Články / Aktuality Dnes je 4. 2. 2023  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

První dva obrazy ze série uměleckých děl nazvané „Nebeské srdce“

Úterý, 29.11.2022
Řím. Jak jsme již informovali, dlouhá chodba před pracovnou otce generála Artura Sosy SJ je nyní vyzdobena obrazy, které vnitřně souvisejí s Univerzálními apoštolskými preferencemi Tovaryšstva Ježíšova.


Autorem prvního obrazu je Arturo Araujo SJ. Vytvořil ho na základě fotografie Joela Carrilleta, pořízené v davu na nádraží v ukrajinském Lvově, která zachycuje útěk před válkou.

Upřeně se na nás dívá malé dítě, zatímco jeho rodina se ve stresu a obavách pohybuje na nádraží ve Lvově na Ukrajině. Slepota a vidění, tma a světlo jsou metafory, které Kristus často používal k popisu duchovních skutečností. Na obrazu je znak Tovaryšstva Ježíšova, což znamená, že Ježíšovo jméno je zakořeněno ve všech, kteří na tomto světě trpí.

8 Druhý obraz vytvořil Arturo Araujo SJ ve spolupráci se studentkou Chloe Rollens podle fotografie Jezuitské služby uprchlíkům, která byla pořízena roku 2014 ve škole v libanonském Kfar Zabadu.

Chlapci na této fotografii byli zachyceni, když vytvářeli obraz křídovým práškem v rámci školního vzdělávání. Jako syrští uprchlíci se tito chlapci potýkali s těžkostmi, které nelze popsat slovy. Navzdory tomu, že jsou vyloučeni a marginalizováni, obraz, který svědčí o vlivu ikonografie Trojice Andreje Rubleva, ilustruje tyto chlapce jako svaté v Božích očích. Svatost se zde vztahuje ke kreativitě v propojení s Rublevovou ikonou Trojice a prvních tří dnů stvoření. Otec se světlem, Syn s nebem a Duch Svatý s rostlinami a zvířaty. Odrážejí se zde Univerzální apoštolské preference, neboť prostřednictvím ikonografie „ukazujeme cestu k Bohu“, „kráčíme s chudými“ a „doprovázíme mladé“ tématem tří chlapců a „spolupracujeme na péči o náš společný domov“ prostřednictvím environmentálních aspektů výtvorů chlapců. Je zde zdůrazněna myšlenka univerzální kreativity. Každý může tvořit a přiblížit se Bohu, bez ohledu na to, jak je zdánlivě malý.


Zdroj/Foto: jesuits.global. jesuits.global.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
16.1.2023 Krása, která zachraňuje svět
13.12.2022 Třetí a čtvrtý obraz ze série „Nebeské srdce“
25.10.2022 Léto Živých kamenů
8.9.2022 Jezuitské kostely jako zdroj nového poznání
15.8.2022 Nanebevzetí Panny Marie od Francesca BotticinihoNáš tip

Breviář

Kompletní online verze jezuitského breviáře v češtině

Na webu breviar.cz nyní můžete najít kompletní online verzi jezuitského breviáře v češtině. Ve spodní části stránky vyberte v roletce možnost „s vlastními texty jezuitského řádu (SJ)“ a stiskněte tlačítko „Potvrdit“.

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za farní společenství
Modleme se, aby se farnosti žijící v opravdovém společenství stávaly stále více komunitami víry, bratrství a pohostinnosti vůči těm nejpotřebnějším.

Národní úmysl
Za kontinentální synodální setkání
Modleme se, aby mezinárodní synodální setkání v Praze přispělo k nalézání Boží vůle pro místní církve v Evropě.

více »

Nejbližší akce

Odhodlaní putovať: Svatý Hostýn


Akademická farnost Olomouc


více »

Nejbližší duchovní akce

Kněžské exercicie


Duchovní cvičení (nejen) pro členy Matice svatoantonínské


Duchovní cvičení pro kostelníky a akolyty


Duchovní cvičení v tichu podle sv. Ignáce


více »

Kalendárium

Památka jezuitských misionářů a mučedníků

Památka sv. Pavla Mikiho a druhů

První mučedník jezuita


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil