozšíření kultury nenásilí tím, že se státy i občané budou stále méně uchylovat ke zbraním.

Národní úmysl
Za duchovní povolání
Modleme se za ty, které Pán volá ke kněžství a zasvěcenému životu, aby měli odvahu vydat se za ním cestou následování.

více »

Nejbližší akce

Postní duchovní obnova


Velikonoční koncert


Setkání pro zájemce o Tovaryšstvo Ježíšovo


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení


Radost evangelia Duchovní obnova pro lékaře a zdravotníky


Duchovní obnova pro seniory


Duchovní cvičení Anamnéza


více »

Kalendárium

Jezuité můžou přijímat i bratry

Výročí narození sv. Františka Xaverského


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil