Články / Aktuality Dnes je 3. 3. 2024  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Exercicie na téma usmíření pro region Rwanda-Burundi

Středa, 23.8.2023
Rwanda-Burundi. Již potřetí byl P. Franck Janin SJ pozván představeným jezuitského regionu Rwanda-Burundi, aby od 10. a 20. července vedl duchovní cvičení o dialogu a usmíření pro jezuity z těchto dvou zemí. Spojil se s Italkou Luisou Rossi, která žije ve Švýcarsku. Oba patří do sítě ESDAC, což je ve francouzštině zkratka pro společná duchovní cvičení pro apoštolské rozlišování. Otec Janin SJ informuje o průběhu.


V procesu se střídají doby osobní modlitby, sdílení v malých skupinách a společná shromáždění. Cílem je neustále se posouvat od „já“ k „my“, od osobní ke společné dimenzi. Snaha směřuje k vybudování těla ve společenství, naslouchání Duchu. Je snadné si představit, jak náročné to může být, když se ponoříte do historie tak zraněných a trpících zemí, jako jsou Rwanda a Burundi. Úkolem exercicií je ale také zjistit, že Bůh neopouští naše lidské příběhy a že život je silnější než smrt. To byl silný a útěšný zážitek, který jsme zakusili během těchto týdenních exercicií. Přezkoumání osobních příběhů, historie těchto zemí a historie Tovaryšstva Ježíšova v tomto regionu bylo silné. Klíčem k takové příležitosti je vytvořit bezpečné prostředí, kde může každý mluvit a být slyšen bez posuzování, s naprostou benevolencí.

K tomu je výjimečným nástrojem cvičení hluboké a odpovídající duchovní konverzace. Dlouho si budu pamatovat večer zaměřený na odpuštění a smíření, kdy byl každý vyzván, aby položil před Krista na kříži kámen svých břemen a toho, co v nich brání Božímu působení; všechny tyto kameny nakonec tvoří nový kříž. Mnozí z účastníků svědčili, že tato bohoslužba – na konci prvních čtyř dnů intenzivního sdílení – jim přinesla netušený mír a radost.


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / Conference of European Provincials.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
15.2.2024 Delegáti pro spiritualitu se setkali v Salamance
18.1.2024 Ignác – hledač Boha
28.12.2023 Víkendové duchovní cvičení „Examen“
27.12.2023 Opětovat lásku za lásku
13.11.2023 Ke komunitnímu rozlišování: několik praktických radNáš tip

Svoboda místo strachu z promeškání aneb FOMO jinak

Samuel Prívara, Miroslava Veselková

Někdy možná máme pocit, že o něco v životě přicházíme. Ostatní nám připadají spokojenější, úspěšnější, jejich život vypadá zajímavěji. Jindy se pro něco rozhodneme, ale vzápětí nás napadne, jestli na nás někde nečeká něco lepšího…
více »

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za mučedníky dneška
Modleme se, aby ti, kteří v různých částech světa pro evangelium riskují své životy, byli pro církev zdrojem odvahy a misijního zápalu.

Národní úmysl
Za kajícníky
Modleme se, aby ti, kdo dosud odkládali svátost smíření, nalezli cestu k setkání s milosrdným Kristem.

více »

Nejbližší akce

Výstava Křesťanský demokrat JUDr. Bedřich Hostička


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení (nejen) pro členy Matice Svatoantonínské


Postní duchovní obnova pro všechny


Duchovní cvičení pro kostelníky a akolyty


Duchovní cvičení pro kostelníky a akolyty


více »

Kalendárium

Breve Catholicae fidei

Sv. Jan Ogilvie


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil