Články / Aktuality Dnes je 29. 3. 2023  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Třicet let Jezuitské služby uprchlíkům v Evropě

Pondělí, 7.11.2022
Brusel. Ve dnech 26. až 27. října se v belgickém Bruselu konalo Regionální koordinační setkání Jezuitské služby uprchlíkům (JRS) v Evropě. Sešlo se čtyřicet dva pracovníků z regionálních kanceláří dvaceti tří zemí, aby se vzájemně informovali o dosavadní práci v průběhu roku, zejména o reakci na ukrajinskou krizi, a také se dohodli na nejbližších dalších krocích. V rámci třicátého výročí založení regionální kanceláře bylo setkání také příležitostí k ohlédnutí za úspěchy a výzvami uplynulých tří desetiletí a k diskuzi o klíčových směrech, kterými se má síť ubírat v nadcházejících letech.


Setkání zahájil ředitel Evropské JRS Alberto Ares poselstvím, ve kterém vyjádřil vděčnost. Začal tím, že uznal složitý kontext v Evropě v souvislosti s probíhající válkou na Ukrajině, ale zároveň zdůraznil tichou, ale mocnou sílu lidí, kteří otevírají své dveře a srdce potřebným. Poděkoval také všem, kteří „stavěli mosty“, byli svědky naděje a sociálními „básníky“.

Stěžejním bodem programu byla reakce na ukrajinskou krizi. Marius Taloş a Bianca Albu z Rumunské JRS se podělili o své zkušenosti s vedením a přizpůsobováním jejich týmu podle vývoje situace. Své zkušenosti sdělili také Inha Dul z Ukrajinské JRS, Sylwia Jankowska z Polské JRS a Olena Zinkevych a Diana Haidemak z Rumunské JRS. V této souvislosti předal Alberto Ares dopisy zaslané dětmi z australské St. Mary’s College, plné kreseb a poselství naděje pro děti v azylových domech Ukrajinské JRS. Programový ředitel pro odezvu na ukrajinskou krizi v Evropské JRS David D´Agnelli poskytl aktuální informace o celkové reakci v jednotlivých zemích, která zdůraznila jak úspěchy, tak výzvy na Ukrajině a v sousedních zemích.

V roce 2022 uplyne třicet let od založení Evropské JRS, což dává příležitost zamyslet se nad úspěchy a výzvami za poslední tři desetiletí a také s nadějí hledět vpřed do budoucnosti organizace. Kanceláře dvaceti tří zemí a regionální kancelář společně vypracovaly prohlášení, ve kterém vyjádřily solidaritu s Ukrajinou a násilně vysídlenými osobami.

Pod názvem Svět je náš domov vystoupili s prezentací mezinárodní ředitel JRS Tom Smolich, ředitel Evropského sociálního centra jezuitů Filipe Martins a předseda Konference evropských provinciálů Franck Janin, aby včlenili Evropskou JRS do širší jezuitské misie. Tom Smolich vyzval všechny, aby hledali lokální řešení, která jsou v interakci s globální realitou, a pracovali na zajištění udržitelnosti. Filipe Martins vyjádřil naději, že větší síť bude „komunitou, která slouží, ve které kráčíme společně a stáváme se bratry a sestrami“. Nakonec Franck Janin všechny vyzval, aby hledali způsoby, jak včleňovat univerzální apoštolské preference Tovaryšstva Ježíšova do jejich každodenní práce.

Během setkání poskytl tým Evropské JRS aktuální informace o činnostech prováděných na evropské úrovni z hlediska financování a programů a zahájil diskuzi o tom, jak lépe spolupracovat jako síť. Evropská JRS také využila příležitosti k představení výroční zprávy za rok 2021, která byla zpožděna kvůli mimořádné reakci na ukrajinskou krizi.


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
16.3.2023 V syrském Homsu pomáhají obětem zemětřesení
14.2.2023 Polská pomoc ukrajinským uprchlíkům (2. část)
13.2.2023 Polská pomoc ukrajinským uprchlíkům (1. část)
28.11.2022 Zpráva Jezuitské služby migrantům ve Španělsku
24.11.2022 Komunita v ParměNáš tip

Breviář

Kompletní online verze jezuitského breviáře v češtině

Na webu breviar.cz nyní můžete najít kompletní online verzi jezuitského breviáře v češtině. Ve spodní části stránky vyberte v roletce možnost „s vlastními texty jezuitského řádu (SJ)“ a stiskněte tlačítko „Potvrdit“.

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za oběti zneužívání
Modleme se za ty, kdo utrpěli újmu od členů církve: kéž v církvi samotné najdou konkrétní odpověď na svou bolest a utrpení.

Národní úmysl
Za chudé
Modleme se za ty, kdo jsou nejvíce postiženi zdražováním a energetickou krizí, aby se jim dostalo účinné pomoci.

více »

Nejbližší akce

Postní duchovní obnova


Velikonoční koncert


Setkání pro zájemce o Tovaryšstvo Ježíšovo


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro kněze


Duchovní cvičení


Radost evangelia Duchovní obnova pro lékaře a zdravotníky


Duchovní obnova pro seniory


více »

Kalendárium

Jezuité můžou přijímat i bratry


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil