Články / Aktuality Dnes je 4. 2. 2023  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Komunita v Parmě

Čtvrtek, 24.11.2022
Parma. Manželé Daniele a Agnese žijí v Parmě od roku 2017. Jezuité zde do roku 2008 vlastnili dům, kde se scházely skupiny Společenství křesťanského života a kde bylo možné prožít duchovní cvičení. V roce 2007 se jezuité rozhodli tento dům opustit. Skupina dospělých a rodin, která se zapojovala do aktivit v tomto domě, se rozhodla, že udrží fungování budovy. Proto založila sdružení San Rocco.


„Dům je v centru vedle fary,“ vysvětluje Daniele. Dříve to byla jezuitská kolej. Před odchodem Tovaryšstvo prostory zrenovovalo a z malých jezuitských pokojů udělalo byty, aby v nich mohly bydlet rodiny a aby byl prostor jako celek otevřený a přívětivý. Projekt podpořilo i několik lidí zvenčí. Nově fungující objekt řídil P. Enrico Simoncini, který byl téměř vždy přítomen, i když tam nebydlel.

„Podle příběhů, které jsme vyslechli, zde našlo podporu mnoho lidí,“ zdůrazňuje Agnes. „Otec Simoncini byl velmi charismatický člověk, ale když zemřel, zůstala velká prázdnota a přítomní lidé nebyli schopni pokračovat sami. Jedna z rodin, které v domě bydlely, odešla.“ V letech 2016 až 2018 komunita i sdružení procházely krizovým obdobím, které vedlo k postupnému útlumu aktivit, až nastal skutečný zlom, který trval po celou dobu pandemie covidu. Tovaryšstvo tehdy začalo zvažovat nové nastartování provozu domu. Nejprve P. Davide Saporiti a poté P. Stefano Bittasi podporovali a doprovázeli cestu skupiny s velkou ochotou a kompetencí při zhodnocování vlastních zkušeností a znovuobjevování nových tužeb a obzorů.

V této fázi dorazili Daniele a Agnese. „Sešli jsme se v Santiagu de Compostela a v modlitbě jsme rozpoznali, že chceme žít svůj život pro druhé, měli jsme silnou touhou po komunitním životě. Byla jsem ve skupině Živých kamenů jako dobrovolník a Daniele byl poutník. Otec Mariano Iacobellis, který v té době ještě nebyl knězem, nám pomohl na naší cestě jako páru, zatímco P. Jean-Paul Hernandez nás směroval na jezuity v Parmě.

V roce 2021 se nám narodila Julia. Začaly se opět konat různé aktivity. Jednalo se o online setkání s P. Giuliem Parnofiellem během adventu, s P. Jean-Luisem Skem v postní a velikonoční době, pak s P. Vincenzem Anselmem v osobních duchovních cvičeních. V březnu 2022 se touha využít velký byt ve čtvrtém patře budovy k přijetí lidí v nesnázích stala skutečností: byla založena spolupráce se sdružením pro uprchlíky a dvě rodiny afghánských uprchlíků, celkem osm lidí, byly ubytovány v domě.

Jsou dvě věci, po kterých toužíme: doprovázet všechny členy sdružení, růst společně, podnikat nové iniciativy a budovat komunitu s ostatními lidmi žijícími v domě. Při budování komunity jsme nyní vedeni na cestě vpřed párem, který žije tímto komunitním stylem už asi dvacet pět let. S tímto doprovodem experimentujeme rok. Nyní jde o to uvést do praxe to, co jsme se naučili.“

Kromě budování komunity, které je v současné době v zahajovací fázi, je připraven bohatý kalendář plánovaných aktivit: spiritualita a modlitba s biblickým víkendem od 25. do 27. listopadu, prožívání duchovních cvičení v adventu a biblické meditace v době postu a Velikonoc. Tyto aktivity zahrnují také biblické psychodrama s P. Beppem Bertagnou, enneagram a tři setkání na téma „Fabrizio De Andrè, zpěvák chudých“. „Chceme také otevřít dům pro mladé lidi a dospělé zájemce. Potíže a hluboké intuice se střídají,“ svěřují se, „ale je tu něco, co nás žene vpřed.“


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / Italy.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
28.11.2022 Zpráva Jezuitské služby migrantům ve Španělsku
10.11.2022 Oslava výročí školy svatého Aloise na Maltě
7.11.2022 Třicet let Jezuitské služby uprchlíkům v Evropě
13.10.2022 Kubánský provinciál David Pantaleón SJ byl donucen opustit Kubu
12.10.2022 Jezuitsko-anglikánská pomoc ukrajinským uprchlíkůmNáš tip

Breviář

Kompletní online verze jezuitského breviáře v češtině

Na webu breviar.cz nyní můžete najít kompletní online verzi jezuitského breviáře v češtině. Ve spodní části stránky vyberte v roletce možnost „s vlastními texty jezuitského řádu (SJ)“ a stiskněte tlačítko „Potvrdit“.

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za farní společenství
Modleme se, aby se farnosti žijící v opravdovém společenství stávaly stále více komunitami víry, bratrství a pohostinnosti vůči těm nejpotřebnějším.

Národní úmysl
Za kontinentální synodální setkání
Modleme se, aby mezinárodní synodální setkání v Praze přispělo k nalézání Boží vůle pro místní církve v Evropě.

více »

Nejbližší akce

Odhodlaní putovať: Svatý Hostýn


Akademická farnost Olomouc


více »

Nejbližší duchovní akce

Kněžské exercicie


Duchovní cvičení (nejen) pro členy Matice svatoantonínské


Duchovní cvičení pro kostelníky a akolyty


Duchovní cvičení v tichu podle sv. Ignáce


více »

Kalendárium

Památka jezuitských misionářů a mučedníků

Památka sv. Pavla Mikiho a druhů

První mučedník jezuita


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil