Články / Aktuality Dnes je 29. 2. 2024  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

První dva obrazy ze série uměleckých děl nazvané „Nebeské srdce“

Úterý, 29.11.2022
Řím. Jak jsme již informovali, dlouhá chodba před pracovnou otce generála Artura Sosy SJ je nyní vyzdobena obrazy, které vnitřně souvisejí s Univerzálními apoštolskými preferencemi Tovaryšstva Ježíšova.


Autorem prvního obrazu je Arturo Araujo SJ. Vytvořil ho na základě fotografie Joela Carrilleta, pořízené v davu na nádraží v ukrajinském Lvově, která zachycuje útěk před válkou.

Upřeně se na nás dívá malé dítě, zatímco jeho rodina se ve stresu a obavách pohybuje na nádraží ve Lvově na Ukrajině. Slepota a vidění, tma a světlo jsou metafory, které Kristus často používal k popisu duchovních skutečností. Na obrazu je znak Tovaryšstva Ježíšova, což znamená, že Ježíšovo jméno je zakořeněno ve všech, kteří na tomto světě trpí.

8 Druhý obraz vytvořil Arturo Araujo SJ ve spolupráci se studentkou Chloe Rollens podle fotografie Jezuitské služby uprchlíkům, která byla pořízena roku 2014 ve škole v libanonském Kfar Zabadu.

Chlapci na této fotografii byli zachyceni, když vytvářeli obraz křídovým práškem v rámci školního vzdělávání. Jako syrští uprchlíci se tito chlapci potýkali s těžkostmi, které nelze popsat slovy. Navzdory tomu, že jsou vyloučeni a marginalizováni, obraz, který svědčí o vlivu ikonografie Trojice Andreje Rubleva, ilustruje tyto chlapce jako svaté v Božích očích. Svatost se zde vztahuje ke kreativitě v propojení s Rublevovou ikonou Trojice a prvních tří dnů stvoření. Otec se světlem, Syn s nebem a Duch Svatý s rostlinami a zvířaty. Odrážejí se zde Univerzální apoštolské preference, neboť prostřednictvím ikonografie „ukazujeme cestu k Bohu“, „kráčíme s chudými“ a „doprovázíme mladé“ tématem tří chlapců a „spolupracujeme na péči o náš společný domov“ prostřednictvím environmentálních aspektů výtvorů chlapců. Je zde zdůrazněna myšlenka univerzální kreativity. Každý může tvořit a přiblížit se Bohu, bez ohledu na to, jak je zdánlivě malý.


Zdroj/Foto: jesuits.global. jesuits.global.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
30.10.2023 Další vývoj případu Marka Rupnika
13.7.2023 Jezuitský divadelní festival v Amiens
23.5.2023 Jezuité a umění
12.4.2023 Barokní jezuitské Klatovy 2023
9.3.2023 Dopis přátelům Centra AlettiNáš tip

Svoboda místo strachu z promeškání aneb FOMO jinak

Samuel Prívara, Miroslava Veselková

Někdy možná máme pocit, že o něco v životě přicházíme. Ostatní nám připadají spokojenější, úspěšnější, jejich život vypadá zajímavěji. Jindy se pro něco rozhodneme, ale vzápětí nás napadne, jestli na nás někde nečeká něco lepšího…
více »

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za nevyléčitelně nemocné
Modleme se, aby nevyléčitelně nemocní i jejich rodiny měli veškerou kvalitní lékařskou péči a nezbytnou lidskou podporu.

Národní úmysl
Za správce církevního majetku
Modleme se, aby ti, kdo spravují majetek církve, měli dary prozíravosti, odvahy a zodpovědnosti.

více »

Nejbližší akce

Výstava Křesťanský demokrat JUDr. Bedřich Hostička


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení (nejen) pro členy Matice Svatoantonínské


Duchovní obnova - Srdce Ježíšovo


Jednodenní duchovní obnova - Proč se bojíte? Pořád ještě nemáte víru?


Postní duchovní obnova pro všechny


více »

Kalendárium

Breve Catholicae fidei


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil