Články / Aktuality Dnes je 29. 3. 2023  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Kubánský provinciál David Pantaleón SJ byl donucen opustit Kubu

Čtvrtek, 13.10.2022
Kuba. V úterý 13. září ráno otec David Pantaleón SJ, představený jezuitů na Kubě, nedobrovolně opustil ostrov. Důvod? Zdánlivě administrativní: nebylo mu prodlouženo povolení k pobytu. Pochází z Dominikánské republiky a na Kubě byl pět roků. Zároveň byl předsedou Kubánské konference řeholníků a řeholnic (CONCUR). Během této doby doprovázel mnoho řeholníků a řeholnic. Pomáhal v široké škále různých iniciativ, mimo jiné při doprovázení vězňů a jejich rodin.


Když nesouhlasil s požadavky kubánských úřadů, aby cenzuroval kritické politické komentáře jezuitských spolupracovníků i jezuitů na ostrově, bylo mu nejdříve vyhrožováno neprodloužením víza. Navíc se osobně připojil k požadavku propuštění demonstrantů zatčených během sociálních protestů. Na Kubě vyšly 11. července 2021 do ulic tisíce lidí proti státní represi, za demokratické otevření systému jedné strany a proti zásobovací krizi, včetně mnoha mladých lidí a dospělých. Mnoho novinářů, umělců, aktivistů a intelektuálů bylo zatčeno. Ve vězení je stále „asi 700 lidí“, což „nadále působí bolest a utrpení mnoha lidem, zejména příbuzným zadržených“, uvedla konference vedená otcem Pantaleonem.

Ve svém prohlášení jezuité Střední Ameriky vyjádřili svoji solidaritu následovně: „Jeho jezuitští spolubratři, jeho přátelé, lidé, kterým v posledních letech obětavě, s radostí a velkorysostí sloužil, jsou mu velmi vděční za jeho službu, laskavost, blízkost a náklonnost, stejně jako za jeho schopnost čelit jakémukoli násilí evangelijním způsobem, a za jeho otevřenost k dialogu.

Jako kněz, pastýř, přítel, hudebník a básník uměl David předávat poselství víry a naděje v Krista v rozhodném a pevném poslání pro smíření a spravedlnost, jak to vyjádřila poslední generální kongregace jezuitů.

Jeho odchod nás naplňuje smutkem, ale zároveň vděčností za všechno dobré, co jsme díky němu obdrželi. Ve svém novém poslání bude hluboce spojen s kubánským lidem, a to jak v jeho radostech, tak v jeho bolestech.

Děkujeme Pánu za Davidův život a službu na Kubě. Modleme se za ostatní společníky apoštolského těla Tovaryšstva Ježíšova, muže a ženy, kteří na Kubě vydávají svědectví o bezpodmínečné lásce Boha, který chce všechny shromáždit v jeden lid osvobozený od všeho zla, lží a nespravedlnosti. Kéž vám Bůh žehná a naplní vás svou silou.“


Foto: jesuitas.lat.

(pam)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
16.3.2023 V syrském Homsu pomáhají obětem zemětřesení
14.2.2023 Polská pomoc ukrajinským uprchlíkům (2. část)
13.2.2023 Polská pomoc ukrajinským uprchlíkům (1. část)
28.11.2022 Zpráva Jezuitské služby migrantům ve Španělsku
24.11.2022 Komunita v ParměNáš tip

Breviář

Kompletní online verze jezuitského breviáře v češtině

Na webu breviar.cz nyní můžete najít kompletní online verzi jezuitského breviáře v češtině. Ve spodní části stránky vyberte v roletce možnost „s vlastními texty jezuitského řádu (SJ)“ a stiskněte tlačítko „Potvrdit“.

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za oběti zneužívání
Modleme se za ty, kdo utrpěli újmu od členů církve: kéž v církvi samotné najdou konkrétní odpověď na svou bolest a utrpení.

Národní úmysl
Za chudé
Modleme se za ty, kdo jsou nejvíce postiženi zdražováním a energetickou krizí, aby se jim dostalo účinné pomoci.

více »

Nejbližší akce

Postní duchovní obnova


Velikonoční koncert


Setkání pro zájemce o Tovaryšstvo Ježíšovo


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro kněze


Duchovní cvičení


Radost evangelia Duchovní obnova pro lékaře a zdravotníky


Duchovní obnova pro seniory


více »

Kalendárium

Jezuité můžou přijímat i bratry


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil